Zboża w karmach dla psów to jeden z tematów kontrowersyjnych i wzbudzających dużo emocji. Z tego artykułu dowiesz się o zbożach jako wypełniaczach w karmie i pokażemy Ci 6 bezglutenowych źródeł węglowodanów.

Rynek karmy dla psów bardzo się rozwinął w ciągu ostatniej dekady. To zwiększa możliwości wyboru opiekunom psów, ale można łatwo stracić orientację. Dlatego warto uporządkować temat.


Nie wszystkie węglowodany dla psa są sobie równe


Tradycyjne zboża, z których powstaje chleb zawierają węglowodany, ale ich struktura molekularna jest tak złożona, że ​​psy z wrażliwymi żołądkami czasami mają problemy z ich rozłożeniem czyli po prostu z trawieniem. Ponadto gluten (białko w zbożu) może prowadzić do nietolerancji. Takiej reakcji alergicznej towarzyszą nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Nietolerancje pokarmowe często pozostają niewykryte przez długi czas. Dieta eliminacyjna i dieta bezzbożowa mogą zidentyfikować sprawców alergii i ich uniknąć.

Nie oznacza to jednak, że karma dla psa nie może zawierać węglowodanów. Węglowodany dla psa to źródło energii. Na szczęście dostępnych jest wiele alternatywnych węglowodanów. Są węglowodany bezglutenowe i zapewniają Twojemu psu wystarczającą ilość energii.

 

Zboża jako wypełniacz


Dlaczego producenci karm używają zbóż w swojej karmie dla psów, skoro mogą korzystać z innych alternatywnych źródeł węglowodanów? Powodem jest koszt. Zboża są często używane jako niedrogi wypełniacz w karmie dla psów. Jest bardzo tani w uprawie i łatwy w użyciu. Karmę dla psów można niedrogo „wypchać” zbożem bez konieczności uciekania się do wysokiej jakości mięsa lub warzyw. Zdrowa karma dla psa nie powinna być „wypchana” zbożem, bo może mieć to niekorzystny wpływ na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela. O wiele zdrowiej jest, jeśli w karmie zamiast dużej ilości zbóż są inne łatwiej przetwarzane źródła węglowodanów bezglutenowych.


Alternatywne, bezglutenowe węglowodany dla psa

Na szczęście istnieją źródła węglowodanów bezglutenowych. Należą do nich przykładowo:


Ziemniaki dla psa

Ziemniaki od wieków są podstawowym pożywieniem w różnych kulturach - i nie bez powodu! Ziemniaki składają się w 75% z wody i dostarczają Twojemu psu wielu witamin i minerałów. Ziemniak ma również dużą zawartość białka roślinnego. Pies może dostać ziemniaki tylko w formie przetworzonej ( w karmie lub gotowane), bo surowa bulwa jest toksyczna dla psa.

Polecamy karmę suchą Dr. Berg jagnięcina z ziemniakami lub Renske łosoś z ziemiakami.


Bataty dla psa

Słodkie ziemniaki (bataty) - podobnie jak jego krewny, ziemniak - może być podawany tylko po przetworzeniu lub ugotowaniu. Bataty zawierają cenne witaminy i składniki odżywcze dla twojego psa. Większość czworonożnych przyjaciół bardzo ceni smak słodkich ziemniaków. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów Twój pies może czerpać z bulwy dużo energii. Słodkie ziemniaki wspomagają trawienie Twojego psa, ponieważ są bogate w błonnik. Dostarczają organizmowi także szereg przeciwutleniaczy.
 

Polecamy karmę suchą Dr.Berg kaczka z batatami lub WOW lamm jagnięcina z batatami , dostępna także w wersji mini krokietów dla psów  małych ras.  


Marchew dla psa


Marchew  to bardzo popularne warzywo. Beta-karoten i witamina A chronią funkcje oczu i wspierają ostrość widzenia. Psom zazwyczaj bardzo dobrze smakują marchewki i wielu czworonożnych przyjaciół z wielką przyjemnością żuje je na surowo.

Warzywa dostarczają psu nie tylko zdrowych węglowodanów. Marchew nadaje się również jako zamiennik szczoteczki do zębów dla psów. Gryzienie i żucie delikatnie usuwa osady na zębach. W porównaniu z ziemniakami mają mniej węglowodanów, a tym samym mniej kalorii. Aby zapewnić psu odpowiednią ilość energii, możesz wybrać karmę, która np. zawiera marchewki i ziemniaki. W ten sposób łączysz witaminy i minerały z marchwi z niezbędną energią ziemniaka. Marchew jest również odpowiednia dla mocnych kości i wsparcia układu odpornościowego. Oprócz beta-karotenu i witaminy A zawierają również wapń, potas oraz witaminy B, B1, B6, C i K.

Zachęcamy do zapoznania się ze składem karmy Tenetrio z owadów i marchewką     

Maniok dla psa

Maniok jest w Europie mało znany, ale jest podawany codziennie na talerzach w dużych częściach Afryki i Ameryki Południowej. Tropikalny „krzak ziemniaczany” należy do rodziny mleczowatych i jest bogaty w witaminę C, magnez i mangan. Dostarcza Twojemu psu zdrowych węglowodanów i wspiera go w metabolizmie energetycznym i utrzymaniu kości. Pierwotnie pochodzi z Brazylii, skąd wziął swoją egzotyczną nazwę. Maniok jest bardzo skrobiowy. Skórka bulwy jest brązowawa i przed gotowaniem należy ją obrać. Po ugotowaniu biała bulwa wewnętrzna ma konsystencję ziemniaka i lekko słodki smak. Maniok zawiera dobre przeciwutleniacze, dzięki czemu chroni komórki przed uszkodzeniami. Nigdy nie podawaj swojemu psu surowego manioku, ponieważ - podobnie jak ziemniak - jest trujący w tym stanie.

Maniok jest ważnym składnikiem karmy mokrej dla psów z alergiami  Dr.Berg po-allergie

 

Ryż dla psa

Ryż to specjalny rodzaj zboża. Ryż jest zbożem, ale jest bezglutenowy. Dlatego nadaje się również dla psów z nietolerancją glutenu. Jeśli podejrzewa się nietolerancję karmy, w kontakcie z lekarzem weterynarii lub dietetykiem przeprowadza się dietę eliminacyjną. Hipoalergiczna karma dla psów, której źródłem węglowodanów jest ryż (lub ziemniaki), jest zatem bardzo odpowiednia dla takiej diety, ale z perspektywy czasu dla zdiagnozowanych alergików. Ryż jest bogaty w dobry błonnik i minerały, takie jak żelazo, cynk i potas. Jest również bogaty w witaminę E i różne witaminy z grupy B.

Ryż jest źródłem weglowodanów w wysokoenergetycznej karmie dla psów sportowych Icepaw Sport Pure .  

Amarantus dla psa

Amarantus jest również często określany jako zboże, ale to nieprawda. Ziarno Inków jest rośliną włochatą, a więc tak zwanym pseudozbożem. Amarantus to jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie i od tysięcy lat stosowana jest na wiele sposobów w kuchniach Ameryki Południowej. Amarantus jest całkowicie bezglutenowy i lekkostrawny dla psów po długim czasie gotowania wynoszącym 45 minut. Jest bogaty w błonnik i tłuszcze nienasycone. Amarantus zawiera dobre kwasy tłuszczowe omega-3 i minerały , takie jak cynk, żelazo, wapń i magnez.

„Złoto Inków” znaleźć można w karmach Icepaw Aztec Pure i Tenetrio z owadów i amarantusem oraz marchwią.


Karma bezglutenowa dla psa - dzięki alternatywnym źródłom węglowodanów


Niezależnie od tego, czy Twój pies ma wrażliwy żołądek, czy zdiagnozowaną alergię - dzięki bezglutenowej karmie dla psa, która wykorzystuje alternatywne węglowodany, nie tylko chronisz jego układ pokarmowy, ale także aktywnie promujesz jego zdrowie. Ani Twój pies, ani sama karma nie potrzebują zbóż jako wypełniaczy. Naturalna karma dla psa dostarcza Twojemu psu dobrych węglowodanów. A stosując cenne rośliny, takie jak ziemniaki, amarantus i ryż, Twój pies otrzymuje niezbędne minerały i substancje odżywcze - dla zdrowego i aktywnego życia psa.