Cavapoo, zwany również cavadoodle jest stosunkowo młodą rasą. To pies o niewielkich rozmiarach, towarzyski, przyjacielski i rodzinny

Jak powstała rasa cavapoo?

W latach 90-tych XX wieku skrzyżowano dwie rasy. Rodzicami zostali pudel miniaturowy i cavalier king charles spaniel stąd określenie rasa hybrydowa lub pies hybrydowy. Trwają dyskusje czy cavapoo pochodzi z hodowli w Australii czy z USA. Dziś rasa jest obecna w Europie, dokąd dotarła poprzez Wielką Brytanię i wciąż jest tam bardzo popularna. Dużą popularność pies cavapooo zdobył także w USA,  gdzie świadomie i celowo doskonalono rasę, stopniowo nadając jej oczekiwanych i pożądanych dla tej rasy cech.

Twórcom cavapoo przyświecała idea uzyskania rasy psa o niewielkich rozmiarach, który będzie towarzyski i przyjacielski oraz spełniający się jako pies rodzinny. Równie oczekiwaną cechą była hipoalergiczność rasy. Celem było stworzenie psa nieuczulającego, jakże upragnionego przez alergików. A uczulać może sierść i niekiedy też ślina. Rzeczywiście, udało się. Cavapoo gubi mało sierści i nie linieje. Odziedziczył tę cechę po przodku – pudlu, którego sierść ma specjalną strukturę ograniczającą linienie. Dzięki temu przenoszenie alergenów jest bardzo ograniczone. Alergicy jednak jak zawsze muszą być uważni. Zabawa, głaskanie, czy też przebywanie z cavapoo może nagle uaktywnić alergię.  Dlatego alergikom zaleca się sprawdzenie reakcji organizmu zanim zakupią psa jakiejkolwiek rasy.

Ciekawostka o cavapoo

Obecność genów pudla została wpisana w nazwę rasy. Końcówkę poo lub doodle zawierają nazwy ras hybrydowych, które powstały w wyniku krzyżowania pudla z innymi rasami. Nazwa rasy Cavapoo tworzą skróty: Cava od Cavalier + poo  skrót od poodle (pudel po polsku).

Czy cavapoo to rasa?

Ponieważ cavapoo to wciąż młoda i nadal niejednolita rasa nie została jeszcze uznana za oficjalną przez organizacje ważne dla hodowców psów rasowych – międzynarodową FCI i polski Związek Kynologiczny ZKWP. Trwają prace nad systematyzacją cech, tak aby rasa psa cavapoo została uznana za oficjalną w nieodległej przyszłości.

Ile kosztuje pies rasy cavapoo?

Cavapoo w Polsce stały się ostatnio niezwykle popularne, zwłaszcza od kiedy w mediach społecznościowych chwalą się cavapoo dog znani i lubiani. Ponieważ, jak dotąd nie istnieje oficjalna cavapoo hodowla polska, cena cavapoo puppies waha się od 5 tys. zł. Cena cavapoo  może wynosić nawet do 12 tys. Jest więc wysoka. Do tego należy pamiętać o kosztach przewozu cavapoo. A te mogą być znaczne. Zależą od miejsca gdzie znajduje się hodowla.  

Kiedy już szczeniaki cavapoo można zakupić, bo są dostępne, a my jesteśmy zdecydowani na ten zakup, nie ulegajmy tylko ich  urokowi i pięknym oczom. Szczeniaki cavapoo uwodzą spojrzeniem, a ich dużych oczom trudno się oprzeć. Niech nie decyduje też tylko niska cena cavapoo podana w ogłoszeniu. Dlatego zaleca się aby śledząc ogłoszenia takie jak cavapoo na sprzedaż, przede wszystkim na chłodno oceniać rzetelność hodowcy, zbierając o nim maksimum informacji. I koniecznie w rozmowie z hodowcą, który odpowiedział na nasze ogłoszenie cavapoo kupie, trzeba dokładnie sprawdzić warunki w jakich hodowla jest prowadzona. Radzimy być dociekliwym, nawet jeśli tylko szukamy informacji o rasie cavapoo, gdzie kupić można psy tej rasy, a jest to hodowla w Polsce lub na świecie i ma wiele opinii. Szukajmy odpowiedzialnych hodowli aby cavapoo miał dobre geny i odziedziczył po przodkach najlepsze cechy. Warto się postarać! Piękne oczy, przyjemna sierść i wspaniały charakter cavapoo  wynagrodzą koszty i wszelkie poniesione trudy.

Jak duże są cavapoo?

Cavapoo jako młoda rasa (oficjalnie wciąż nie uznaną), nie uzyskała jeszcze formalnego wzorca rasy. Dlatego psy rasy cavapoo mogą się różnić między sobą. Przyjmuje się, że wielkość cavapoo w dużej mierze zależą od tego, czy w hodowli skrzyżowane zostały: cavalier king charles z pudlem miniaturowym, czy z pudlem średnim. Obie te krzyżówki się zdarzają. Dlatego uznaje się, że dorosły pies może mieć w kłębie wysokość od około dwudziestu pięciu do około trzydziestu pięciu centymetrów.  

Dorosły cavapoo może ważyć od trzech nawet do jedenastu lub dwunastu kilogramów. Mniejsze czy większe cavapoo łączy ważna cecha identyfikująca rasę – uszy, muszą być długie i wiszące - jak u spaniela. Kufa może być krótka lub trochę dłuższa albo całkiem spłaszczona.

Czy cavapoo ma sierść czy włosy?

Pies cavapoo może mieć bardzo zróżnicowaną sierść. Jednak sierść. Sierść falistą - jak cavalier king charles spaniel lub kręconą jak pudel. Sierść zawsze jest bardzo delikatna, puszysta i jedwabista. Występuje we wszystkich kolorach typowych dla jej przodków. Ponieważ nie wypada, wymaga starannej pielęgnacji. Trzeba ją regularnie strzyc u groomera aby zapobiegać tworzeniu się kołtunów lub utrzymać odpowiednią długość ułatwiającą np. zachowanie higieny. Niezbędne są częste kąpiele (zwłaszcza po spacerach w deszczowe dni)  i regularne, a wręcz codzienne szczotkowanie. Koniecznie trzeba dbać o higienę uszu oraz regularnie obcinać paznokcie.  

Rasa cavapoo ma sierść w wielu wariantach umaszczenia. Szczeniaki, a potem dorosłe psy mają maść zależną od rodziców i cech genetycznych linii przodków. Bywa, że nawet szczeniaki jednego miotu bardzo się różnią między sobą kolorem i wyglądem sierści oraz wielkością i wagą. Ale cena szczeniaka nie ma z tym związku.

Czy charakter cavapoo jest dziedziczny?

Wspaniały charakter cavapoo jest dopełnieniem ich uroczego wyglądu. Cavapoo są łagodne, przyjacielskie i towarzyskie. Koniecznie trzeba pamiętać, że po wiele cech odziedziczyły po swoich rodzicach - przodkach z rasy myśliwskiej (Cavalier king charles spaniel ma wśród dalekich przodków psy małych ras myśliwskich) stąd pasja do tropienia i łowiecki temperament oraz potrzeba aktywności. Uwielbiają biegać, wąchać. Są przyjazne wobec innych zwierząt. Cavapoo po pudlach, wybitnie inteligentnych przodkach (jeszcze nie tak dawno tę rasę najchętniej i z najlepszymi rezultatami przygotowywano do pokazów) odziedziczyły doskonałą pamięć i podatność na szkolenie. Poddają się  łatwo socjalizacji. Wystarczy być konsekwentnym. Także dzięki genom pudla cieszą się dobrym zdrowiem. Poza tym są czułe i uwielbiają towarzystwo i bliskość człowieka. Mogą także pracować jako pies asystujący lub jako towarzysz osób niepełnosprawnych – to też za sprawą genów pudla.

Ze względu na swoją niewielką posturę, świetnie odnajdą się nawet w małych mieszkaniach. Lubią wszelkie zabawy z dziećmi. Trzeba jednak koniecznie zapewnić im własny, bezpieczny kącik gdzie będą mogły spokojnie się wyciszyć i odpocząć. Zregenerować siły, bo potrafią się bawić aż do utraty tchu.

Z pewnością nie jest to pies na kanapę! Pozbawiony ruchu będzie markotny, a nawet nieznośny. Rozwiązaniem będą  atrakcyjne dla psa zabawy i długie spacery, które dostarczą stałą dzienną porcję aktywności.

 

Jak karmić  szczeniaka cavapoo aby dbać o zdrowie

Cavapoo jest młodą rasą ale już wiadomo, że długowieczną - może żyć nawet do 15 lat. I, co naturalne,  problemy ze zdrowiem dziedziczą po przodkach z dwóch ras. Aby utrzymać go w dobrej kondycji ważne jest właściwe odżywianie.

Aby cavapoo cieszył się dobrym  zdrowiem szczególnie warto zwracać uwagę na dbałość o oczy, uszy, skórę i sierść aby zapobiegać  infekcjom, grzybicy, pasożytom.