W czasach, gdy zrównoważony rozwój, ochrona środowiska i zdrowie stają się coraz ważniejsze, karma z insektów dla psa staje się coraz bardziej przedmiotem zainteresowania właścicieli psów. I nie bez powodu: karma dla psów z owadów ma wiele zalet - zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia naszych czworonożnych przyjaciół. Ale co właściwie sprawia, że karma dla psów zawierająca białko owadów jest tak wyjątkowa?

W tym artykule przedstawimy 5 podstawowych powodów, które przekonaj Was, że karma na bazie owadów  to wysokiej jakości i ekologiczna opcja żywienia Twojego psa.

Wszyscy chcemy, aby nasze psy prowadziły zdrowe i aktywne życie. Aby to zapewnić, potrzebują różnych składników odżywczych, które przyjmują z karmą dla psów. Jednym z najważniejszych składników organizmu psa jest białko. Nasze psy wykorzystują aminokwasy zawarte w białku do zasilania mięśni, kości i narządów. Bez wystarczającej ilości białka ważne procesy metaboliczne w organizmie nie funkcjonują prawidłowo. Konwencjonalna karma dla psów zawiera głównie białko zwierzęce z wołowiny, wieprzowiny lub ryb.

Karma dla psa z owadów jest przyjazna dla alergików i dobrze tolerowana

Wszyscy właściciele psów, którzy mają psa uczulonego, mogą teraz swobodnie odetchnąć. Karma z insektów ma mnóstwo zalet a jedną z największych jest ta, że jest odpowiednia dla alergików. Karma z owadów dla psa jest nie tylko lekkostrawna. Zwłaszcza psy o wrażliwych żołądkach lub zdiagnozowanych nietolerancjach korzystają z wysokiej jakości źródła białka owadów. Obecnie wiele psów cierpi na alergię na wołowinę, ryby lub zboża. Egzotyczne białko owadów rzadko wywołuje reakcję alergiczną ze względu na niski potencjał alergizujący. Dlatego karma z owadów b edzie dobrym wyborem dla psów z alergią.

Uwaga opiekunowie psów alergików! Możecie rozpieszczać swojego psa naturalną karmą dla psów - bez chemii i bez dodatków. Karma Gemuse Garten to wysokiej jakości białko owadów, nienasycone kwasy tłuszczowe i zdrowe, kolorowe warzywa. Nasza hipoalergiczna karma dla psów jest idealna dla alergików i psów o wrażliwym żołądku.

Karma na bazie owadów chroni środowisko

W XXI wieku jest temat, który dotyczy wszystkich jednakowo: ochrona klimatu. Konwencjonalna produkcja normalnej karmy dla psów w większości przypadków nie jest szczególnie zrównoważona. Zwierzęta gospodarskie, takie jak bydło, potrzebują nie tylko ogromnych ilości wody. Wytwarzają dużo amoniaku, który w dużych ilościach jest szkodliwy dla powietrza, gleby i wody.
Ponadto do produkcji paszy można wykorzystać tylko część ciała zwierzęcia hodowlanego. Niestety tylko 40% ubitego bydła nadaje się do wykorzystania, podczas gdy owady można wykorzystać w 100%.
Ogromną zaletą produkcji karmy dla psów z owadami jest to, że owady są przyjazne dla klimatu zarówno w hodowli, jak i w utrzymaniu. Do produkcji jednego kilograma białka owadów zużywa się tylko ułamek wody w porównaniu z białkiem wołowym. Stosowanie owadów również znacząco ogranicza emisję gazów cieplarnianych.


Poniższa grafika daje wyobrażenie o tym, ile zasobów może zaoszczędzić hodowla owadów

Oszczędność zasobów naturalnych

Białko owadów ma wiele zalet zdrowotnych dla Twojego psa

Oczywiście zależy nam, aby nasze psy były zdrowe. Powinny być odżywiane w sposób właściwy dla gatunku i dlatego powinny wieść długie życie. Białko to jeden z najważniejszych składników odżywczych dla psów.
Psy nie muszą stosować wyłącznie białka pochodzącego np. w wołowiny czy ryb, odpowiednim źródłem białka jest również białko owadów. Owady mają pełny profil aminokwasowy. Oznacza to, że 8 niezbędnych aminokwasów, które Twój pies może uzyskać tylko z karmy dla psów, znajduje się w białku owadów. Oprócz aminokwasów owady mają wiele witamin, takich jak witamina B12, która jest niezbędna dla różnych procesów metabolicznych w organizmie Twojego psa.
Innym faktem jest to, że psy niekoniecznie są zależne od białka zwierząt hodowlanych. Psy są wszystkożerne i dlatego są w stanie pozyskiwać aminokwasy z różnych źródeł, takich jak owady lub rośliny bogate w białko. Ich przodkowie zrobili im to samo. Ponieważ wilki nie zawsze mają tyle szczęścia, że mają ofiarę tuż przed nosem. W czasach niedoboru zdobyczy zmuszane są do uciekania się do owadów. Nie szkodząc zdrowiu, instynktownie żywią się białkiem owadów.
 

Efektywność ekonomiczna, hodowla odpowiednia dla gatunku i dobór jakości białka

Zastanawiasz się, czy hodowla owadów jest również opłacalna ekonomicznie? Hodowla owadów jest łatwa, nieskomplikowana i naturalna. Owady często można odpowiednio hodować bez antybiotyków, środków chemicznych i skoncentrowanej paszy. Dzięki naturalnemu i zrównoważonemu hodowaniu owadów jakość białka jest również wysoka.Konwencjonalny inwentarz jest często wspomagany hormonami wzrostu i paszą treściwą. Mięso wołowe nosi zatem ślady swojej diety. Niestety ma to negatywny wpływ na jakość białka. Należy zauważyć, że mówimy o bydle z chowu przemysłowego. Hodowcy zwierząt, którzy cenią odpowiednią dla gatunku, naturalną i godną hodowlę, mogą również odnotować wysoką jakość białka u swoich zwierząt.

 

Karma z owadów dla psa sprzyja dobrostanowi zwierząt

Na szczęście w dzisiejszych czasach jest wielu producentów karmy dla psów, którzy zwracają uwagę na dobrostan zwierząt. Ponieważ dobrostan zwierząt nie wszędzie jest najwyższym priorytetem, zwierzęta z chowu przemysłowego są niestety również wykorzystywane do produkcji karmy dla psów.
Hodowla przemysłowa to nie tylko trzymanie wielu zwierząt w jednym miejscu. Opisuje raczej niewłaściwe, niegodne trzymanie zbyt wielu zwierząt w miejscu, które jest o wiele za małe, bez odpowiedniej opieki i szacunku. W „obozach rozmnażania” tysiące krów, świń i kur trzymanych jest w małych przestrzeniach - pełnych antybiotyków i skoncentrowanej paszy. Zwierzęta nie mają prawie żadnej swobody ruchu, słyszą się nawzajem, chorują i zadeptują się na śmierć. Dzięki karmie dla psów, która nie zawiera mięsa tych zwierząt, konsumenci przyczyniają się do dobrostanu zwierząt.


Powstaje pytanie: czy owady nie mieszkają razem w zamkniętej przestrzeni?
I tak i nie. Owady żyją razem w swoich koloniach. Jednak w porównaniu z konwencjonalnymi zwierzętami hodowlanymi owady lubią być otoczone przez swoją kolonię. Jeśli chcesz hodować owady w sposób odpowiedni dla gatunku, pozwól im rosnąć i żyć w ich koloniach. Kluczowa różnica polega na tym, że odzwierciedla to ich naturalne współistnienie i tak właśnie żyłyby na wolności. Ponadto godni zaufania hodowcy owadów dbają o to, by mieć odpowiednie rozmiary budek hodowlanych. W ten sposób zapewniają, że owady żyją razem iw razie potrzeby mogą się wystarczająco rozprzestrzenić.


Co wspólnego mają ze sobą zdrowie psa, etyka, klimat i ochrona zwierząt?
Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać karmę dla psów zawierającą owady. Oprócz korzyści zdrowotnych dla psa ochrona klimatu odgrywa również decydującą rolę. Tworząc karmę dla psów opartą na białku owadów, dajesz aktywny przykład ochrony zwierząt i środowiska. Białko owadów jest już częścią codziennego życia ludzi i zwierząt w dużych częściach Azji i Ameryki Południowej. Coraz popularniejsze staje się także w Europie, ponieważ jest uważane za kompletne i zrównoważone źródło składników odżywczych. Bogaty profil aminokwasów i witamin zapewnia Twojemu psu wszystko, czego potrzebuje do aktywnego i zdrowego życia.