Czy powinno się dawać gryzaki psu?

Nie jest to obligatoryjne i nikt nie powie, że znęcacie się nad psem, jeśli nie dajecie mu gryzaków, ale… naprawdę warto dawać je przynajmniej od czasu do czasu. Z żucia gryzaków płynie wiele korzyści dla psa, nie tylko zdrowotnych, ale i psychicznych. Z naszego artykułu dowiecie się jak dobrać czworonogom odpowiedni gryzak.

Potrzeba żucia a gryzaki dla psa

Psy uwielbiają gryzaki. Każdy pies potrzebuje gryzienia i żucia, a zjadanie zwykłej karmy suchej lub mokrej tego nie zaspokaja. Żucie pozwala się psu odstresować, a nawet wyładować nagromadzoną energię. Może być też zachowaniem zastępczym w sytuacjach stresowych. Gdy na przykład przychodzą do nas goście, podawanie psu gryzaków może pomóc psu się wyciszyć. Na pewno znacie przypadki psiaków, które nadmiernie wylizują lub wręcz żują swoją łapę, takich, które mają ulubione zabawki, które wręcz wybebeszają, a nawet psy ssące kawałek kocyka czy pluszaka. Są to sposoby radzenia sobie z emocjami i żucie gryzaka przez długie minuty będzie mniej "szkodliwym społecznie" rozwiązaniem dla ulżenia ich emocjom.

Szczenięta wszystko gryzą, biorą do pyszczka i sprawdzają, mają w sobie dużo energii i emocji. Twarde gryzaki dla szczeniaka idealnie zastąpią nasze buty, pozwolą mu się zmęczyć i wreszcie pójść spać. 

Czy gryzaki dla psów są zdrowe?

Gryzak gryzakowi nie jest równy. Najlepsze naturalne gryzaki, bez dodatku konserwantów, chemii i barwników, za to z dodatkiem witamin, ziół, warzyw i owoców będą zdrowym dodatkiem w diecie. Często również źródłem białka, np. w przypadku suszonego mięsa czy podrobów. 

Oczywiście każdy pies, tak jak i człowiek ma swoje indywidualne preferencje i potrzeby, może cierpieć na różne schorzenia, które wymagają ścisłej diety. Dlatego stworzyliśmy wielki przewodnik po gryzakach dla psów, abyście mogli uniknąć pomyłek przy zakupie. Pokażemy Wam jak idealnie dobrać gryzak do psa, by mu nie zaszkodził, a wręcz przeciwnie sprawił mu dużo frajdy i zajął dobrze czas.

Odpowiedni gryzak czyli jaki? Na co zwracać uwagę kupując gryzaki dla psa?

Wybierając gryzak dla psa, zwróć uwagę na kilka elementów:

  • Skład i sposób produkcji. Wybierajmy gryzaki o naturalnym składzie, bez dodatków sztucznych barwników i konserwantów. Suszone gryzaki dla psów to najzdrowsza opcja.
  • Wiek psa (i jego zdrowie). Nie każdy gryzak będzie dobry dla psiego seniora o słabym uzębieniu. Młodszemu psu z kolei trudniej będzie dobrać gryzak, który zajmie na dłużej. Pies na ścisłej diecie, chorujący na żołądek czy trzustkę, również może źle trawić niektóre gryzaki.
  • Preferencje psa. Każdy pies lubi co innego. Niektóre będą zawzięcie pokonywać najtwardsze gryzaki świata, inne poddadzą się po minucie. Dla jednych nieznośny będzie zapach żwacza czy penisa. Inne psiaki nie tkną gryzaka, który nie pachnie tak, że po otwarciu paczki trzeba wietrzyć mieszkanie. 

 

Gryzak gryzakowi podobny? Tych gryzaków nie kupuj psu!

Opiekunowie psów, które dostają gryzaki raz lub kilka razy w tygodniu szczególnie powinni zwracać uwagę na skład kupowanych produktów. Oczywiście łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo jaki to właściwie jest ”dobry, naturalny skład” gryzaka? 

Przede wszystkim ufajmy intuicji, jeśli jakieś składniki wydają nam się podejrzane, nie podawajmy ich psu. Wszelkie dodatki chemiczne z numerkami, barwniki i dziwne konserwanty, powinniśmy omijać szerokim łukiem. Tak naprawdę skład gryzaka powinien być, jak najkrótszy i najprostszy np. „skóra wołowa, penisy wołowe” albo „100% ser himalajski”. Warto wybierać gryzaki o najkrótszym składzie. Jeśli mamy do czynienia z prasowanymi kośćmi, mogą mieć one naturalne dodatki jak np. warzywa czy owoce w małym procencie wyróżnionym w składzie. 

 Skąd biorą się białe i kolorowe gryzaki dla psów?

Popularne gryzaki dla psów, które znamy z osiedlowych sklepów zoologiczny lub dużych sieciówek, to często prasowane białe kości lub dziwne patyczki w kolorach takich, jak czerwony czy zielony. Unikajmy ich w codziennej diecie psa! Oczywiście, jeśli pies raz na rok zje taki gryzak, to nie wyląduje w szpitalu, ale… generalnie taki gryzak należy omijać szerokim łukiem, są one często sprowadzane z Chin lub wytwarzane tanim kosztem na masową skalę, a ich proces produkcji pozostawia wiele do życzenia. Poza tym, że w ich skąd wchodzą najgorsze odpadki poubojnicze, to do tego są sztucznie barwione. Najgorsze są białe kości do żucia dla psów. Produkcja takiej kości zaczyna się najczęściej w Chinach w zakładzie grabarskim, a skóry traktowane są rzeczami jak wybielacz, nadtlenek wodoru a w składach tych kości wykryto nawet arszenik, formaldehyd, ołów i rtęć. Ich biały kolor nie bierze się znikąd. Oferta naturalnych gryzaków jest tak szeroka, że nie warto ryzykować.

Czy zielony gryzak dla psa jest naturalny, czy sztucznie barwiony? 

Niektóre zielone gryzaki są w kolorze zielonym, wszystko za sprawą naturalnych dodatków takich jak szałwia, czy chlorofil, chlorella, spirulina. Np. kość dentystyczna do żucia Icepaw jest w kolorze zielonym i jej skład to 

 Skład: skóra bydlęca (95,85%), penis wołowy (2%), minerały (1%), szałwia (1%)

 Jest to gryzak naturalny i w 100% bezpieczny. 

  

Wybierajcie zatem tylko gryzaki dla psów naturalne, o prostym, krótkim składzie, w sklepach, które selekcjonują produkty i wybierają jedynie te od najlepszych i sprawdzonych producentów. Niestety za tym idzie wyższa cena. Zwykle najtańsze gryzaki są z jakiegoś powodu najtańsze- ich produkcja odbywa się na masową skalę, a komponenty ściągane są z Chin i nie wiadomo jak są produkowane. Dawanie takich gryzaków psów codziennie lub nawet raz w tygodniu to powolne szkodzenie jego zdrowiu. Warto poświęcić chwilę uwagi i wybrać odpowiedni gryzak. I bardzo ważne: nadzoruj zabawę psa gryzakiem.

 

Jak wybrać zdrowe naturalne gryzaki dla psa

 Wybór idealnego gryzaka okazuje się wcale nie tak łatwy, jedni opiekunowie chcą wiedzieć jaki gryzak zajmie psa najdłużej, który gryzak jest najtwardszy, a które nada się dla szczeniaka. Wiecie już jak wybrać gryzak o dobrym składzie, który nie będzie dla psa szkodliwy. Zobaczmy teraz jak wybrać gryzaki wedle potrzeb i preferencji psa. 

Gryzaki naturalne dla psa na zęby

Trzeba zacząć od faktów - nic nie zastąpi codziennie lub co kilka dni mycia psu zębów specjalnymi preparatami. O higienę jamy ustnej trzeba dbać regularnie. Jest to najskuteczniejsza profilaktyka dentystyczna, której gryzaki nie zastąpią. Jednak dając psu gryzak możemy bardzo wspomóc psie zęby i dać wiele korzyści zębom naszych psów. 

Gryzaki ułatwiają psu w dbaniu o zęby, sprawiają, że poprzez żucie zęby są delikatnie czyszczone a osad zdejmowany, w końcu długo przeżuwany gryzak ociera się ciągle o zęby, dotyka również drobnych szczelin. 

Im twardszy gryzak, tym mocniej będzie działał mechanicznie na płytkę nazębną. Takimi wręcz niezniszczalnymi gryzakami będą np. poroże jelenia czy ser himalajski. Mają one swoje plusy i minusy. U starszych psów ze słabszymi zębami, może dojść do uszkodzenia zęba przy zbyt twardym gryzaku. Dlatego dla starszych psów wybierajmy delikatniejsze gryzaki dentystyczne np. kości ze skóry z dodatkiem szałwi Icepaw, gryzaki ze skóry dorsza czy suszone mięsa.

Dla psów w sile wieku, ze zdrowym uzębieniem i młodych psów odpowiednie będą gryzak poroże z jelenia lub ser himalajski. Będą dobrym rozwiązaniem wspomagającym czyszczenie zębów.

Czy po spożyciu gryzaka umyć psu zęby? Na pewno nie zaszkodzi robić to po prostu codziennie lub co kilka dni, niekoniecznie po jedzeniu. Często naturalny gryzak pachnie dość intensywnie, więc jeśli jest to dyskomfortowe myj zęby psu po każdym spożyciu.

Specjalne gryzaki do czyszczenia zębów dla psa mają:

Dodatek substancji wspomagających zdrowy oddech np. chlorofilu, mięty, szałwii. 

Niektóre z nich mają specjalny kształt z wypustkami - takie specjalnie wyprofilowane gryzaki to np. WOW Dental Sticks 

Mają bardzo twardą strukturę lub miększą, ale chropowatą, dzięki czemu przy długim żuciu ściągają osad z zębów, lub mechanicznie działają na płytkę. 

 

Mocny gryzak dla dużego psa

Duże psy mają duże pyski i duże potrzeby żywieniowe, dlatego potrzebują twardsze gryzaki. Większe szczęki potrzebują po prostu większych i mocnych gryzaków dla psów. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa. Dużego pies, który do tego łapczywie je, wręcz łyka wszystko w locie, zwyczajnie może połknąć gryzak w jednym czy dwóch kawałkach. Nie daj boże, jeśli będzie to coś nierozpuszczalnego w żołądku np. poroże jelenia. Dlatego zawsze dobierajmy gryzak do wielkości, psa, niech będzie on nawet za duży, ale nigdy za mały. 

Przykładem gryzaka dla dużego psa może być ser himalajski, poroże jelenia, roladki Icepaw. Taki mocny gryzak zajmie dużego psiaka na dłużej.

Mniejsze gryzaki dużych psów niestety nie zajmą na długo i nie spełnią swoich funkcji, staną się jedynie smaczną przekąską. Oczywiście nadal jest to świetna opcja do pochrupania przez minutę czy dwie, dodatkowo zdrowa. Taką przekąską może być, chociażby suszone mięso czy podroby, gryzak wołowy czy gryzaki ze skóry ryb. Dostarczą one psu dodatkowych witamin, białka i kwasów omega 3. Mogą być traktowane jako nagroda w czasie spaceru. 

Niezniszczalny gryzak dla psa, który starcza na długo

Mocny gryzak dla psa powinien wystarczyć na długie minuty żucia, przynajmniej na 30-60 minut. Zobaczcie najtwardsze, prawie niezniszczalne i starczające na długo gryzaki dla psów.

 
  • Roladka Icepaw twardy gryzak dla psa. Bezsprzecznym liderem wśród psich influencerów jest roladka Icepaw, starczająca na najdłuższy czas. To gryzak wołowy dla psa, w której penis wołowy zawinięty jest w wołową skórę. Naturalny, prosty skład, zero sztucznych barwników i konserwantów. Dla większych psów powyżej 20 kg gryzak starcza na: 30-60 minut żucia. Dla małego psa do 10 kg: na nawet 3-4 podejścia po 30-60 minut. 
  • Ser himalajski dla psa.   Ser himalajski to jeden z najzdrowszych i naturalnych gryzaków dla psów, jaki możesz kupić. Produkowany jest według himalajskiej receptury z odtłuszczonego mleka, a jego wytwarzanie polega na prasowaniu go nawet kilka dni i suszenia ponad 3 miesiące! Dzięki temu jest to niezwykle twardy gryzak dla psa, którego rozmiar można dowolnie dopasować.  Mało tego, z najtwardszego gryzaka dla psa możesz zrobić elastyczny gryzak do żucia. Wystarczy włożyć go do mikrofalówki na 90 sekund, a po wychłodzeniu podać go w całości lub pokroić na kawałki. Ser himalajski sprawdzi się więc jako gryzak dla każdego psa- małego, dużego, w sile wieku i seniora o słabych zębach.
  • Poroże jelenia gryzak dla psa. Róg jelenia to kolejny naturalny i twardy gryzak dla psa, który pozyskiwany jest ze zrzutów. Jest praktycznie "niezjadalny", więc wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar i cieszyć się użytkowaniem gryzaka przez nawet lata.

Czy małe psy potrzebują gryzaków? Jaki gryzak dla małego psa

To, co dla dużego psa będzie tylko przekąska do schrupania w kilka sekund, dla małego psa może być gryzakiem na kilkanaście minut. Zdecydowanie opiekunowie małych psów, którzy chcą zająć je na dłużej, mają dużo większy wybór.

Są również minusy tej sytuacji. Małe psiaki często są wrażliwe, a gdy mamy również psa mało zmotywowanego na zdobywanie jedzenia, to zbyt duży lub twardy gryzak może go zniechęcić. Jeśli mały pies nie będzie mógł dostać się, nawet odrobinę do gryzaka to powie nam, że dziękuję za taką zabawę i poprosi o coś bardziej miękkiego. Dlatego opiekun psa powinien dobrać twardość gryzaka do charakteru psa. Masz zawziętego i zmotywowanego na jedzenie małego psa, np. terriera? Tak naprawdę każdy gryzak będzie dla niego odpowiedni. Dla delikatnych pyszczków np. chihuahua, maltańczyków czy yorków lepiej wybrać miękki lub średnio twardy gryzak o mniejszym rozmiarze.

Aby zająć małego psiaka na dłużej, podaj mu np. skórę z dorsza, rybne gryzaki, kość dentystyczną lub suszone mięso. Dla najtwardszych i najbardziej zawziętych zawodników polecamy ser himalajski w rozmiarze mini (który zawsze możesz podgrzać w mikrofalówce i zmiękczyć) lub małego rozmiaru róg jelenia. 

Gryzak dla psa szczeniaka

Gryzak dla szczeniaka jest świetnym mechanizmem na poradzenie sobie z jego stresem i emocjami, których szczeniaki ciągle doświadczają bardzo intensywnie. Dlatego zapas gryzaków powinien znaleźć się w wyprawce każdego szczeniaka. Na okres ząbkowania możesz podać gryzaki takie jak ser himalajski czy roladki ze skóry wołowej i penisów. Zajmą swędzące dziąsła psa na dłużej i sprawią, że zostawi w spokoju nasze buty i meble. 

Dla młodych zębów psa, dla mniejszych szczeniąt i szczeniaków małych ras świetne będą gryzaki delikatniejsze, ale nadal zajmujące na długo np. Icepaw kość dla szczeniąt, suszone mięso, czy gryzaki ze skóry ryb. 

Tak naprawdę dla szczeniaka nadadzą się wszystkie naturalne i zdrowe gryzaki. Wystarczy dobrać je do wzrostu psa i według twardości. 

  

Gryzak dla starszego psa

Podawanie gryzaków starszym psom, szczególnie tym, które mają dolegliwości ze strony układu pokarmowego, problemy z trawieniem i inne, powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Wystarczy spytać o to na wizycie kontrolnej. Niektóre gryzaki mogą się ciężej trawić, szczególnie przy niesprawnym układzie pokarmowym staruszka. Inne mogą być zwyczajnie za twarde na jego psu zęby. Dlatego np. poroże jelenia nie jest najlepszym gryzakiem dla starszych psiaków.

Niemniej jednak naturalne gryzaki i nieco miększe ucieszą psiego seniora i zaspokoją jego potrzeby żucia na dłużej. Świetnym rozwiązaniem będą np. suszone uszy królika, których futro pozytywnie wpłynie na trawienie. Warto dla wybrednych smakowo staruszków podać im coś ciekawie pachnącego np. wszelkie gryzaki ze skóry ryb, suszone mięso czy nawet delikatniejsze gryzaki przeznaczone dla szczeniąt. 

Hipoalergiczny gryzak dla psa

Czy hipoalergiczny gryzak dla psa istnieje? Jak zawsze, to zależy. Nie ma hipoalergicznych gryzaków, gdyż każdego psa może uczulać coś innego. Jeśli pies ma uczulenie jedynie na białko kurczaka, to nie dla niego gryzaki naturalne drobiowe. Hipoalergicznym gryzakiem będzie dla niego wszystko inne. Istnieją natomiast rodzaje mięs, które potencjalnie rzadziej uczulają, dlatego reklamowane są jako hipoalergiczne. Dlatego wybierając gryzaki, szczególnie te mięsne, patrzmy na ich skład, a także brak dodatków konserwujących i barwników. 

Dla psich alergików gryzaki z nietypowych mięs jak konina, wielbłąd, bawół wodny czy ryby oceniacze mogą być hipoalergicznym przysmakiem. 

 

Czy gryzak może zaszkodzić psu?

Gryzaki z reguły uważane są za bezpieczne i ich podawanie ma więcej plusów niż minusów. Przede wszystkim wyciszenie psa, możliwość długiego żucia czy ich dobry wpływ na stan zębów będą przemawiały za tym, żeby gryzaki podawać przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście czasem gryzaki mogą również zaszkodzić. Tak jak pisaliśmy, przy starszych psiakach z problemami z uzębieniem nie podawajmy gryzaków zbyt twardych. Dla dużych psów nie podawajmy gryzaków zbyt małych i takich, które mogą połknąć w całości, co grozi zadławieniem lub zaczopowaniem jelit. 

Psy mające zdiagnozowany choroby, takie jak zapalenie żołądka czy jelit, powinny być na diecie lekkostrawnej i odstawić gryzaki na jakiś czas. Również przy psach z chorobami trzustki i wątroby musimy uważać na to, co podajemy w ramach przekąski. Nie mogą być to rzeczy zbyt tłuste i ciężkostrawne. Wybierajmy więc, za zgodą lekarza weterynarii lżejsze gryzaki np. suszone mięso, uszy królika, czy delikatne rybne przekąski. 

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, jaki gryzak podać psu, a jaki może być w danym wypadku niebezpieczny, skonsultujcie to z lekarzem weterynarii.