Temperatura psa - jaka jest właściwa?
Temperatura ciała psa jest ważnym wskaźnikiem jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Z tego artykułu dowiesz się jak mierzy się temperaturę ciała psów, jaka jest właściwa temperatura psa i jakie mogą być przyczyny podwyższonej lub zbyt niskiej temperatury.
Normalna temperatura ciała psa. Jaka jest prawidłowa temperatura psa?
Normalna temperatura ciała zdrowego psa wynosi od 38°C do 39°C. W zależności od rasy, wielkości i poziomu aktywności psa normalna temperatura może się nieznacznie różnić. Znaczące odchylenie od tych wartości normowych może wskazywać na problem zdrowotny i należy je leczyć.
Jak zmierzyć temperaturę ciała psa?
Najlepszym sposobem pomiaru temperatury ciała psa jest pomiar doodbytniczy. Użyj cyfrowego termometru i delikatnie włóż go w pupę psa. Pozostaw termometr na miejscu na około minutę, aby uzyskać dokładny odczyt. Nie zapomnij dokładnie wyczyścić i zdezynfekować termometru po użyciu. Nasza wskazówka: smakołyk może pomóc uspokoić psa podczas oczekiwania!
Jak rozpoznać podwyższoną temperaturę? Jak rozpoznać gorączkę?
Do najczęściej wymienianych objawów gorączki należą apatia, brak apetytu, senność, wzmożone pragnienie, a także - dreszcze. W przypadku wystąpienia bardzo wysokiej gorączki, obok wspomnianych objawów należy wymienić biegunkę, wymioty i spadek wagi, ropna wydzielina z oczu i z nosa, jak również - nadmierny ślinotok i zmiana zachowania.
Pies ma gorączkę! Co zrobić, gdy temperatura ciała psa jest zbyt wysoka? Domowe sposoby na zbicie temperatury
Jeśli Twój pies ma gorączkę, ważne jest, aby go ochłodzić i dać mu odpocząć. Pamiętaj, aby zapewnić psu wystarczającą ilość wody i utrzymywać chłód w otoczeniu. Jeśli gorączka nie ustąpi lub pojawią się inne objawy, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby ustalić dokładną przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.
Podwyższona temperatura u psa - najczęstsze przyczyny gorączki u psa to:
Infekcje: Infekcje bakteryjne u psa, infekcje wirusowe u psa lub pasożytnicze mogą prowadzić do gorączki. Przykładami mogą tu być infekcje dróg oddechowych, infekcje dróg moczowych, infekcje żołądkowo-jelitowe i ukąszenia kleszczy.
Zapalenie: Choroby zapalne, takie jak zapalenie stawów, zapalenie skóry lub zapalenie trzustki, mogą również powodować gorączkę.
Reakcje immunologiczne: Choroby autoimmunologiczne lub reakcje alergiczne mogą powodować utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała.
Stres lub strach: Stres emocjonalny może również prowadzić do tymczasowego wzrostu temperatury ciała – szczególnie u bardzo wrażliwych psów.
Przegrzanie: spowodowane wysoką temperaturą otoczenia lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym może prowadzić do podwyższonej temperatury ciała – zwłaszcza zaparkowane samochody mogą być pułapkami ciepła, dlatego nigdy nie zostawiaj czworonożnego przyjaciela samego w gorącym otoczeniu, nawet na krótki czas !
Nowotwory: Nowotworom może również towarzyszyć gorączka, zwłaszcza jeśli nowotwór wpływa na układ odpornościowy.
Reakcje na leki: Niektóre leki mogą powodować gorączkę jako efekt uboczny. Z pewnością znasz swojego psa najlepiej – jeśli więc zachowuje się inaczej niż zwykle i od dłuższego czasu ma podwyższoną temperaturę lub szczególnie wysoką gorączkę, skontaktuj się z weterynarzem.
Obniżona temperatura ciała psa. Co zrobić, jeśli temperatura ciała Twojego psa jest zbyt niska?
Jeśli zauważysz, że Twój pies ma niską temperaturę ciała (zwykle poniżej 37,5°C), powinieneś natychmiast zareagować: Zabierz psa w ciepłe miejsce i przykryj go kocami lub ręcznikami, aby go ogrzać. Unikaj zbyt szybkiego rozgrzewania psa, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Nie używaj termoforów ani poduszek grzewczych. Regularnie sprawdzaj temperaturę ciała psa i natychmiast zasięgnij porady lekarza weterynarii, jeśli temperatura nie wzrośnie lub stan psa się pogorszy.
Najczęstsze przyczyny hypotermii u psów to:
Ekspozycja na zimno: Jeśli pies spędza dłuższy czas w zimnych lub wilgotnych warunkach, może pojawić się hypotermia u psa. Jeśli Twój pies nie ma podszerstka lub łatwo się przeziębia, powinieneś mieć pod ręką odpowiednie ubranko dla psa lub koc.
Choroba lub infekcja: Niektóre choroby lub infekcje mogą obniżyć temperaturę ciała psa.
Niedożywienie: Długotrwały brak pożywienia i składników odżywczych może spowodować nieprawidłowe funkcjonowanie metabolizmu psa i spadek temperatury ciała. Dlatego zwracaj uwagę na zdrową i naturalną dietę!
Wiek: Starsze psy mogą mieć trudności z regulacją temperatury ciała, szczególnie w zimne dni. Pomocna może okazać się także ciepła odzież i ciepłe miejsca do odosobnienia.
Jeśli obserwujesz swojego psa i potrafisz dobrze ocenić jego zachowanie, możesz dobrze zareagować także wtedy, gdy musi zmagać się z podwyższoną lub zbyt niską temperaturą ciała. Zwróć także uwagę na otoczenie i nie wymagaj od psa zbyt wiele.