Psy rasy beagle należą do psów ras średnich, są uwielbiane za swoją przyjazną naturę, zmysł węchu i charakterystyczny trójkolorowy wygląd. Znane ze swojej inteligencji, lojalności i niekończącej się energii, beagle są doskonałymi towarzyszami zarówno dla rodzin, jak i osób samotnie mieszkających. Chociaż początkowo były hodowane do polowań i zaliczane do ras psów gończych, beagle przeszły długą drogę w dostosowywaniu się do różnych ról, od psów terapeutycznych do ukochanych zwierząt rodzinnych. Psy beagle zdobyły serca milionów ludzi na świecie. W tym artykule zgłębimy temat rasy beagle. Poruszymy wiele aspektów tej wspaniałej rasy od tego jak powinny wyglądać beagle, jaki mają charakter i problemy zdrowotne, do powstania rasy beagle i ich fascynującą historię oraz wiele więcej.

Spis treści

 1. Charakter i temperament beagle'a
 2. Wygląd i wzorzec rasy beagle
 3. Jak pielęgnować psy rasy beagle?
 4. Zdrowie psów rasy beagle
 5. Fascynująca historia rasy beagle
 6. Ciekawe fakty o beagle'ach
 7. Kupno beagle'a - co wziąć pod uwagę
 8. Odżywianie - zbilansowana dieta dla psa rasy beagle
 9. Masz pytania dotyczące psa rasy beagle? Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Charakter i temperament beagle'a

Przyjaźni i czuli towarzysze

Beagle są znane ze swoich przyjaznych i czułych osobowości. Uwielbiają interakcje z ludźmi i są najszczęśliwsze, gdy są częścią kochającej rodziny. Rasa ta znana jest z tego, że dobrze dogaduje się z ludźmi w każdym wieku, co czyni je doskonałymi towarzyszami dla gospodarstw domowych z dziećmi. Beagle są również zwierzętami towarzyskimi i zazwyczaj lubią towarzystwo innych psów, co czyni je idealnymi towarzyszami zabaw dla psiego rodzeństwa. Ich łagodna natura i chęć zadowolenia sprawiają, że są radosne.

Energiczny i pełen zabawy

Beagle, pierwotnie wyhodowane do polowań, posiadają niesamowitą ilość energii i silne pragnienie poznawania otoczenia. Rasa ta znana jest ze swojej figlarności i entuzjazmu dla aktywności na świeżym powietrzu, takich jak spacery, bieganie i zabawa w aportowanie. Beagle są zawsze gotowe na przygodę, co czyni je idealnymi towarzyszami dla aktywnych rodzin i osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby pamiętać, że beagle wymagają regularnych ćwiczeń, aby zapewnić im zdrowie i zadowolenie, więc należy być przygotowanym na poświęcenie czasu każdego dnia na aktywność fizyczną.

Inteligentne, ale uparte

Beagle to bardzo inteligentny pies, co może być zarówno błogosławieństwem, jak i wyzwaniem dla ich opiekunów. Podczas gdy ich spryt sprawia, że są bardzo podatne na szkolenie i zdolne do nauczenia się wielu komend i sztuczek, ich silna wola i niezależna natura może czasami sprawić, że będą nieco uparte. Ten upór jest szczególnie widoczny, gdy złapią interesujący zapach, ponieważ mogą stać się zdeterminowane w swojej pogoni i chwilowo zignorować polecenia opiekuna. Budzi się w nich instynkt łowiecki. Konsekwentne, oparte na pozytywnych wzmocnieniach szkolenie jest kluczowe, aby okiełznać ich inteligencję i skierować ją ku pożądanym zachowaniom. Będziesz cieszył się z dobrze ułożonego psa beagle.

Wygląd i wzorzec rasy beagle

Jak wygląda pies rasy beagle - wielkość i proporcje

Beagle są rasą małych i średnich rozmiarów, a ich wielkość mieści się zazwyczaj w przedziale dwóch uznanych odmian. Pierwsza odmiana obejmuje beagle o wysokości w kłębie 33 cm lub poniżej, podczas gdy druga odmiana to pies średniej wielkości, który mierzy od 33 do 40 cm. Psy beagle ważą zazwyczaj od 10 do 11 kg, natomiast suki ważą nieco mniej, zazwyczaj od 9 do 10 kg. Beagle to psy o dobrych proporcjach, mocnym ciele i umięśnionych kończynach, które pozwalają im zachować zwinność i energię.

Sierść i umaszczenie psa rasy beagle

Beagle mają krótką, gęstą, odporną na warunki atmosferyczne sierść, która zapewnia im ochronę przed różnymi warunkami pogodowymi. Sierść jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu i wymaga jedynie regularnego szczotkowania, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Beagle występują w różnych kombinacjach umaszczenia, z których najczęstszą jest trójkolorowy wzór składający się z czerni, opalenizny i bieli. Inne popularne kombinacje kolorów to czerwony i biały, cytrynowy i biały oraz niebieski z plamkami.

Cechy charakterystyczne

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech rasy beagle są ich duże, ciemnobrązowe lub orzechowe oczy, które wyrażają łagodne i błagalne spojrzenie. Ich uszy są długie, miękkie i nisko osadzone, zwisają blisko policzków i nadają im uroczy wygląd. Beagle mają również wyraźnie mocny i szeroki pysk, w którym mieści się ich wyjątkowy zmysł węchu. Ogon jest zazwyczaj średniej długości, osadzony wysoko i noszony wesoło, ale nie zakręcony na grzbiecie.

Jak pielęgnować psy rasy beagle?

Szczotkowanie i kąpiel

Beagle ma krótką, gęstą sierść, która wymaga regularnej pielęgnacji, aby zachować jej zdrowie i wygląd. Ale pielęgnacja sierści beagle nie jest zbyt skomplikowana. Cotygodniowe szczotkowanie gumową szczotką lub szczotką z włosia pomoże usunąć luźne włosy i rozprowadzić naturalne olejki po całej sierści, dzięki czemu będzie ona lśniąca i zdrowa. Beagle mają umiarkowaną sierść, więc regularne szczotkowanie pomoże również zminimalizować ilość włosów w Twoim domu. Kąpiel psa rasy beagle jest konieczna tylko wtedy, gdy pies się zabrudzi lub zacznie wydzielać silny zapach. Używaj łagodnego szamponu dla psów, aby utrzymać naturalne właściwości sierści i uniknąć wysuszenia skóry.

Pielęgnacja pazurków i czyszczenie uszu

Do zabiegów pielęgnacyjnych psów rasy beagle należy dodać regularne przycinanie pazurów. Jest niezbędne dla beagle, ponieważ długie pazury mogą powodować dyskomfort i potencjalnie prowadzić do urazów. Zaleca się przycinanie pazurów co 3 do 4 tygodni, w zależności od tego jak szybko rosną. Uszy beagle wymagają uwagi. Beagle mają długie, klapnięte uszy, które mogą zatrzymywać wilgoć, przez co są podatne na infekcje uszu. Aby zapobiec infekcjom, sprawdzaj uszy co tydzień pod kątem jakichkolwiek oznak zaczerwienienia, podrażnienia lub nieprzyjemnego zapachu i czyść je środkiem do czyszczenia uszu.

Zdrowie zębów

Aby utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej Twojego beagle'a, ważne jest, aby regularnie szczotkować zęby. Idealnie, szczotkowanie powinno odbywać się codziennie, ale minimum dwa do trzech razy w tygodniu jest konieczne, aby zapobiec gromadzeniu się kamienia nazębnego i chorobom zębów. Warto podawać także gryzaki dentystyczne lub zabawki do czyszczenia zębów, one również przyczynia się do utrzymania zdrowia zębów Twojego pupila.Jeśli zauważysz, że kamień nazębny juz pojawił się zastosuj preparat do zmiękczania i usuwania kamienia.

Zdrowie psów rasy beagle

Najczęstsze problemy zdrowotne i zdrowie psów rasy beagle

Zdrowie rasy beagle raczej nie przynosi problemów, mogą być jednak predysponowane do pewnych schorzeń. Niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych dotykających psy rasy beagle to dysplazja stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, padaczka i problemy z oczami, takie jak wiśniowe oko i jaskra. Beagle są również podatne na otyłość, więc konieczne jest monitorowanie ich diety i ćwiczeń, aby utrzymać zdrową wagę.

Regularne badania kontrolne i szczepienia

Aby zapewnić zdrowie swojemu beaglowi, zaplanuj regularne badania weterynaryjne i przestrzegaj zalecanego harmonogramu szczepień. Rutynowe badania pozwalają lekarzowi weterynarii monitorować stan zdrowia psa i wcześnie wykrywać wszelkie potencjalne problemy, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Szczepienia chronią Twojego beagle'a przed różnymi chorobami zakaźnymi, przyczyniając się do dłuższego i zdrowszego życia.

Zapewnienie długiego i zdrowego życia

Przy odpowiedniej opiece, zbilansowanej diecie i regularnych ćwiczeniach, psy rasy beagle zazwyczaj żyją od 12 do 15 lat. Aby zapewnić im jak najwyższą jakość życia i długowieczność, zapewnij im komfortowe warunki bytowe, stymulację umysłową i właściwą opiekę profilaktyczną, taką jak zapobieganie chorobom serca, pchłom i kleszczom.Uwielbiający ruch na świezym powietrzu beagle jest szczególnie narażony na kleszcze, dlatego warto zapewnić ochronę przeciw od wewnątrz organizmu poprzez preparaty do spryskiwania sierści. 

Fascynująca historia rasy beagle

Pochodzenie rasy beagle sięga czasów starożytnych

Dokładne pochodzenie beagle'ów jest niepewne, ale ich przodków można odnaleźć w starożytnej Grecji, gdzie małe psy gończe były używane do polowania na zające. Przez wieki te małe psy gończe zostały sprowadzone do Anglii, gdzie stopniowo ewoluowały w nowoczesnego beagle'a, którego znamy dzisiaj.

Rozwój współczesnego beagle'a.

W XVIII i XIX wieku beagle były udoskonalane i rozwijane w Anglii, a hodowcy skupiali się na poprawie ich zdolności łowieckich i charakterystycznego wyglądu. Wielebny Phillip Honeywood założył w latach 30. XIX wieku stado beagle, które uważa się za podstawę współczesnej rasy. Beagle zostały później sprowadzone do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskały popularność zarówno jako psy myśliwskie, jak i zwierzęta rodzinne.

Sławne beagle w popkulturze

Występy beagle'ów w różnych formach popkultury jeszcze bardziej pokazują ujmujące cechy tej rasy i szeroką atrakcyjność dla odbiorców w każdym wieku.

 • Snoopy z animacji "Fistaszki". Beagle przez lata były obecne w kulturze popularnej, zwłaszcza w postaci Snoopy'ego, ukochanej postaci z komiksu "Fistaszki" ("Peanuts"). Ich urocza natura i charakterystyczny wygląd zjednały im sympatię ludzi na całym świecie, ugruntowując ich miejsce jako jednej z najpopularniejszych ras psów.

 • Gromit z filmu "Wallace i Gromit": Chociaż nie jest wyraźnie zidentyfikowany jako beagle, Gromit, inteligentny i lojalny pies z brytyjskiego poklatkowego serialu animowanego "Wallace i Gromit", ma cechy fizyczne i cechy podobne do właśnie beagla. Gromit jest znany ze swoich umiejętności rozwiązywania problemów i ekspresyjnej mimiki twarzy, mimo że nigdy nie mówi w serialu.

 • Porthos ze "Star Trek: Enterprise": Porthos jest beaglowym towarzyszem kapitana Jonathana Archera w serialu telewizyjnym "Star Trek: Enterprise". Porthos towarzyszy kapitanowi w jego misjach i jest często widziany leżakujący w kwaterze kapitana, zapewniając towarzystwo i komfort.

 • Odie z "Garfielda": Odie to mieszanka beagle, która pojawia się w komiksie "Garfield" obok tytułowego sarkastycznego kota. Odie jest przyjazny, szczęśliwy i nieco naiwny pies, często grając folię do dowcipnych wybryków Garfielda.

Ciekawe fakty o beagle'ach

Beagle w Białym Domu

Beagle poza ich występami w popkulturze zdołały sobię utorować drogę do Białego Domu. Prezydent Lyndon B. Johnson posiadał dwa beagle o imieniu On i Ona, które stały się sławne podczas jego prezydentury. Prezydenckie beagle były często fotografowane i przedstawiane w mediach, co jeszcze bardziej spopularyzowało tę rasę w Stanach Zjednoczonych.

Niezwykły zmysł węchu u beagle'a

Beagle posiadają jeden z najsilniejszych zmysłów węchu wśród ras psów, ustępujący jedynie psom rasy bloodhound. Ich niezwykłe zdolności węchowe sprawiają, że są cennym nabytkiem w różnych rolach, takich jak psy wykrywające. Beagle są często wykorzystywane na lotniskach do wywęszenia zakazanych produktów rolnych i szeroko pojętej kontrabandy.

Beagle godne rekordu

Niektóre beagle zasłużyły na miejsce w księgach rekordów dzięki swoim wyjątkowym osiągnięciom. W 2008 roku beagle o imieniu Uno został pierwszym przedstawicielem swojej rasy, który zdobył prestiżowy tytuł Best in Show na wystawie Westminster Kennel Club Dog Show. Inny beagle, o imieniu Purin, jest posiadaczem wielu światowych rekordów Guinnessa, w tym największej ilości piłek złapanych przez psa łapami w ciągu jednej minuty oraz najszybszego pokonania 10 metrów na piłce przez psa.

Nie tylko szczekanie

Beagle są znane ze swoich unikalnych wokalizacji, które obejmują standardowy szczek, dźwięk podobny do jodłowania, zwany "bay", i pół-wycie, pół-szczek, znany jako "bugle". Ten szeroki zakres wokalny sprawił, że były idealnymi towarzyszami polowań, ponieważ ich różne wezwania mogły sygnalizować różne rodzaje zdobyczy lub sytuacje dla swoich opiekunów.

Kupno beagle'a - co wziąć pod uwagę

Czas i zaangażowanie. Czy masz czas na posiadanie psa z cechami psa Jak myśliwskiego?

Przed przyjęciem beagla, ważne jest, aby zastanowić się, czy masz czas i możliwość zaangażowania wymagane do zapewnienia im kochającego i troskliwego domu. Beagle są zwierzętami społecznymi, które rozwijają się w interakcji z ludźmi, więc potrzebują opiekuna, który może poświęcić czas na ich codzienne ćwiczenia, szkolenie i tworzenie więzi. Zastanów się nad swoim stylem życia i harmonogramem zanim wprowadzisz beagle'a do swojego życia. Beagle to jednak gończy pies myśliwski, kocha ruch na świeżym powietrzu.

Znajdź hodowle beagle. Jaka powinna być dobra hodowla beagle?

Jeśli zdecydujesz się na adopcję beagle'a, ważne jest, aby znaleźć renomowanego hodowcę. Odpowiedzialni hodowcy stawiają na pierwszym miejscu zdrowie i dobre samopoczucie swoich psów, zapewniając im odpowiednie badania i socjalizację. Dobry hodowca będzie również w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i zapewnić wsparcie podczas całego procesu przyjęcia szczeniaka beagle do domu.

Przygotowanie domu

Zanim przyniesiesz swojego szczeniaka beagle'a do domu, upewnij się, że twoja przestrzeń życiowa jest odpowiednio przygotowana. Obejmuje to zapewnienie wygodnego miejsca do spania, naczyń na jedzenie i wodę, zabawek, przyborów do pielęgnacji oraz bezpiecznego miejsca na zewnątrz do ćwiczeń. Beagle są znane ze swojej ciekawości i zamiłowania do eksploracji, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że Twój dom jest bezpieczny i wolny od potencjalnych zagrożeń.

Odżywianie - zbilansowana dieta dla psa rasy beagle

Karma dla beagle

Dieta psa rasy beagle musi być dobrze zbilansowana. Jest niezbędna dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego beagle'a. Wybierz wysokiej jakości karmę dla psa, która spełnia potrzeby żywieniowe Twojego beagle'a w zależności od jego wieku, wielkości i poziomu aktywności. Szukaj karmy z wysokiej jakości źródeł białka, zdrowych tłuszczów i minimalnej ilości wypełniaczy lub sztucznych dodatków.

Kontrola porcji i harmonogram karmienia

Beagle mają skłonność do otyłości, więc kontrola porcji i stały harmonogram karmienia są kluczowe. Podawaj swojemu beagle'owi odmierzone ilości w zależności od jego wagi, wieku i poziomu aktywności, zazwyczaj podzielone na dwa posiłki dziennie. Unikaj pozostawiania jedzenia na cały dzień, ponieważ może to prowadzić do przejadania się i przybierania na wadze.

Przysmaki i przekąski

Chociaż smakołyki mogą być użytecznym narzędziem szkolenia i nagradzania za dobre zachowanie, ważne jest, aby stosować je z umiarem. Wybieraj zdrowe, niskokaloryczne smakołyki i unikaj karmienia swojego beagle'a ludzkim jedzeniem, które może prowadzić do otyłości i innych problemów zdrowotnych.

Masz pytania dotyczące psa rasy beagle? Tu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Jak powinny wyglądać beagle?

Beagle to psy o dobrych proporcjach, mocnym ciele i umięśnionych kończynach.

Ile kosztuje beagle?

Koszt beagle może się różnić w zależności od czynników takich jak hodowca, lokalizacja i pochodzenie. Średnio można oczekiwać, że cena psa rasy beagle to około 3000 do 5500 zł za szczeniaka od renomowanego hodowcy.

Ile żyje pies rasy beagle?

Przy odpowiedniej opiece, długość życia psa beagle może wynieść od 12 do 15 lat.

Mam szczeniaka rasy beagle. Kiedy beagle osiągają dorosłość?

Beagle są zazwyczaj uznawane za dorosłe około 18 miesiąca życia.

Czy pies beagle może mieszkać w mieszkaniach?

Tak, beagle mogą przystosować się do życia w mieszkaniu, jeśli otrzymują odpowiednie codzienne ćwiczenia i stymulację umysłową. Jednak ich wokalna natura może wymagać pewnego szkolenia, aby zminimalizować szczekanie.

Czy beagle gubią dużo sierści? Czy pielęgnacja sierści psa beagle jest skomplikowana?

Beagle mają umiarkowaną tendencję do zrzucania sierści i jednak sprzyja im regularne szczotkowanie, aby zminimalizować ilość wypadającej sierści.

Czy beagle to średniej wielkości pies? Ile waży beagle?

Psy beagle ważą zazwyczaj od 10 do 11 kg, natomiast suki od 9 do 10 kg.

Czy beagle to rasa psa należących do psów agresywnych?

Beagle są generalnie przyjaznymi i dobrymi psami. Jednak odpowiednia socjalizacja i szkolenie są niezbędne, aby zapobiec wszelkim agresywnym zachowaniom.

Beagle czy jack russell terrier?

Podczas gdy obie rasy są energiczne i inteligentne, beagle to psy tropiące o silnym węchu, podczas gdy jack russell terriery zostały wyhodowane głównie do polowań i mają bardziej intensywny popęd do poszukiwania zwierzyny. Beagle są generalnie bardziej towarzyskie i przystosowane, podczas gdy psy rasy jack russell są bardziej niezależne i uparte.

Czy beagle lubią pływać?

Beagle mogą lubić pływać, ale ich entuzjazm dla wody może się różnić w zależności od osobnika. Zawsze nadzoruj swojego beagle'a w pobliżu wody i wprowadzaj go do pływania stopniowo i bezpiecznie.

Jaki charakter mają beagle? Czy beagle to pies rodzinny i będzie tolerował dzieci?

Tak, beagle są ogólnie dobre w kontaktach z dziećmi, dzięki ich przyjaznej i łagodnej naturze. Ich zabawny i czuły temperament czyni je doskonałymi towarzyszami dla dzieci. Należy jednak nauczyć dzieci, jak z szacunkiem odnosić się do psów i zawsze nadzorować ich interakcje.

Czy beagle dogadują się z innymi zwierzętami domowymi? Czy cechy psa myśliwskiego w tym przeszkadzają?

Beagle zazwyczaj dobrze dogadują się z innymi zwierzętami domowymi, w tym psami i kotami, zwłaszcza gdy są odpowiednio socjalizowane od najmłodszych lat. Mają jednak silny popęd do poszukiwania zdobyczy, więc zaleca się ostrożność w pobliżu mniejszych zwierząt, takich jak gryzonie lub ptaki.

Czy beagle wymagają dużo ćwiczeń?

Beagle są rasą energiczną i wymagają regularnych ćwiczeń, aby utrzymać ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Codzienne spacery, sesje zabaw z wykorzystaniem zabawek jak piłki, puller oraz stymulacja umysłowa poprzez zabawki logiczne lub gry zapachowe są niezbędne, aby utrzymać je w szczęściu i równowadze.

Czy rasa psa beagle jest łatwa do wyszkolenia?

Beagle to inteligentne psy, ale mogą być uparte i łatwo rozpraszają się zapachami. W przypadku beagle'ów najlepiej sprawdzają się konsekwentne, oparte na pozytywnym wzmocnieniu metody szkolenia, przy czym wymagana jest cierpliwość. Szkolenia psów rasy beagle warto rozpocząć od szczeniaka. długośc zycia psa Wczesna socjalizacja i szkolenie w zakresie posłuszeństwa są niezbędne dla dobrze wychowanego beagle'a.