Chihuahua to najmniejsze psy świata i rasa psów uwielbiana na całym świecie. W Polsce często znane pod nazwą cziłała lub czule cziłka. Są one znane ze swoich zadziornych osobowości i uroczego wyglądu, co czyni je popularnym wyborem dla opiekunów zwierząt domowych. To psy rasowe należące do kategorii psy ozdobne i do towarzystwa. Popularność rasy chihuahua zaczęła rosnąć szczególnie po pojawieniu się w filmach i programach telewizyjnych.

Jak wyglądają psy rasy chihuahua?

Psy rasowe chihuahua mają zwarte ciało. Czaszka jest wysklepiona w kształcie jabłka. Umiarkowanie długi ogon noszony jest bardzo wysoko. Długość ciała nieznacznie większa niż wysokość w kłębie psa rasy chihuahua. Pożądany jest prawie kwadratowy tułów, szczególnie u samców. U suk dopuszczalny jest nieco dłuższy tułów.

Wadu rasy chihuahua wg klasyfikacji FCI to brakujące zęby, podwójne zęby (przetrwałe zęby mleczne), wąskie, spiczaste uszy, krótka szyja czy długi tułów. 

Chihuahua krótkowłosy

Miniaturowe pieski chihuahua występują w różnych typach, choć opiekunów chihuahua bardziej przyciąga odmiana krótkowłosa rasy chihuahua. Krótkowłose psy rasy chihuahua to najczęstszy typ chihuahua. Mają gładką i błyszczącą sierść, która wymaga minimalnej pielęgnacji. Psy te znane są ze swojej energii i figlarności, dzięki czemu są świetnymi towarzyszami dla osób aktywnych.  

Chihuahua długowłose

Chihuahua długowłose mają miękką i jedwabistą sierść, która rośnie znacznie dłużej niż w przypadku odmiany krótkowłosej. Psy te wymagają regularnej pielęgnacji, aby zachować swój wygląd, ale ich dłuższe włosy nadają im bardziej elegancki wygląd. Długowłose chihuahua znane są również ze swoich przyjaznych i czułych osobowości. Wśród psów miniaturowy chihuahua o długiej sierści jest mniej popularny. Może dlatego,że sierść chihuahua krótkowłose wymaga mniej zabiegów. 

Chihuahua charakter 

Opiekunowie psów chihuahua muszą mieć świadomość jaki charakter mają chihuahua. To może mały rozmiar psa, ale o osobowości jak psy dużych rozmiarów. Chihuahua są znane ze swoich zadziornych i energicznych osobowości i często są określane jako "duże psy w małym ciałku". Pomimo niewielkich rozmiarów, są pełne pewności siebie i nie boją się stanąć w obronie własnej. Charakter psów rasy chihuahua, ich pewna siebie i odważna postawa sprawia, że są one popularnym wyborem dla osób, które chcą mieć małego, ale przebojowego towarzysza. 

Oprócz ich energicznych osobowości, usposobienie psa chihuahua wyróżnia czuła i kochająca natura. Są bardzo lojalne wobec swoich właścicieli i często tworzą z nimi silne więzi. Ta lojalność i przywiązanie sprawiają, że są świetnymi towarzyszami zarówno dla osób, jak i rodzin. 

Chihuahua są również bardzo inteligentnymi psami i są łatwe w szkoleniu. Przy odpowiednim treningu i socjalizacji, mogą nauczyć się wykonywać sztuczki i słuchać poleceń, co czyni je wspaniałymi zwierzętami domowymi dla osób, które lubią spędzać czas ze swoimi psami. 

Podczas gdy chihuahua są ogólnie przyjazne i czułe, mogą one również być czasami uparte. Mają silną wolę i mogą wymagać stanowczości w szkoleniu. Czasem chihuahua mają problemy ze "słuchaniem" opiekuna. Taka jest charakterystyka psa rasy - niewielkiego rozmiaru psa, ale o silnej osobowości. Jednakże, z cierpliwością i konsekwencją, właściciele mogą z powodzeniem szkolić swoje chihuahua, aby były dobrze zachowującymi się i posłusznymi zwierzętami domowymi. 

Sierść i kolory psów rasy chihuahua 

Chihuahua są znane z luksusowych, jedwabistych sierści, które są w różnych kolorach i wzorach. Ich sierść może być krótka lub długa, i mogą być gładkie lub puszyste, w zależności od typu chihuahua. 

Długowłosa chihuahua ma luksusową, jedwabistą sierść, która często porównywana jest do pluszowego misia. Długowłosym chihuahua trzeba poświęcić trochę więcej uwagi na pielęgnację. Ta sierść wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Aby zapobiec plątaniu włosów wyczesujemy psa kilka razy w tygodniu. Chihuahua krótkowłosa, z drugiej strony, ma gładką, błyszczącą sierść, która jest łatwiejsza do utrzymania i wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. 

Psy chihuahua mogą występować w różnych kolorach i odcieniach. Wszystkie kolory są dopuszczalne przez wzorzec fci psa rasy, poza marmurkowymi. Najczęstsze kolory sierści dla chihuahua to czarny, kremowy, płowy, biały, czekoladowy. Niektóre psy z rodziny chihuahua mają również unikalne oznaczenia na pyszczku, takie jak czarna maska, które nadają im charakterystyczny wygląd. 

Historia rasy chihuahua 

Historia rasy psów chihuahua jest prawdziwą tajemnicą, owianą historią i legendą. Niektórzy uważają, że chihuahua jest wynikiem krzyżowania różnych ras małych psów. Przez innych psy rasy chihuahua kojarzone są ze starożytnymi cywilizacjimi, takich jak Aztekowie czy Toltekowie. Wielu uważa,że ojczyzną psów chihuahua jest Meksyk. Niezależnie od ich pochodzenia, chihuahua stała się jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie, uwielbianą za ich mały rozmiar i wielkie osobowości. 

Pomimo swojej wielkości, chihuahua są nieustraszone co czyni je doskonałymi psami stróżującymi. Pierwotnie były hodowane jako psy do towarzystwa. Pierwotnie były hodowane jako psy do towarzystwa i doskonale sprawdzają się w tej roli, zapewniając swoim właścicielom bezwarunkową miłość i przywiązanie. Pod wieloma względami chihuahua są jak małe lwy, nieustraszone i dumne, z zaciętym oddaniem swoim właścicielom. 

Po tym jak chihuahua dotarła do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, popularność rasy wciąż rosła. Szybko stały się ulubieńcami miłośników psów, a do 1904 roku American Kennel Club (AKC) uznał chihuahua za odrębną rasę. To uznanie doprowadziło do zwiększenia wysiłków hodowlanych, a chihuahua wkrótce stała się jedną z najpopularniejszych ras typu “toy” w kraju. 

W tym czasie wygląd chihuahua zaczął ewoluować, a hodowcy skupili się na stworzeniu wyraźnego, jednolitego wyglądu. W rezultacie pojawiły się dwa odrębne typy chihuahua: chihuahua jabłkowy, z zaokrągloną głową i krótkim, szerokim pyskiem, oraz chihuahua jeleniowaty, z dłuższym, bardziej wąskim pyskiem. Jednak obecnie za wzorzec rasy uznaje się wyraźnie zaokrągloną głowę w kształcie jabłka (cecha charakterystyczna rasy). Wzorcem rasy pies chihuahua jest klasyfikacja FCI (wzorce rasy FCI, 9 grupy psów ozdobnych).  

Na początku XX wieku chihuahua zyskały jeszcze większą popularność ze względu na ich pojawienie się w popularnych mediach, takich jak filmy, programy telewizyjne i reklamy. Stały się one synonimem wizerunku modnego i wyrafinowanego towarzysza. 

Wraz z rosnącą popularnością tej rasy, rosła również jej wszechstronność. Od tego czasu psy rasy chihuahua mają na koncie sukcesy w różnych psich sportach, w tym agility czy obedience. Wiele psów chihuahua nadaje się także jako psy terapeutyczne, ze względu na ich czułe osobowości. 

Jak pielęgnować psa rasy chihuahua?

Pielęgnacja rasy chihuahua wymaga największej koncentracji na sierści. Opiekunowie psów chihuahua powinni skupić się na utrzymaniu ich sierści w czystości i zdrowiu. Można to zrobić poprzez regularne szczotkowanie ich sierści, używając wysokiej jakości szamponu dla psów i unikając ostrych środków chemicznych, które mogą uszkodzić ich skórę i sierść. Ze względu na rozmiar pieska chihuahua pielęgnacja musi być delikatna.  

Chihuahua to małe psy o wielkich osobowościach, a ich potrzeby pielęgnacyjne są równie wyjątkowe. Aby Twoja chihuahua wyglądała i czuła się jak najlepiej, ważne jest, aby ustanowić regularną procedurę pielęgnacyjną. Od szczotkowania sierści do przycinania pazurków, pielęgnacja Twojej chihuahua jest ważną kwestią odpowiedzialnego posiadania zwierzęcia. 

Szczotkowanie sierści chihuahua 

Chihuahua występują w odmianach zarówno długowłosych, jak i krótkowłosych, a każda z nich wymaga innego podejścia do pielęgnacji. Chihuahua krótkowłosa wymaga minimalnej pielęgnacji, natomiast chihuahua długowłosa potrzebuje więcej uwagi, aby jej sierść nie plątała się. 

Dla chihuahua krótkowłosych wystarczy szczotka z miękkim włosiem lub gumowa szczotka typu curry, aby ich sierść była lśniąca i zdrowa. Po prostu szczotkuj swoją chihuahua raz w tygodniu, aby usunąć luźne futro. 

Długowłose chihuahua, z drugiej strony, wymagają więcej uwagi. Ich długa sierść może się plątać i matowieć, powodując dyskomfort i podrażnienia skóry. Aby utrzymać ich sierść w zdrowiu, szczotkuj swoją długowłosą chihuahua co najmniej raz dziennie. 

Kąpiel psów chihuahua 

Skóra pieska chihuahua jest delikatna. Nie wymaga częstych kąpieli, ale ważne jest, aby zapewnić im kąpiel, gdy jest to konieczne, aby utrzymać je w czystości i wolne od wszelkich podrażnień skóry. Używaj delikatnego, przyjaznego dla zwierząt szamponu i uważaj, aby woda nie dostała się do ich uszu. Po kąpieli, upewnij się, aby dokładnie wysuszyć Twojego chihuahua miękkim ręcznikiem lub suszarką ustawioną na niskie temperatury. 

Przycinanie pazurków chihuahua 

Chihuahua są małymi psami, ale ich pazurki mogą mimo wszystko szybko rosnąć i stać się problemem, jeśli nie są regularnie przycinane. Przerośnięte pazurki mogą powodować dyskomfort, a nawet wpływać na ich postawę i chód. 

Czyszczenie uszu chihuahua 

Aby uszy Twojego chihuahua były czyste i zdrowe, raz w tygodniu delikatnie je wyczyść za pomocą wacika lub miękkiej szmatki zwilżonej delikatnym, przyjaznym dla zwierząt środkiem do czyszczenia uszu. Nigdy nie wkładaj niczego do kanału słuchowego swojej chihuahua. 

Żywienie psa chihuahua

Jako mała rasa, chihuahua mają specyficzne potrzeby żywieniowe, aby utrzymać ich zdrowie i witalność. Właściwe odżywianie jest niezbędne do utrzymania ich w dobrym zdrowiu i zapobiegania otyłości, która może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Pieska chihuahua należy żywić wysokiej jakości karmą, zdecydowanie lepiej karmą mokrą. 

Najlepsza karma dla dorosłego chihuahua

Przy wyborze najlepszej żywności dla dorosłego chihuahua, ważne jest, aby szukać wysokiej jakości karmy dla psów, która jest specjalnie sformułowana dla małych ras. Szukaj zrównoważonej diety, która zawiera białka, węglowodany i niezbędne kwasy tłuszczowe. Unikaj żywności o wysokiej zawartości wypełniaczy, takich jak kukurydza, pszenica i soja, ponieważ mogą one być trudne do strawienia dla chihuahua. 

Najlepsza karma dla szczeniaka chihuahua

Szczenięta mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe psy i wymagają diety o wysokiej zawartości białka i wapnia, aby wspierać ich wzrost i rozwój. Szukaj formuły dla szczeniąt, która jest sformułowana specjalnie dla małych ras i spełnia wytyczne FEDIAF dla żywienia szczeniąt. 

Sucha karma dla chihuahua czy mokra karma dla chihuahua?

Sucha karma jest wygodną i łatwą do przechowywania opcją dla chihuahua. Szukaj suchej karmy o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów, która jest wolna od wypełniaczy i sztucznych konserwantów. Pamiętaj, miniaturowe psy mają większe zapotrzebowanie na energię. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie jednak mokra karma, która jest lepiej przyswajalna i bogatsza w składniki odżywcze. Wybieraj karmy mokre wysokomięsne, bezzbożowe. Proponuj psu różne smaki i źródła białka, ponieważ tylko dzięki zróżnicowanej diecie zapewnisz psu wszsytko co jest mu potrzebne do zdrowego wzrostu i rozwoju.  

Witaminy dla chihuahua

Oprócz zrównoważonej diety, suplementy mogą pomóc zapewnić chihuahua z witamin i minerałów, których potrzebują dla optymalnego zdrowia. Szukaj suplementów, które są specjalnie opracowane dla małych ras i które są zalecane przez lekarza weterynarii. Popularne suplementy obejmują glukozaminę dla zdrowia stawów, kwasy tłuszczowe omega-3 dla zdrowia skóry i sierści oraz probiotyki dla zdrowia układu pokarmowego. 

Małe i miękkie przysmaki dla chihuahua

Jednym z ważnych aspektów zdrowia chihuahua jest ich higiena zębów. W przeciwieństwie do większych ras, małe psy często mają delikatne zęby i dziąsła, które mogą być łatwo uszkodzone przez twarde gryzaki czy smakołyki. Dlatego właśnie miękkie przysmaki są świetną opcją dla właścicieli zwierząt, którzy chcą utrzymać swojego futrzanego przyjaciela w zdrowiu i szczęściu. 

Ćwiczenia, trening i poziom aktywności chihuahua 

Chihuahua to małe psy, ale mają duże osobowości i wymagają dużo aktywności fizycznej, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym. Te małe psy są znane z wysokiego poziomu energii i zawsze są chętne do zabawy. Chociaż mogą być małe, chihuahua są aktywnymi psami, które potrzebują dużo ćwiczeń, aby spalić energię i zachować zdrowie. 

Aktywność na świeżym powietrzu:

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie aktywności Twojego chihuahua jest zabieranie ich na spacery. Spacery nie tylko zapewniają ćwiczenia fizyczne, ale także stymulację umysłową, ponieważ mogą odkrywać nowe widoki, dźwięki i zapachy. Dodatkowo, możesz zabrać swoją chihuahua do parku dla psów, gdzie mogą bawić się z innymi psami lub bawić się w aportowanie na dużej otwartej przestrzeni. 

Zajęcia w pomieszczeniach:

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu lub masz ograniczony dostęp do przestrzeni na zewnątrz, możesz nadal utrzymywać swojego psa chihuahua w aktywności wewnątrz pomieszczeń. Jedną z takich aktywności jest gra z zabawkami interaktywnymi, takimi jak karmniki z puzzlami i piłki z przysmakami. Innym jest szkolenie, gdzie możesz nauczyć swoją chihuahua nowych sztuczek i poleceń, co pomaga utrzymać ich umysły aktywne. 

Gry takie jak zabawa w chowanego lub trening zwinności mogą być również zabawnymi zajęciami w domu dla chihuahua. Z treningiem agility, można ustawić tor przeszkód w domu i nakłonić swojego psa do skoków przez przeszkody, czołganie się pod meblami i przeploty przez pachołki. Zapewnia to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale także stymulację umysłową, ponieważ pies musi myśleć i wykonywać Twoje polecenia. 

Jak wyszkolić psa rasy chihuahua? 

Wychowanie pieska chihuahua może być satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia. Chihuahua mają duże pokłady energii, co może stanowić wyzwanie w szkoleniu ze względu na ich wysoki poziom energii i tendencję do nadmiernego szczekania. Jednak z cierpliwością i konsekwencją można wyszkolić chihuahua, aby był dobrze zachowanym i posłusznym towarzyszem. 

Nadmierne szczekanie:

Jednym z najczęstszych zachowań, jakie przejawiają psy rasy chihuahua, jest nadmierne szczekanie. Może to być uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i osób z jego otoczenia. Aby zwalczyć nadmierne szczekanie, należy w pierwszej kolejności zrozumieć co jest przyczyną szczekania. Chihuahua często szczekają, gdy czują się zagrożone, dlatego ważne jest, aby zapewnić im bezpieczne i spokojne środowisko. Ponadto, zapewnienie dużej ilości stymulacji psychicznej i fizycznej może pomóc w zmniejszeniu szczekania. 

Trening posłuszeństwa:

Szkolenie w zakresie posłuszeństwa jest niezbędne dla każdej rasy psów, w tym chihuahua. Podstawowe ćwiczenia posłuszeństwa, takie jak siad, zostań, chodź i trzymaj się, mogą być nauczane przy użyciu technik pozytywnego wzmacniania. Przysmaki, pochwały i okazywanie uczuć mogą być używane do zachęcania do dobrego zachowania i wspierania poleceń. Jeśli chodzi o szkolenie posłuszeństwa konsekwencja jest kluczem. Ważne jest, aby ćwiczyć komendy regularnie. 

Podczas szkolenia chihuahua, ważne jest, aby sesje szkoleniowe były krótkie i angażujące. Chihuahua mają krótki czas koncentracji uwagi i mogą się łatwo rozproszyć, więc ważne jest, aby sesje szkoleniowe były przyjemne i interaktywne.

Chihuahua ciekawostki 

 • Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie.
 • Chihuahua została nazwana po meksykańskim stanie Chihuahua, gdzie zostały po raz pierwszy opisane.
 • Chihuahua mają długą żywotność, wiele z nich żyje do 15 lub więcej lat.
 • Chihuahua są bardzo inteligentne i są łatwe do wyszkolenia, co czyni je popularnym wyborem wśród małych piesków jako zwierzę towarzyszące.
 • Słynna chihuahua “Gidget”, maskotka amerykańskiego koncernu Taco Bell, pomogła zwiększyć popularność rasy w późnych latach 90-ych i wczesnych 2000.
 • Chihuahua są często przedstawiane jako psy agresywne, bo chihuahua mają tendencję do częstego szczekania, ale z odpowiednim szkoleniem i socjalizacją, mogą być przyjazne i dobrze zachowujące się. Chihuahua potrzebują szkolenia.
 • Te najmniejsze psy świata występowały w wielu popularnych filmach, programach telewizyjnych i reklamach, w tym w "Legalnej blondynce", “Cziłała z Beverly Hills”. Na pewno wpłynęło to na popularność rasy chihuahua
 • W Meksyku wierzono kiedyś, że chihuahua ma duchowe moce i często była czczona w świątyniach jako święte zwierzę.
 • Chihuahua, jak małe rasy mają wysoki metabolizm i wymagają więcej kalorii na kilogram masy ciała niż większe psy.
 • Rozmiar psa nie ma znaczenia. Chihuahua są znane z tego, że mimo niewielkiego rozmiaru psa są bardzo odważne i chronią swoich właścicieli.
 • Chihuahua są jedną z najpopularniejszych ras psów w Stanach Zjednoczonych, zajmując 20 miejsce pod względem popularności według American Kennel Club.
 • Chihuahua jest jedną z najstarszych ras psów na świecie, a dowody ich istnienia sięgają czasów prekolumbijskich. Gdyby istniała księga psów od czasów starożytnych to psy chihuahua mają w niej zapewnione swoje miejsce.

Najczęściej zadawane pytania 

W tej sekcji odpowiemy na niektóre z najczęściej zadawanych pytań, aby zapewnić Ci więcej informacji na temat tych małych psów. 

Ile kosztuje chihuahua?

Koszt chihuahua może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak hodowca piesków chihuahua, lokalizacja, a także wiek i zdrowie psa. Średnio, szczenięta chihuahua kosztują od 6 000 złotych do 11 000 złotych. Należy pamiętać, że zakup od renomowanego hodowcy jest zwykle droższy, ale jest to również dobry sposób, aby zapewnić sobie zdrowego, dobrze uspołecznionego psa. Ważne, aby hodowla psów była zarejestrowana w ZKWP.

Jaki wzrost chihuahua?

W tej rasie brana jest pod uwagę tylko waga, nie wzrost. A więc pytając o rozmiar pieska chihuahua spodziewajmy się odpowiedzi dotyczącej wagi. Dorosły pies rasy powinien ważyć pomiędzy 1.5 a 3 kg. Jednak psy między 500 gr a 1,5 kg są akceptowane w klasyfikacji FCI.  

Ile żyją chihuahua?

jak długo żyją chihuahua? Te psy maja tendencję do długiego życia. Psy chihuahua żyją od 12 do 20 lat przy odpowiedniej opiece. Są to jedne z najdłużej żyjących ras psów, a przy zdrowym trybie życia mogą żyć do późnych lat. Jak długo żyją chihuahua jest powiązane z ich zdrowym odżywianiem i profilaktyką zdrowotną. 

Kiedy chihuahua przestaje rosnąć?

Chihuahua są uważane za w pełni rozwinięte w wieku od 9 do 12 miesięcy. Jednak mogą nadal rosnąć i rozwijać masę mięśniową aż do 2 roku życia. Ważne jest, aby zapewnić im zrównoważoną dietę i regularne ćwiczenia, aby pomóc im wyrosnąć na zdrowego dorosłego psa. 

Czy chihuahua dobrze dogadują się z dziećmi?

Chihuahua mogą być dobre z dziećmi, jeśli są wychowywane z nimi i odpowiednio socjalizowane. Są one jednak małą rasą i mogą być łatwo zranione przez ostrą zabawę lub obchodzenie się z nimi. Ważne jest, aby nadzorować interakcje między chihuahua a dziećmi, aby zapewnić bezpieczeństwo obu. 

Czy chihuahua zrzuca dużo sierści?

Chihuahua mają sierść, ale to rasa o niskim poziomie zrzucania. Wymagają jednak regularnej pielęgnacji, aby ich sierść była zdrowa i nie plątała się. Szczotkowanie ich raz lub dwa razy w tygodniu pomoże utrzymać pod kontrolą zrzucanie sierści i zapobiegnie jej matowieniu.
 

Jak bardzo inteligentne są psy chihuahua?

Psy chihuahua lubią uczyć się sztuczek i komend. Chihuahua to bardzo inteligentne psy i nauka nie sprawia im dużych trudności. Są one również znane ze swojej niezależnej natury i niektóre z nich mogą wymagać dodatkowej cierpliwości i szkolenia, aby wykonywać polecenia. Regularne szkoleniem już w przypadku szczeniąt rasy chihuahua oraz pozytywne wzmocnienie może przyczynić się do utrzymania ich umysłów na odpowiednim poziomie i poprawy ich posłuszeństwa. 

Jakie są najczęstsze choroby rasy chihuahua?

Chihuahua są ogólnie zdrową rasą, ale jak wszystkie psy, są podatne na pewne problemy zdrowotne. Niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych u chihuahua obejmują problemy stomatologiczne, hipoglikemię i zwichnięcie rzepki. Regularne kontrole weterynaryjne i zrównoważona dieta mogą pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych u chihuahua. 

Czy chihuahua mogą mieszkać w mieszkaniach?

Chihuahua są świetną rasą nawet do małego mieszkania. Psu chihuahua wcale nie potrzeba dużych przestrzeni. Ważne, aby w przypadku rasy chihuahua zwrócić uwagę na zapewnienie im wiele możliwości ćwiczeń, zabawy i socjalizacji, aby były szczęśliwe i zdrowe. 

Czy chihuahua dogaduje się z innymi zwierzętami domowymi?

Chihuahua mogą współżyć z innymi zwierzętami domowymi, jeśli są odpowiednio socjalizowane. Jednak mogą być również opiekuńcze (lub wręcz zaborcze) wobec swoich właścicieli i mogą nie dogadać się z większymi zwierzętami lub psami. Ważne dla właścicieli psów chihuahua, aby zapoznawać je z innymi zwierzętami powoli i pod ścisłym nadzorem, aby zapobiec wszelkim agresywnym zachowaniom.

Na pytanie Jak nazwać psa rasy chihuahua, odpowiemy: zostawiamy to do decyzji właścicieli psów, sami opiekunowie psów chihuahua zrobią ro najlepiej.