Cocker spaniele to popularna rasa psów, która wywodzi się z Anglii. Są znane ze swojej przyjaznej, czułej natury i pięknych, jedwabistych sierści. Jako część grupy sportowej, były pierwotnie hodowane do celów łowieckich, ale od tego czasu stały się ukochanymi zwierzętami rodzinnymi. Te średniej wielkości psy występują w dwóch głównych odmianach: amerykański cocker spaniel i angielski cocker spaniel. Pomimo podobnych nazw, istnieją pewne różnice między nimi, które zbadamy w dalszej części tego przewodnika.

Cocker spaniele są idealnymi towarzyszami zarówno dla rodzin, singli, jak i seniorów. Są one znane ze swojego czułego, lojalnego i łagodnego usposobienia, dzięki czemu świetnie radzą sobie z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Cocker spaniele są również inteligentne i chętne do zadowolenia człowieka, co oznacza, że są generalnie łatwe w szkoleniu. Ich figlarna, energiczna natura sprawia, że są wesołym dodatkiem do każdego domu, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że można je dostosować do różnych sytuacji życiowych, od mieszkań po duże domy z podwórkami.


Temperament i charakter cocker spaniela

Kochająca i łagodna natura cocker spanieli

Cocker spaniele są znane ze swoich delikatnych i czułych osobowości. Uwielbiają towarzystwo człowieka i często tworzą silne więzi ze swoimi rodzinami. Ta kochana rasa znana jest z chęci zadowolenia swoich opiekunów, co sprawia, że są one prawdziwą rozkoszą dla domowników. Są łagodne wobec dzieci i mogą być dość cierpliwe, co pozwala im stać się idealnymi towarzyszami zabaw dla młodszych członków rodziny.

Towarzyska natura rasy oznacza również, że cocker spaniele na ogół dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, w tym innymi psami, a nawet kotami. Wczesna socjalizacja jest kluczem do tego, aby Twój cocker spaniel wyrósł na wszechstronnego i pewnego siebie dorosłego psa. Poprzez wystawianie go na działanie różnych ludzi, zwierząt i środowisk w młodym wieku, możesz pomóc mu zbudować pozytywne skojarzenia i zapobiec potencjalnym problemom behawioralnym.

Energiczna i zabawna strona cocker spanieli

Podczas gdy cocker spaniele są znane ze swojego kochającego i łagodnego usposobienia, są również rasą energiczną i zabawną. Mają naturalny entuzjazm dla życia i lubią uczestniczyć w różnych zajęciach, od spacerów i biegów po gry w aport i chowanego. Ich inteligencja i chęć do nauki sprawiają, że są doskonałymi kandydatami do uprawiania takich psich sportów jak agility, obedience, flyball i canicross.

Pomimo swojej energicznej natury, cocker spaniele nie są nadpobudliwe ani zbyt wymagające, jeśli chodzi o wysiłek fizyczny. Codzienny spacer lub sesja zabawy często wystarcza, aby zaspokoić ich potrzeby fizyczne. Należy jednak pamiętać, że wymagają one stymulacji umysłowej, aby pozostać szczęśliwymi i zapobiec nudzie. Zabawki interaktywne, karmniki z puzzlami i sesje treningowe mogą pomóc w zapewnieniu Twojemu psu odpowiedniego poziomu zaangażowania mentalnego i poczucia zadowolenia.

Socjalizacja i szkolenie cocker spaniela

Cocker spaniele to inteligentne psy, które dobrze reagują na metody szkolenia oparte na pozytywnym wzmocnieniu. Chętnie zadowalają swoich opiekunów, co sprawia, że są stosunkowo łatwe w szkoleniu w porównaniu z niektórymi innymi rasami. Należy jednak pamiętać o wczesnym rozpoczęciu szkolenia i konsekwentnym stosowaniu metod, aby osiągnąć najlepsze rezultaty.

Socjalizacja jest integralną częścią wychowania dobrze przystosowanego psa. Przedstawianie szczeniaka różnym ludziom, zwierzętom i środowiskom od najmłodszych lat pomoże im stać się pewnymi siebie i przyjaznymi dorosłymi psami. Istotne jest również wystawianie ich na różne widoki, dźwięki i doświadczenia, aby zapewnić, że będą dobrze radzić sobie w różnych sytuacjach.

Wygląd cocker spaniela i standard rasy

Cechy wyróżniające rasy cocker spaniel

Cocker spaniele to psy średniej wielkości, znane z wyrazistych oczu, klapniętych uszu i jedwabistej sierści. Występują w różnych kolorach, w tym w jednolitych odcieniach, takich jak czarny, czerwony i złoty, a także w kombinacjach kolorów, takich jak niebieski roan, rudy roan i wątrobiano-biały. Cocker spaniele mają mocną i zwartą budowę, z lekko nachyloną linią górną i ogonem, który jest zwyczajowo zadokowany, choć w niektórych krajach coraz częściej spotyka się ogony zadokowane.

Istnieją dwie główne odmiany cocker spanieli: amerykański cocker spaniel i angielski cocker spaniel. Chociaż obie odmiany mają wiele podobieństw, istnieją pewne subtelne różnice w ich wyglądzie:

Amerykańskie cocker spaniele są zazwyczaj mniejsze, mają bardziej zaokrągloną głowę, krótszą kufę i bardziej wydatne oczy w porównaniu z ich angielskimi odpowiednikami.

Angielskie cocker spaniele mają głowę w kształcie prostokąta, dłuższą kufę i nieco większy rozmiar ogólny.

Standard rasy cocker spaniela

Fédération Cynologique Internationale (FCI) jest międzynarodową organizacją, która utrzymuje standardy rasowe dla różnych ras psów. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych punktów ze standardów rasowych FCI zarówno dla amerykańskich jak i angielskich cocker spanieli:

Cocker spaniel amerykański

 • Wielkość: psy zazwyczaj osiągają w kłębie wysokość 37-39 cm, natomiast suki wysokość 34-37 cm.

 • Waga: Idealna waga waha się od 11-14 kg dla psów i 10-13 kg dla suk.

 • Sierść: Sierść powinna być płaska, jedwabista i lekko falista, z piórami na uszach, klatce piersiowej, nogach i brzuchu.

Cocker spaniel angielski

 • Wielkość: Zarówno psy jak i suki zazwyczaj mają około 39-41 cm w kłębie.

 • Waga: Idealna waga waha się od 13-16 kg zarówno dla psów jak i suk.

 • Sierść: Sierść powinna być płaska i jedwabista, z dopuszczalną lekką falą. Pióra są obecne na uszach, klatce piersiowej, nogach i brzuchu.

Różne typy cocker spanieli i rasy podobne

Amerykańskie i angielskie cocker spaniele: Jaka jest różnica?

Jak wspomniano wcześniej, istnieją dwa główne typy cocker spanieli: amerykański cocker spaniel i angielski cocker spaniel. Chociaż mają wiele podobieństw, istnieje kilka kluczowych różnic między nimi:

 • Wielkość i kształt: amerykańskie cocker spaniele są ogólnie mniejsze, mają bardziej zaokrągloną głowę, krótszą kufę i bardziej wydatne oczy. Angielskie cocker spaniele mają głowę w kształcie prostokąta, dłuższą kufę i są ogólnie nieco większe.

 • Kolor sierści czyli cocker spaniel odmiany: chociaż obie odmiany występują w różnych kolorach, niektóre kolory są bardziej rozpowszechnione u jednej odmiany niż u drugiej. Na przykład, kolor merle występuje tylko u amerykańskich cocker spanieli, podczas gdy niebieski roan i wątrobowy roan są bardziej powszechne u angielskich cocker spanieli.

 • Cocker spaniel charakter: jeśli chodzi o temperament, zarówno amerykańskie jak i angielskie cocker spaniele są przyjazne, czułe i towarzyskie, co sprawia, że każda z tych odmian jest fantastycznym zwierzęciem rodzinnym.

Cocker spaniel i pokrewne rasy

Szukając psa podobnego do cocker spaniela, przychodzi na myśl kilka innych ras:

 • Cavalier king charles spaniel: Psy te są mniejsze od cocker spanieli i mają bardziej "zabawkowy" wygląd. Cavaliery znane są ze swojej czułej i łagodnej natury, co czyni je doskonałymi towarzyszami, zwłaszcza dla seniorów lub rodzin z małymi dziećmi. Są mniej energiczne niż cocker spaniele, wymagają mniej ćwiczeń i aktywności na świeżym powietrzu.

 • Springer spaniel: Springer spaniel, do którego zalicza się angielski springer spaniel i walijski springer spaniel, jest większy od cocker spaniela. Mają podobny wygląd, z długimi uszami i upierzeniem na nogach i ciele. Springery są energiczne i inteligentne, wymagają więcej fizycznej i psychicznej stymulacji niż cocker spaniele. Doskonale sprawdzają się w psich sportach i są często wykorzystywane jako psy pracujące w takich dziedzinach jak poszukiwanie i ratownictwo.

Opieka i pielęgnacja cocker spaniela

Niezbędne wskazówki

Właściwa pielęgnacja jest kluczowa dla utrzymania zdrowia i wyglądu Twojego cocker spaniela. Ich długie, jedwabiste sierści wymagają regularnej pielęgnacji, aby zapobiec plątaniu się, powstawaniu kołtunów i nadmiernemu wypadaniu. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji cocker spanieli:

 • Szczotkowanie: Szczotkuj sierść swojego cocker spaniela co najmniej 2-3 razy w tygodniu używając szczotki. Pomoże to usunąć luźne włosy, zapobiegnie plątaniu się sierści i sprawi, że będzie ona czysta i lśniąca. Bądź delikatny podczas szczotkowania, ponieważ ich skóra może być wrażliwa.

 • Kąpiel: Kąp swojego cocker spaniela co 4-6 tygodni lub w razie potrzeby, używając łagodnego szamponu dla psów. Częste kąpiele mogą pozbawić sierść naturalnych olejków, dlatego uważaj, aby nie przesadzić z ich ilością. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać szampon z sierści, aby zapobiec podrażnieniom skóry.

 • Pielęgnacja uszu: Cockery mają długie, klapnięte uszy, które mogą być podatne na infekcje. Sprawdzaj uszy cocker spaniela co tydzień pod kątem oznak zaczerwienienia, obrzęku lub nieprzyjemnego zapachu. Czyść zewnętrzną część ucha wacikiem lub miękką szmatką zwilżoną w zatwierdzonym przez lekarza weterynarii roztworze do czyszczenia uszu. Unikaj wkładania czegokolwiek do kanału słuchowego.

 • Przycinanie pazurów: Przycinaj pazury swojego pupila co 3-4 tygodnie lub w razie potrzeby. Przerośnięte pazury mogą być bolesne i powodować trudności w chodzeniu. Używaj trymera lub szlifierki do paznokci i uważaj, aby nie przeciąć płytki, która zawiera naczynia krwionośne i nerwy.

 • Opieka stomatologiczna: Regularna pielęgnacja zębów jest niezbędna dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Szczotkuj zęby co najmniej 2-3 razy w tygodniu używając szczoteczki i pasty dla psów. Ważne są również regularne przeglądy stomatologiczne i profesjonalne czyszczenie w gabinecie weterynaryjnym. W utrzymaniu higieny jamy ustnej pomocne będą też gryzaki dentystyczne.  

Ćwiczenia i stymulacja umysłowa dla szczęśliwego cocker spaniela

Cocker Spaniele to energiczne i inteligentne psy, które wymagają regularnej aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać swojego cocker spaniela w dobrym zdrowiu i szczęściu:

 • Codzienne spacery: Zabierz swojego cocker spaniela na co najmniej jeden codzienny spacer, trwający 30-45 minut. Pomoże to utrzymać je w dobrej kondycji i spalić nadmiar energii.

 • Czas zabawy: Zaangażuj swojego Cocker spaniela w sesje zabawy z zabawkami, gry w aportowanie lub przeciąganie liny lub zabawy z pullerem. Zapewni to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także wzmocni więź między Tobą a Twoim psem.

 • Stymulacja umysłowa: Utrzymuj swojego cocker spaniela zaangażowanego umysłowo za pomocą zabawek logicznych, zabawek wydających smakołyki lub sesji treningowych. Nauka nowych sztuczek lub komend może również pomóc w utrzymaniu ostrości umysłu.

 • Socjalizacja: Upewnij się, że Twój cocker spaniel jest dobrze uspołeczniony, wystawiając go na działanie różnych ludzi, zwierząt i środowisk. Pomoże im to stać się wszechstronnymi i pewnymi siebie psami.

Zdrowie cocker spanieli

Najczęstsze problemy zdrowotne u cocker spanieli

Chociaż cocker spaniele są ogólnie zdrową rasą, są predysponowane do pewnych problemów zdrowotnych, których opiekunowie powinni być świadomi. Dzięki zrozumieniu tych potencjalnych problemów, możesz podjąć środki zapobiegawcze, aby zapewnić swojemu psu dobre samopoczucie:

 • Choroby oczu: Cocker spaniele są podatne na różne problemy z oczami, w tym postępujący zanik siatkówki (PRA), zaćmę i jaskrę. Regularne kontrole u lekarza weterynarii mogą pomóc we wczesnym wykryciu i rozwiązaniu tych problemów.

 • Dysplazja stawów biodrowych: Ta choroba genetyczna wpływa na staw biodrowy, prowadząc do zapalenia stawów i bólu. Odpowiedzialne praktyki hodowlane i utrzymywanie zdrowej wagi mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych.

 • Rodzinna nefropatia (FN): Ta dziedziczna choroba nerek występuje częściej u angielskich cocker spanieli. Badania genetyczne mogą zidentyfikować nosicieli tego genu, co pomaga hodowcom podejmować świadome decyzje przy planowaniu miotów.

Profilaktyka u cocker spanieli

Aby utrzymać zdrowie Twojego Cocker Spaniela, konieczne jest stosowanie regularnej profilaktyki. Obejmuje to rutynowe szczepienia, zwalczanie pasożytów (zapobieganie pchłom, kleszczom i nicieniom sercowym) oraz coroczne wizyty kontrolne u weterynarza. Dodatkowo, podawanie Twojemu psu zbilansowanej diety, zapewnienie mu regularnego ruchu i zapewnienie właściwej opieki stomatologicznej przyczyni się do poprawy jego ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

Historia cocker spaniela

Pochodzenie cocker spaniela

Historia rasy cocker spaniel sięga XIV-wiecznej Anglii, gdzie spaniele były hodowane jako psy myśliwskie. Spaniele były klasyfikowane na podstawie ich zdolności łowieckich, przy czym mniejsze, znane jako "cocker spaniele", były używane głównie do polowania na słonki, rodzaj ptaka łownego. Termin "cocker spaniel" stał się w końcu synonimem tych mniejszych psów, odróżniając je od ich większych odpowiedników "springer".

Rozwój rasy

W XIX wieku hodowcy w Anglii rozpoczęli standaryzację rasy cocker spanieli. Skupili się na dopracowaniu wyglądu, temperamentu i zdolności myśliwskich tej rasy. W 1873 roku Kennel Club w Anglii oficjalnie uznał cocker spaniela za odrębną rasę.

Pod koniec XIX i na początku XX wieku Cocker Spaniele zostały sprowadzone do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskały popularność zarówno jako psy myśliwskie, jak i zwierzęta rodzinne. Amerykańscy hodowcy zaczęli rozwijać własną wersję cocker spaniela, co doprowadziło do powstania amerykańskiego cocker spaniela. Amerykańska odmiana została wyhodowana jako mniejsza o bardziej wyrafinowanym wyglądzie w porównaniu do angielskiego cocker spaniela. W 1946 roku Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) oficjalnie uznał amerykańskiego i angielskiego cocker spaniela za odrębne rasy.

Współczesne cocker spaniele

Dziś zarówno amerykański, jak i angielski cocker spaniel nadal są popularnymi rasami na całym świecie. Chociaż ich instynkty myśliwskie pozostają nienaruszone, są one przede wszystkim trzymane jako zwierzęta rodzinne, znane ze swojej przyjaznej i czułej natury. Cocker spaniele doskonale sprawdzają się również w różnych psich sportach, takich jak agility, obedience i flyball, pokazując swoją inteligencję i atletyzm.

Historia rasy cocker spaniel świadczy o ich nieprzemijającej atrakcyjności i wszechstronności. Od ich początków jako wykwalifikowanych towarzyszy polowań do ich współczesnych ról jako ukochanych zwierząt rodzinnych i zawodników w psich sportach, cocker spaniele zasłużyły sobie na miejsce jako ulubiona rasa wśród miłośników psów.

Ciekawe fakty na temat cocker spanieli

Prezydenckie zwierzęta domowe

Cocker Spaniele mają historię bycia faworyzowanymi przez prezydentów USA. Amerykański cocker spaniel prezydenta Richarda Nixona, Checkers, stał się sławny podczas jego "mowy Checkers" w 1952 roku. Prezydent Harry S. Truman również miał angielskiego cocker spaniela o imieniu Feller.

Cocker spaniele w kulturze popularnej

W filmie animowanym Disneya "Zakochany Kundel" ("Lady and The Tramp") z 1955 roku pojawia się piękny amerykański cocker spaniel o imieniu Lady jako jeden z głównych bohaterów. Film pomógł spopularyzować rasę i ugruntować jej reputację jako kochającego i lojalnego zwierzęcia rodzinnego.

Genetyka koloru sierści

Cocker spaniele wykazują dużą różnorodność kolorów i wzorów sierści, co czyni je fascynującą rasą dla osób zainteresowanych genetyką koloru sierści psów. Niektóre wzory kolorów, takie jak merle i roan, występują tylko w niektórych odmianach rasy, co zwiększa różnorodność i atrakcyjność cocker spanieli.

Dieta i żywienie cocker spaniela

Odżywianie rasy cocker i znaczenie zrównoważonej diety

Zapewnienie Twojemu cocker spanielowi zrównoważonej diety jest niezbędne dla utrzymania jego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Właściwa dieta może pomóc wesprzeć ich system odpornościowy, promować zdrową sierść, utrzymać idealną masę ciała i zapewnić energię potrzebną do codziennych czynności.

Wybór odpowiedniej karmy dla cocker spaniela

Na rynku dostępne są różne rodzaje karmy dla psów, w tym sucha karma, mokra karma i surowe lub domowe diety. Wybierając odpowiednią karmę dla swojego cocker spaniela, weź pod uwagę następujące kwestie:

 • Etap życia: Wybierz karmę, która jest odpowiednia dla etapu życia Twojego psa, niezależnie od tego, czy jest on szczeniakiem, dorosłym czy seniorem. Każdy etap życia ma określone wymagania żywieniowe, które muszą być spełnione, aby zapewnić optymalne zdrowie.

 • Poziom aktywności: Aktywne cocker spaniele mogą wymagać większego spożycia kalorii w celu wsparcia ich potrzeb energetycznych. I odwrotnie, mniej aktywne lub starsze psy mogą korzystać z diety o niższej kaloryczności, aby zapobiec przybieraniu na wadze.

 • Składniki: Szukaj wysokiej jakości, naturalnych składników w karmie dla swojego psa. Dobra karma dla psa powinna zawierać źródło białka pochodzenia zwierzęcego jako pierwszy składnik.

 • Alergie i wrażliwości: Niektóre cocker spaniele mogą mieć alergie lub wrażliwości pokarmowe. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma alergię pokarmową, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić przyczynę i znaleźć odpowiednią dietę.

Wytyczne dotyczące karmienia i kontrola porcji

Bardzo ważne jest przestrzeganie wytycznych dotyczących karmienia podanych przez producenta karmy dla psów, aby uniknąć przekarmienia lub niedokarmienia Twojego cocker spaniela. Wytyczne te są zazwyczaj oparte na wadze i poziomie aktywności Twojego psa. Karmienie psa w regularnych odstępach czasu, zazwyczaj dwa razy dziennie dla dorosłych, może pomóc utrzymać stały poziom energii i zapobiec przejadaniu się.

Monitorowanie stanu ciała Twojego cocker spaniela i odpowiednie dostosowanie dawki pokarmu jest kluczowe dla utrzymania zdrowej wagi. Regularne kontrole weterynaryjne mogą pomóc w upewnieniu się, że potrzeby żywieniowe Twojego psa są zaspokajane, a jego waga jest dobrze kontrolowana.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje cocker spaniel?

Koszt zakupu cocker spaniela w Polsce może się różnić w zależności od czynników takich jak hodowca, rodowód psa oraz dostępność szczeniąt. Średnio, cena szczeniaka cocker spaniela w Polsce waha się od 2,500 do 4,500 zł. Ważne jest, aby zbadać i wybrać renomowanego hodowcę, aby mieć pewność, że otrzymujesz zdrowego i dobrze wyhodowanego szczeniaka.

Ile żyją cocker spaniele?

Średnia długość życia cocker spanieli wynosi 12-15 lat. Jednak niektóre z nich mogą żyć jeszcze dłużej dzięki odpowiedniej opiece, zbilansowanej diecie i regularnym kontrolom weterynaryjnym. Prowadzenie zdrowego trybu życia i monitorowanie stanu zdrowia psa może przyczynić się do dłuższego i szczęśliwszego życia.

Czy cocker spaniele nadają się do canicrossu?

Tak, cocker spaniele mogą nadawać się do canicrossu, czyli sportu polegającego na bieganiu z psem na uwięzi. Są energiczne, wysportowane i lubią aktywność fizyczną, co czyni je dobrymi kandydatami do canicrossu. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że Twój cocker spaniel jest w dobrym stanie zdrowia i powoli budować odpowiednią wytrzymałość do tego typu ćwiczeń.

Czy cocker spaniele dobrze znoszą dzieci?

Cocker spaniele są ogólnie dobre w stosunku do dzieci, dzięki ich przyjaznej, czułej i łagodnej naturze. Są one doskonałymi zwierzętami rodzinnymi i mogą tworzyć silne więzi ze wszystkimi domownikami. Należy jednak nauczyć dzieci, jak z szacunkiem odnosić się do psów i nadzorować ich interakcje, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno dziecku, jak i psu.

Czy cocker spaniele dużo się zrzucają?

Cocker spaniele mają umiarkowany poziom zrzucania sierści. Ich długie, jedwabiste sierści wymagają regularnego szczotkowania, aby usunąć luźne włosy i zapobiec ich plątaniu. Szczotkowanie cocker spaniela 2-3 razy w tygodniu może pomóc zminimalizować zrzucanie sierści i utrzymać czystą i zdrową sierść.