Jako potomek wilka, pies ma zupełnie inne zęby niż my, ludzie. Z dużymi siekaczami i kłami pies jest prawdziwym myśliwym, który potrafi dobrze złapać zdobycz i rozszarpać mięso. Zęby psa, podobnie jak ludzkie, wymagają dobrej pielęgnacji i czyszczenia! W tym artykule możesz przeczytać ile zębów ma pies, jakie są możliwe zagrożenia związane z zaniedbaniem zębów, a także dajemy 5 wskazówek dotyczących pielęgnacji zębów Twojego wiernego przyjaciela.

Zęby mleczne u psa

Podobnie jak dzieci, szczenięta rodzą się bez zębów. Po około 3 do 6 tygodniach pojawiają się pierwsze zęby. Zęby mleczne są w pełni ukształtowane, gdy szczeniak ma około 3 miesięcy. W zębach mlecznych najpierw przechodzą siekacze, potem kły, a na końcu przedtrzonowce. Te zęby są również nazywane „sztucznymi zębami”. Zęby mleczne szczenięcia składają się z 28 zębów: 12 siekaczy, 4 kły i 12 zębów przedtrzonowych .

 

Różnica między zębami mlecznymi a zębami dorosłych psów

Zęby mleczne szczeniąt różnią się od zębów dorosłych psów na wiele sposobów. Zęby mleczne mają mniej zębów. Oczywiście szczeniak ma również znacznie mniejszy pysk niż dorosły pies! W zębach mlecznych jest o jeden przedtrzonowiec mniej niż w zębach psa dorosłego. Ponadto w zębach mlecznych w ogóle nie ma zębów trzonowych. Pomiędzy 4 a 7 miesiącem życia zęby trzonowe wychodzą podczas zmiany na zęby dorosłe. Kolejną ważną różnicą jest to, jak ostre są zęby. Wszyscy opiekunowie szczeniąt wiedzą, że za uroczym wyglądem ich czworonożnego przyjaciela skrywają się bardzo ostre zęby! Zęby mleczne są znacznie węższe i bardziej spiczaste niż zęby dorosłego psa. Ostre zęby pomagają szczeniętom nauczyć się, kiedy gryzą zbyt mocno podczas zabawy z rodzeństwem. Jest to ważne nie tylko w kontaktach z innymi psami, ale także dla ciebie!

 

Wymiana zębów u psa

Gdy szczęki szczeniaka rosną, zostaje więcej miejsca na duże zęby psa. Między 3 a 7 miesiącem życia zęby mleczne zmieniają się ze szczeniaka na zęby dorosłego psa. Kiedy dokładnie zmiany zębów różnią się w zależności od rasy i wielkości psa. Mniejsze rasy na ogół zmieniają się szybciej niż większe rasy. Kiedy twój szczeniak się zmienia, może cierpieć z tego powodu, tak jak dzieci. Twój szczeniak będzie chciał gryźć wszystko z powodu bólu lub swędzenia. Czy chcesz, aby Twoje nogi od stołu nie padły ofiarą tego? Na przykład daj swojemu psu gryzak lub kość do żucia ! W żadnym wypadku nie należy stymulować gryzienia rękami. Może to prowadzić do późniejszych problemów, gdy szczeniak wyrośnie na dużego, silnego psa.

 

Ile zębów ma pies?

Kiedy zęby dorosłego psa są w pełni ukształtowane, składają się z 42 zębów! Dla porównania: usta człowieka mają 32 zęby. 12 siekaczy, 4 kły, 16 zębów przedtrzonowych i 10 zębów trzonowych. Każdy rodzaj zęba ma swoją własną funkcję, w pełni dostosowaną do myśliwskiej natury naszych czworonożnych przyjaciół. Długie, spiczaste kły pozwalają psu dobrze chwytać zdobycz. Ostre siekacze służą do zdzierania mięsa z kości. Przedtrzonowce mają ostre krawędzie i dobrze rozdzierają mięso. Zęby trzonowe są bardziej podobne do naszych zębów trzonowych i mają płaską powierzchnię. Te zęby trzonowe pozwalają psom rozdrabniać twarde pokarmy. Jednak nasi czworonożni przyjaciele nie używają tych zębów trzonowych tak jak my. Nasze zęby są naprawdę stworzone do żucia i rozdrabniania jedzenia. Żucie powoduje powstawanie śliny. Nasza ślina zawiera enzymy, które inicjują trawienie. Żucie zapewnia lepszą dystrybucję enzymów w żywności. Psy nie mają enzymów w ślinie do trawienia. Zęby naszych czworonożnych przyjaciół są stworzone do chwytania zdobyczy, rozdzierania mięsa i szybkiego połykania. Żucie nie jest zatem konieczne do trawienia u psów, ale u ludzi jest! Niemniej jednak żucie jest bardzo ważne dla czyszczenia zębów i relaksu psa.  

Zagrożenia: kamień na zębach u psa

Zęby są w zasadzie takie same dla wszystkich psów. Mogą jednak występować różnice anatomiczne. Pomyśl na przykład o psach z dolnym zgryzem lub psach z czaszką, która znacznie różni się od przodków: wilka. Jeśli psy mają bardzo krótki lub bardzo długi pysk, może to powodować problemy, na przykład podczas jedzenia. Ponadto, jeśli zęby nie są odpowiednio czyszczone, psy mogą cierpieć z powodu problemów, takich jak płytka nazębna, kamień nazębny i zapalenie dziąseł. Aż 80% psów powyżej 3 roku życia cierpi na tego typu problemy z zębami.

Czy wiesz, że: ludzie często cierpią z powodu ubytków spowodowanych uszkodzeniem szkliwa zębów. Psy prawie nigdy nie cierpią na próchnicę, ale często mają problemy z płytką nazębną i kamieniem nazębnym.

 

Czyszczenie zębów u psa - 5 wskazówek

Każdy psi przyjaciel w naturalny sposób chce zapobiegać problemom z zębami swojego czworonożnego przyjaciela. Czyste, zadbane zęby są do tego bardzo ważne! Jak najlepiej dbać o zęby psa?

 

 1. Ucz za młodu! Najlepiej od razu przyzwyczaić szczeniaka do zaglądania do pyska i dotykania zębów. W ten sposób masz pewność, że ty lub weterynarz będziecie mogli właściwie leczyć psa w przypadku jakichkolwiek problemów. Naucz psa szczotkowania zębów, aby wspomóc czyszczenie zębów.

 2.  Lepiej jest zapobiegać niż leczyć! Problemy z zębami, takie jak płytka nazębna, kamień nazębny i choroby dziąseł, pogarszają się, jeśli nie są leczone. Dlatego spraw, aby czyszczenie zębów stało się codziennym nawykiem i zaczynaj jak Twój czworonożny przyjaciel nie będzie miał żadnych dolegliwości. Co powinno znaleźć się w zestawie do pielęgnacji jamy ustnej psa:

  - pasta do zębów dla psa
  - szczoteczka do zębów dla psa lub szczoteczka do zębów dla psa na palec
  - chusteczki do zębów dla psa

 3. Najlepsze naturalne czyszczenie zębów dla psów to dobre żucie i gryzienie. Może to znacznie ograniczyć powstawanie płytki nazębnej! Świetnie sprawdzi się na przykład kość do żucia Chhurpi czy gryzaki dentystyczne WOW. Więcej o naturalnych gryzakach przeczytasz w naszym przewodniku.

 4. Psy mają dzienne zapotrzebowanie na gryzienie. Szczególnie po posiłku dobrze jest pozwolić psu żuć gryzaka. To nie tylko czyści zęby, ale ma również działanie relaksujące! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na co zwrócić uwagę przy wyborze gryzaka dla psa przeczytaj tu

  Kolejna ważna wskazówka dotycząca podawania gryzaków po jedzeniu: lepiej nie pozwalać psu na zbyt aktywny ruch zaraz po jedzeniu. Nie lubimy ćwiczyć z pełnym żołądkiem, prawda? Bardzo aktywne ćwiczenia bezpośrednio po posiłku mogą nawet zwiększyć ryzyko skrętu żołądka. Dlatego lepiej nie przeprowadzać szkolenia psa bezpośrednio po posiłku. Dodatkowa zaleta: z pustym żołądkiem Twój czworonożny przyjaciel lepiej zareaguje na nagrody w postaci przysmaków!

 1. Czy Twój pies już ma kamień nazębny? Można to rozpoznać po brązowawym, twardym osadzie na zębach. Na tym etapie skorzystaj z preparatów do usuwania  kamienia nazębnego.

Mamy nadzieję, że dzięki tym wskazówkom Twój czworonożny przyjaciel będzie miał czyste, zdrowe zęby!