• Kategorie
  • Szukaj
  • Karma dla kota z niewydolnością nerek

Wiele kotów cierpi na problemy zdrowotne, które wiążą się z koniecznością stosowania dopasowanej diety. Specjalistyczna dieta jest istotnym elementem procesu leczenia, łagodzi skutki choroby oraz poprawia komfort życia kota. Jednym z najczęściej występujących problemów u kotów to przewlekłe choroby nerek i kamica moczowa. W przypadku kotów nerkowych z gotowych karm weterynaryjnych  zdecydowanie lepiej sprawdzają się karmy mokre.                 

Niewydolność nerek u kota
Chore nerki u kota to stosunkowo częsty problem. Niewydolność nerek u kota lub ogólnie problemy z nerkami u kota mogą pojawić się w każdym wieku dorosłych kotów, choć częstsze są u kotów starszych. Są też rzadkie przypadki kiedy dysfunkcje nerek kotów obserwuje się w okresie wzrostu. Od rodzaju choroby nerek zależy postępowanie. PNN u kota czyli przewlekła niewydolność nerek to ostra niewydolność nerek i schyłkowe stadium PChN czyli przewekła choroba nerek.  W przypadku przewlekłej niewydolności czyli jeśli kot ma diagnozę PChN to na tym etapie żywienie i dobrana karma dla kota chorego na nerki ma ogromne znaczenie dla długości i jakości życia. W przypadku kotów z PChN  karma na nerki dla kota potrafi wydłużyć okres życia kota.  Ważne, aby była to karma dla kotów wspomagająca funkcje nerek.  

Niewydolność nerek u kota objawy: jak tylko kot zaczyna zmieniać swoje codzienne rytuały należy zabrać go do lekarza weterynarii.  W przypadku ostrej niewydolności kot może już nie oddawać moczu. A najważniejsze to wykonywać regularne badania profilaktyczne. Dla przebiegu niewydolności będzie to miało decydujące znaczenie. W przypadku nerek zalecany okres badań to przynajmniej raz w roku.

Mokra karma dla kotów z niewydolnością nerek
Czym karmić kota chorego na nerki? Dla kotów cierpiących na choroby nerek i złe funkcjonowanie nerek sucha karma nie jest najlepszym wyborem. Dla przebiegu choroby nerek kota ważna jest karma dietetyczna, która wspiera pracę nerek. Ważne jest aby w przypadku choroby nerek u kota dieta była akceptowana przez zwierzę i zaspokajała jego potrzeby. Karma dla kotów z chorymi nerkami musi być idealnie zbilansowana pod kątem stosunku wapnia do fosforu, zawartości sodu i potasu. Powinna być to także karma niskobiałkowa dla kota. W przypadku niewydolności nerek kompletna karma wysokiej jakości to za mało, powinna być to dietetyczna karma. Choć zdarza się, że pełnoporcjowa karma dla kota ma poziom fosforu stosunkowo niski oraz białko surowe także na wymaganym poziomie lepiej aby była to mokra karma weterynaryjna. Kot to mięsożerca, kot nerkowy także, więc w składzie muszą być produkty pochodzenia zwierzęcego. Dietę podawać należy pod okiem lekarza weterynarii. Zalecany okres stosowania także należy konsultować z weterynarzem, bo przewlekła choroba nerek wymaga stałej kontroli. I pamiętaj aby nie podawać dodatkowo produktów zawierających białko, w przypadku niewydolności nerek dyscyplina dietetyczna jest kluczowa. Tłuszcze surowe są mniej istotne jeśli chodzi o prace chorych nerek.
 
Z niewydolnością nerek karma, szczególnie mokra karma, a nie sucha karma da dobre efekty.Wiele kotów cierpiących i borykających sie z niewydolnością nerek opisana powyżej od czasu stosowanie diety notuje poprawę. Prawidłowo stosowana dieta nerkowa dla kota to niska zawartość fosforu, ale o zwiększonej zawartości kwasów  EPA i DHA pomoże złagodzić objawy mocznicy. Wśród karm weterynaryjnych można znaleźć takie  Karma dla kotów z niewydolnością nerek powinna złagodzić także objawy mocznicy.  Okres stosowania diety określa lekarz weterynarii, ale większości kotów pomaga odpowiednia karma wspomagająca funkcje nerek. W celu wsparcia funkcji nerek i czynności nerek dodatek o aktywności biologicznej odciąża nerki jak np. dodanie oleju z łososia łagodzi objawy mocznicy.
Jeśli kot dobrze toleruje mokrą karmę, nie należy podawać dodatkowo suchej karmy.
Zalecany okres stosowania karmy: zalecamy zasięgnięcie porady lekarza weterynarii przed karmieniem lub przedłużeniem czasu karmienia, jak w przypadku wielu karm weterynaryjnych zalecanych dla chorych kotów.