Cavalier to pies bardzo towarzyski i oddany opiekunowi. Jest cierpliwy i potrafi się przystosować do wymagań opiekuna. Ma łagodne usposobienie ale potrafi być nieustraszony. Będzie wymarzonym towarzyszem dla osób, które lubią gdy pies towarzyszy im zawsze - w aktywnościach i podczas wypoczynku. 

O rasie cavalier king charles spaniel

Cavalier king charles spaniel to angielski spaniel miniaturowy (sekcja 7). W dorosłym życiu waży od 5,9 kg do 8,2 kg i ma od 30 cm do 33 cm wzrostu. Umaszczenia cavalier king: charles spaniel blenheim, czarny podpalany, charles spaniel tricolor i rubinowy inaczej rudy.

Historia rasy cavalier

Przodkiem rasy cavalier king charles spaniel były prawdopodobnie spaniele o biało-czerwonym umaszczeniu z Malty lub Włoch. Znawcy dopatrują się śladów psów z Dalekiego Wschodu, a nawet psa na trufle z Hiszpanii. Najpewniejsza jest teoria wskazująca, że king charles pochodził od niedużych psów myśliwskich hodowanych przez szlachtę europejską. Szczególną popularnością rasa spaniel cieszyła się wśród arystokracji angielskiej. W historii rodu Stuartów można znaleźć informacje, że king charles spaniel był bliski Karolowi I i Marii Stuart. Więź potwierdza też nazwa protoplasty. Król Karol II, miłośnik spanieli, dał rasie swoje imię - king charles, a nawet wydał edykt, który upoważnił psy tej rasy do wstępu na wszystkie salony publiczne, w tym też do parlamentu brytyjskiego.

Zanim stworzono wzorcowe hodowle, psy rasy king charles spaniel występowały w większych i mniejszych rozmiarach i miały różne zadania. Większe polowały, a miniaturowe były psami towarzyszącymi – ogrzewały, siedząc na kolanach dłonie podróżujących właścicieli. Nazywano je „pieskami dam”. Pod koniec panowania w Anglii dynastii orańskiej spaniele były krzyżowane z modnymi mopsami i pekińczykami, co wpłynęło na typowy wygląd rasy king charles spaniel. Głowa stała się bardziej okrągła, pyszczek uległ spłaszczeniu, a oczy stały się okrągłe i większe.

Od 1928 roku spaniel o krótkim pysku został wpisany pod nazwą king charles spaniel, a dla rasy odtworzonej przez amerykańskiego hodowcę Roswela Eldriga psów z dłuższym pyszczkiem, na początku lat dwudziestych, king charles spaniel dodano nazwę cavalier. Jako osobna rasa psa cavalier king charles spaniel została uznana przez Kennel Club w 1945 roku i wówczas został dla niej stworzony wzorzec. W Polsce rasy psów cavalier king charles spaniel pojawiły się w latach siedemdziesiątych. Pierwsze polskie szczenięta narodziły się w 1981 roku.
 

Charakter cavalier charles kinga

Cavalier king charles spaniel nie sprawia problemów w prowadzeniu. Jak wychowywać cavalier? Rasa łatwo poddaje się, jak każdy inteligentny pies, szkoleniu pod okiem specjalisty. Warto poświęcić trochę czasu na szkolenie cavalier king. Jest spokojnym, a przy tym radosnym i wesołym psem, o bardzo delikatnym usposobieniu. Charakter cavalier king cechuje wysoka wrażliwość na podniesiony głos w komendach, na złość właściciela. Cavalier to piesek bardzo oddany i szczególnie łasy na pochwały opiekuna. Uwielbia być rozpieszczany, także słownie.

Bardzo źle znosi nieobecność właściciela z którym nawiązuje bardzo silną więź. Chciałby być z nim stale blisko, a najlepiej wylegiwać się na kolanach właściciela. To się nazywa siła genów! Na kanapie czy na spacerze – byle razem i blisko. Jak na pieska do towarzystwa przystało. Cavalier king charles spaniel pozostawiony na dłużej sam jest smutny, przygnębiony i oczywiście znudzony. Nie ma jednak skłonności do odreagowywania stresu przez niszczenie czy skamlenie. Raczej pod nieobecność właściciela spokojnie wyśpi się w jego łóżku niż zniszczy pozostawione w domu rzeczy. Spaniel cavalier nie jest nadpobudliwy ani agresywny. Dłuższa codzienna nieobecność opiekuna może jednak skutkować nawet psią depresją. Ale codzienna porcja głasków, przytulań i ciepłych słów jest w stanie zrekompensować samotne chwile. Nie jest jednak polecany do domów, w których byłby pozostawiany sam na długo. Cavalier king charles spaniel nie potrzebuje zbyt długich spacerów. Chętnie za to odda się na spacerze psim sportom jak agility i obedience.

Cavalier king charles spaniel do obcych zachowuje uprzejmy dystans oraz z taką samą rezerwą odnosi się do dzieci. Dla królewskiej rasy, która musi być gwiazdą, dzieci są zbyt hałaśliwe i ruchliwe, co cavaliera bardzo irytuje i niepokoi. Zdenerwowane mogą szczekać lub chwytać zębami. Zrównoważonym i spokojnym dzieciom odwdzięcza się przyjaźnią i gotowością do zabawy, oczywiście na królewskich warunkach. W końcu to spaniele królewskie.


Charles spaniel pielęgnacja

Czy cavalier king charles spaniel ma włosy? Nie, spaniel ma sierść. Jedwabistą, lekko falującą sierść, błyszczącą, długą i gęstą. Nie należy jej trymować ani strzyc aby nie zniszczyć szaty. Psy tej rasy wymagają cotygodniowego i dokładnego wyczesywania sierści. Zwłaszcza po długich spacerach gdy do dłuższych włosów podczepiają się różne zanieczyszczenia. Ze względu na dłuższą sierść, trzeba szczególnie dbać o higienę sierści po spacerze aby usunąć pozostałe na sierści resztki moczu które mogą stanowić pożywkę dla bakterii, a w efekcie dawać nieprzyjemny zapach. Aby zapobiec temu problemowi charles spaniela warto często kąpać w dobrze dobranych szamponach dla psów długowłosych, które nie tylko nie szkodzą ale dodatkowo podkreślają jedwabistą szatę rasy cavalier king charles spaniel.

Trzeba szczególnie dbać o podszerstek. Należy regularnie go usuwać aby uniknąć kołtunienia się sierści, a latem kontrolować intensywne linienie. To okres kiedy charles spaniel gubi więcej sierści.

Uszy cavalier king charlie wymagają staranności i dbałości. Z długich uszu warto wycinać włosy bo łatwo gromadzą brud, który może stanowić pożywkę dla bakteryjnych infekcji ucha.

Ponieważ oczy cavalier king charlesa są płytko osadzone, należy podczas spacerów i zabaw chronić je przed urazami mechanicznymi. Jeśli pojawi się problem zastosuj preparaty do stanów zapalnych oczu.   

Na nieprzystrzyżonych łapkach cavalier przyniesie ze spaceru do domu mnóstwo piasku i błota. Pielęgnacja cavalier king wymaga systematyczności.

Ile kosztuje cavalier king charles spaniel  

Ile kosztuje king charles? Charles spaniel szczeniaki z hodowli FCI kosztują od 5 tys. do 7 tys. zł – to dużo. Oczywiście można kupić psa tej rasy w dużo niższej cenie z hodowli niezarejestrowanych w stowarzyszeniach. Ponieważ jest to rasa wymagająca stałej kontroli weterynaryjnej warto zastanowić się gdzie kupić cavalier. Gdzie szukać szczeniaków cavalier king? Szukaj hodowle cavalier king zarejestrowane w ZKwP. Warto zdecydować się na zakup droższego ale zdrowego i w dobrej kondycji cavalier king charles spaniel puppies z hodowli. Jest to możliwe wyłącznie przy zakupie z hodowli, która dochowuje wysokich standardów warunków i opieki. Suki reprodukcyjne cavalier king charles spaniel wymagają regularnych badań profilaktycznych, w tym usg i szczegółowych badań krwi oraz wysokiej jakości pożywienia. Szczenięta cavalier charles pochodzące z pseudohodowli nie są rasowe, a jedynie w typie rasy i mogą być obarczone wieloma wadami genetycznymi, które będą wymagały specjalistycznej i kosztownej opieki weterynaryjnej. Zdarzają się oczywiście czasem okazje, że cavalier king charles spaniel do adopcji lub do oddania jest za darmo (z powodu śmierci właściciela lub porzucenia) lub można kupić psa tej rasy ( np. z powodu wykluczenia z hodowli) w niższej – ok. 2 lub 3 tys. zł. Jeśli zapytacie charles spaniel suczka czy charles spaniel piesek? Ten który skradnie Wasze serce.

Dla kogo rasa psa cavalier?  

Jako że cavalier king charles spaniel jest niewielkim pieskiem nie wymaga wielkich przestrzeni. Dobrze będzie się czuł w małym mieszkaniu oraz w domu z ogrodem. Dla niego ważniejszy od przestrzeni jest opiekun, który będzie czuły, spokojny i zawsze blisko. Cavalier king charles spaniel dobrze czuje się w towarzystwie kota, a nawet innego psa – byle podobnej do niego wielkości. Będzie tez wspaniałym towarzyszem dla osób starszych, które wolą zacisze domowe od długich spacerów.

Przyszły właściciel psa powinien brać pod uwagę, czego charles spaniel potrzebuje. Właścicielami cavalier king nie powinna być osoba uprawiająca bieganie, zapracowana, nerwowa i oczekująca dyscypliny. To także zbyt delikatny piesek dla rodziny z bardzo małymi dziećmi. Będzie natomiast czułym przyjacielem dla spokojnych i starszych dzieci.

Ile żyje cavalier king charles spaniel?

Zdrowy przedstawiciel rasy cavalier może dożyć nawet do 14 lat, ale średnia życia rasy wynosi około 10 lat. Ponieważ ich zdrowie wymaga specjalistycznej i systematycznej kontroli weterynaryjnej ważne jest aby przy zakupie zwrócić uwagę na pochodzenie psa i warunki w jakich są prowadzeni rodzice szczenięcia. Kupując szczeniaka z certyfikowanej hodowli mamy większa szansę na życie cavalier w zdrowiu i unikniemy nadmiernych wydatków. 

Zdrowie cavalier king  

Charle spaniel należy do psów z problemami zdrowotnymi. Słabym punktem cavalier king charles są płytko osadzone oczy, które mogą być narażone na zespół suchego oka, mają tendencje do nadmiernego łzawienia i podatność na komplikacje po urazach mechanicznych. Zdarza się, że cierpią na zwichnięcia rzepki, dysplazje bioder i przepuklinę.

Trzeba pamiętać o zapobiegawczym czyszczeniu zębów z kamienia nazębnego aby uniknąć zapalenia dziąseł które skutkuje bólem szczęk, intensywnym zapachem z pyszczka, oraz zmniejszonym apetytem. To także efekt kształtowanie cech fizycznych rasy. 

Dla długiego życia w dobrostanie trzeba pamiętać o właściwym odżywianiu psa. Przedstawiciele rasy cavalier king charles są w większości łasuchami, mają duży apetyt i mogą nadmiernie tyć i mieć nadwagę.

Charles spaniel choroby

Cavalier king charles spaniel ma skłonność do kilku schorzeń wynikających z historii kształtowania się rasy. Jest to rasa o dość słabym zdrowiu. Z często spotykanych schorzeń king charles to problemy z sercem. Ich serca dotyka choroba niedomykalności zastawki dwudzielnej serca (zwykle ujawnia się w wieku około sześciu lat). Na szczęście te problemy zdrowotne king charles są już rozpoznane przez weterynarzy, ale wymagają regularnych badań kardiologicznych, w tym echa serca i właściwej oraz systematycznej – przynajmniej raz w roku – zapobiegawczej kontroli weterynaryjnej. Zdarza się, że cavalier w dojrzałym wieku cierpi na zaburzenia neurologiczne.

Żywienie – karma dla cavaliera

Karmienie king charles stanowi wyzwanie, głównie z powodu utrzymania właściwej wagi cavaliera. Jak to psy ras małych cavalier ma tendencję do nadwagi. Charles spaniel wykorzystuje swój osobisty urok, aby przekonać opiekuna do większej porcji przysmaków.

Charles spaniel cierpi także na skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Dlatego warto do ich diety wprowadzić przysmaki i gryzaki dentystyczne.

Najlepszym wyborem dla cavaliera będzie wysokomięsna karma mokra. Warto wybierać karmy z najlepszym składem i różnicować rodzaje białka w karmie.Przykladowo karma z soczystej  jagnięciny, delikatnego indyka czy aromatycznej dziczyzny. Nie omijajmy karm z ryb morskich czy słodkowodnych a także z białkiem z owadów, będących źródłem bardzo wartościowego białka. Różnorodność w diecie jest bardza ważna, aby dostarczać wszystkich skladników odżywczych i nie doprowadzić do znudzenia jednym smakiem karmy.     

Z uwagi na obciążenie wieloma chorobami genetycznymi rasy, warto wprowadzić suplementy wspierające serce jak kwasy Omega-3 , np. zawarte w olejach z ryb lub oleju konopnym.Olej dodajemy po prostu do jedzenia cavalier king.

 

Ciekawostka o cavalier spaniel

Najsłynniejszą hodowlę biało-rudej odmiany king charles spaniel założył w XVIII wieku książę Marlborough John Churchill i nadał jej nazwę „ blenheim” od zamku Blenheim House o tej nazwie.

Wygląd king charles wg wzorca ras FCI

Psy rasy cavalier wg FCI 

Klasyfikacja FCI od 1945 r. charles spaniel należy do grupa IX, sekcja 7, nr wzorca 136 m psy ozdobne i do towarzystwa.

Głowa: czaszka prawie płaska między uszami. Nozdrza czarne. Długość kufy ok 3,8 cm. Oczy duże, ciemne, okrągłe, szeroko rozstawione. Uszy długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.

Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata

Tułów: prosty grzbiet, krótkie lędźwie, klatka piersiowa z dobrze wysklepionymi żebrami

Ogon: proporcjonalny, dobrze osadzony

Kończyny: łapy zwarte, wysklepione, mocno owłosione. Chód swobodny i elegancki

Sierść: długa i jedwabista, bez loków. Dopuszczalne lekkie loki