Zdecydowanie tak! Ryba dla psa jest źródłem bardzo wysokiej jakości, lekkostrawnego mięsa mięśniowego zawierającego wszystkie niezbędne składniki budulcowe białka (aminokwasy). Ryby nie zawierają prawie żadnych trudnych do trawienia składników. Dzięki delikatnej strukturze mięsa ryb i niskiej zawartość tkanki łącznej są one znacznie szybciej rozkładane w żołądku, a zatem są łatwiejsze do strawienia niż mięso i szybko dostarczają organizmowi ważnych składników odżywczych.

Co sprawia, że ryby są tak wartościowe w diecie psów?

Każdy rodzaj ryby ma swoje własne cechy, zwłaszcza jeśli chodzi o zawartość tłuszczu i witamin. Na przykład tłuste ryby, takie jak śledź, łosoś czy makrela, są bogate w witaminę D i kwasy tłuszczowe omega-3.

  • Ryby są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3

Tłuste ryby, takie jak śledź, łosoś i makrela, zawierają kwasy tłuszczowe omega–3. Zasada jest prosta: im bardziej tłusta ryba i im zimniejsze jest jej środowisko naturalne, tym więcej zawiera kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Oznacza to, że są one niezbędne dla organizmu, ale organizm nie jest w stanie sam ich syntetyzować z innych składników odżywczych - pies musi przyswajać te substancje z pożywienia.

  • Ryby są źródłem jodu

Ryby są naturalnym źródłem jodu. Ryby oceaniczne mają znacznie wyższą zawartość jodu niż ryby morskie (np. karmazyn), ponieważ w ich diecie znajdują się bogate w jod algi. Jod odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu tarczycy i regulacji przemiany materii.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości czy psy mogą jeść ryby. 


Czy pies może jeść wędzone ryby?

Wędzone produkty nie są całkiem bezpieczne dla naszych zwierzaków. Mając do wyboru zdrowsze dla nich sposoby obróbki jak na przykład suszona ryba dla psa lepiej rezygnować z wędzonych kąsków. Nie mogą to być wędzone szprotki dla psa, ale suszone ciepłym powietrzem zdecydowanie tak.  Trzeba pamiętać, że surowa ryba dla psa  jest absolutnie niedozwolona. Dozwolona jest gotowana ryba dla psa, ale musi być pozbawiona wszelkich najdrobniejszych ości.  Dlatego w przypadku podawania psu ryb wygodniej i bezpieczniej  jest skorzystać z gotowych rozwiązań – karmy rybne dla psa znajdują się w ofercie  wielu producentów.   

 

Jakie ryby może jeść pies?

Jakie ryby  dla psa będą najlepszym wyborem? Zdecydowanie ryby słonowodne. Pies może jeść łososia, ale także dorsza, śledzia, makrelę czy tuńczyka, a więc ryby morskie i tłuste. Każda ryba charakteryzuje się inną zawartością kwasów tłuszczowych, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, minerałów oraz aminokwasów. Wciąż mało popularny śledź dla psa będzie jedną z najbardziej wartościowych ryb, ponieważ należy do tych najtłuściejszych i najbogatszych w kwasy Omega-3. Jeśli mieliście wątpliwości czy  pies może jeść śledzie? Odpowiadamy: nie tylko może ale nawet powinien.

 

Śledź dla psa – jedna z najwartościowszych ryb

Karma dla psa z rybą jest coraz częściej wybierana przez Opiekunów.  Często jest to karma z łososiem  czy dorszem, ale szukając odpowiedzi na pytanie jaka karma rybna dla psa będzie najlepsza przyjrzyjmy się dokładniej … śledziowi.  

Śledź nazywany jest „srebrem morza” , ze względu na lśniącą, srebrzystą skórę. Ale to określenie ma także szersze znaczenie.  Od setek lat do dziś śledź stanowi jedno z ważniejszych źródeł pożywienia w  Europie, obok ziemniaków i pszenicy. I to bardzo cennego pożywienia, również dla psów.

 

Jakie właściwości zdrowotne dla psów ma śledź?

  • Poprawia koncentrację i wydajność
  • Wspomaga mocne kości i metabolizm
  • Zapewnia zdrową skórę i piękną sierść
  • Wspomaga rozwój masy mięśniowej i witalność
  • Bogaty w witaminy D i B12
  • Z dużą ilością tauryny, która poprawia pracę serca i wzrok
  • Bogaty w składniki odżywcze i tłuszcz

 

Zrównoważone połowy śledzia

W każdym roku na świecie łowi się ponad dwa miliony ton śledzi. To dużo, ale na szczęście śledź występuje w bardzo dużych ilościach. Dlatego tak duże połowy nie wpływają na jego populację i zrównoważony rozwój.  Od wielu lat wzrasta spożycie ryb na świecie, przez ludzi i zwierzęta domowe. Ale jeśli tylko możemy wybierajmy takie gatunki ryb, które są  w najmniejszym stopniu zagrożone przełowieniem, a taką jest właśnie śledź. Nasza planeta będzie za to wdzięczna, dodatkowo zyska zdrowie nasze i naszych pupili         

Czy wiesz, że…Jedna ławica śledzi może zawierać nawet  trzy miliardy osobników. Taka ilość śledzi zajmie powierzchnię  prawie pięciu kilometrów kwadratowych.


Niski ślad węglowy śledzia

Śledź zostawia niski ślad węglowy  w porównaniu z innymi gatunkami ryb czy mięsa. Ślad węglowy jest wyrażany jako ekwiwalent dwutlenku węgla wytwarzany na 1 kg mięsa w całym cyklu życia.  W porównaniu z innymi źródłami białka zwierzęcego stosowanymi w karmach dla psów, śledź ma najbardziej  neutralną dla klimatu wartość śladu węglowego: śledź 0,6 kg, łosoś 2,3 kg, a wołowina aż 28 kg.

 

Czy wiesz, że …Śledź jest ważnym składnikiem diety wielorybów, orek, delfinów, rekinów, lwów morskich, dorszy, czarniaków, tuńczyków, łososi, halibutów i wielu ptaków morskich, a nawet niedźwiedzi.  

 

Śledzia znajdziemy w karmach mokrych i suchych oraz przysmakach dla psów na przykład firmy Icepaw. Warto szczegółowo przyjrzeć się składom i sposobom przetworzenia i wybierać te najwartościowsze dla naszych psów.