Maltipoo w Polsce są bardzo popularne, zwłaszcza od kiedy w mediach społecznościowych chwalą się maltipoo dog znani i lubiani. Trzeba pamiętać, że w Polsce i Europie rasa nie jest oficjalnie uznana. Jedynie w USA gdzie powstała jest oficjalnie odrębną rasą.

W latach 90. XX wieku w USA skrzyżowano maltańczyka (matka) i odmianę najmniejszego pudla zwanego toy (ojciec) - wielkością zbliżony do maltańczyka. W rezultacie powstała rasa maltipoo - niewielkiego wzrostu, mająca ok. 20 lub 30 cm w kłębie i wadze do 5 kilogramów i lekko skręconej sierści. Zgodnie z oczekiwaniami, starano się aby miał też cechy hipoalergiczne. Ponieważ maltipoo odziedziczyły po maltańczykach raczej włosy niż klasyczną sierść, a do tego pudle mają sierść, która ma specjalną strukturę, dzięki której nie linieje, uznano, że jest to rasa bezpieczna dla alergików. Jak pokazuje doświadczenie, alergicy jak zawsze muszą być uważni. Zabawa, głaskanie, czy też przebywanie z maltipoo może nagle uaktywnić alergię. Bo uczulać mogą też wydzieliny zwierząt w tym ślina. Dlatego alergikom zaleca się sprawdzenie reakcji organizmu zanim zakupią psa jakiejkolwiek rasy.

Ciekawostka. Nazwa rasy maltipoo tworzą skróty: malti (skrót od maltańczyk) i poo (skrót od poodle) po polsku pudel.

Czy maltipoo to rasa?

Maltipoo to wciąż młoda i niejednolita rasa. Jedynie w Stanach Zjednoczonych (ojczyźnie rasy) od 1995 roku jest ona uznana jako oficjalna odrębna rasa. Przez organizacje ważne dla hodowców psów rasowych – międzynarodową FCI i polski Związek Kynologiczny ZKWP nie została jeszcze uznana za osobną rasę. A to oznacza, że od hodowcy w Polsce nie uzyskamyć dokumentów dotyczących rodowodu i pełnej dokumentacji. Nie zmienia to faktu, że maltipoo cieszy się popularnością. Może to niestety powodować nadużycia takie jak powstawanie pseudohodowli. Trwają prace nad systematyzacją cech, tak aby rasa psa maltipoo została uznana w nieodległej przyszłości.

Ile kosztuje pies rasy maltipoo?

Maltipoo w Polsce są bardzo popularne, zwłaszcza od kiedy w mediach społecznościowych chwalą się maltipoo dog znani i lubiani. Choć wciąż w Polsce i Europie rasa nie jest oficjalnie uznana i nie istnieje hodowla polska uznana przez ZKWP, cena maltipoo puppies waha się od 3 tys. zł. Cena szczeniaka maltipoo może sięgać nawet 8 tys. złotych. Jest więc wysoka.

Warto zwrócić uwagę na ważna kwestię. Gdy szczeniaki maltipoo pojawią się w ogłoszeniu, a my jesteśmy zdecydowani na ich zakup, nie ulegajmy łatwo ich urokowi. I niech nie decyduje tylko niska cena maltipoo podana w ogłoszeniu. Zaleca się aby śledząc ogłoszenia takie jak maltipoo na sprzedaż, przede wszystkim na chłodno oceniać rzetelność hodowcy, zbierając o nim maksimum informacji. Zdarzają się przecież pseudo-hodowle. Dlatego koniecznie w rozmowie z hodowcą, który odpowiedział na nasze ogłoszenie maltipoo kupię, trzeba dokładnie sprawdzić warunki w jakich hodowla jest prowadzona, zapytać o rodowód rodziców. Radzimy być dociekliwym, nawet jeśli tylko szukamy informacji o rasie maltipoo, gdzie kupić można psy tej rasy, czy jest to hodowla w Polsce lub na świecie i ma wiele opinii. Szukajmy odpowiedzialnych hodowli, aby wymarzony maltipoo miał dobre geny i odziedziczył po przodkach najlepsze cechy. I dobre zdrowie. Warto się postarać! W razie wątpliwości lepiej zrezygnować.Jak duże są maltipoo?

Maltipoo jako młoda rasa wciąż nie uzyskała jeszcze formalnego wzorca rasy. Dlatego psy rasy maltipoo mogą się różnić między sobą. Uznaje się, że dorosły pies może mieć w kłębie wysokość od około dwudziestu do trzydziestu centymetrów. Dorosły maltipoo może ważyć do pięciu kilogramów. Kolorystyka umaszczenia jest bogata - po maltańczykach przejmą kolor biały. Pudel również występuje w takim umaszczeniu, ale może też mieć sierść brązową lub czarną. Stąd wiele kolorów umaszczenia maltipoo –mogą być białe, apricot, rude, płowe i czarne. Kolor umaszczenia może zmieniać się wraz z dorastaniem. Często zdarza się, że jasne pieski ciemnieją. Rzadziej bywa odwrotnie.

Czy maltipoo mają sierść czy włosy? I jak je pielęgnować?

Maltipoo mają sierść jednowarstwową bez podszerstka, co ogranicza do minimum linienie. Ale są przez to bardzo wrażliwe na chłód. Dlatego nie powinien dziwić maltipoo w ubranku podczas spaceru w chłodniejsze dni. Wręcz przyda się kolekcja jesienno-zimowa. Ich sierść jest miękka i przyjemna w dotyku. Gęste oraz falowane lub kręcone włosy, wymagają jednak regularnego strzyżenia ponieważ stale rosną. Nie zaleca się samodzielnego strzyżenia. Ten zabieg u maltipoo wymaga kwalifikacji aby nie narazić psa na wychłodzenie lub przegrzanie. Źle przeprowadzony, zaburza termoregulację maltipoo. Bez względu na długość, włosy mają skłonność do filcowania się i kołtunienia. Nie wolno więc zaniedbywać czesania – nawet kilka razy w tygodniu i regularnych kąpieli we właściwych szamponach – choć raz na tydzień. Po kąpieli włosy trzeba starannie rozczesać i wysuszyć. Równie ważna jest dbałość o okolice oczu i uszu, które są niewielkie, miękkie i oklapnięte, tak aby nie utrudniać psu widzenia i dbać o higienę. Na ząbkach maltipoo może zbierać się kamień. Trzeba więc regularnie o nie dbać – czyszcząc je specjalną pastą i szczoteczką lub wykonując ten zabieg u weterynarza. Pamiętać również trzeba o przycinaniu pazurków. Do wszystkich tych zabiegów trzeba maltipoo przyzwyczajać od szczenięcia, bo od psa i od opiekuna czynności te wymagają cierpliwości.

Czy charakter maltipoo jest dziedziczny?

Maltipoo to mały piesek o dużym charakterze. Są otwarte jak maltańczyk i bystre jak pudel. Są wesołe i radosne oraz szybko się uczą. Lubią inne zwierzęta – może tylko nie tak duże jak amstaf. Świetnie bawią się z dziećmi, choć to dzieci muszą być bardzo uważne ze względu na wielkość maltipoo. Są żywiołowe, uwielbiają psoty, zabawy i towarzystwo ludzi. Dlatego nie powinny zostawać same bo markotnieją. Pozostawione bez towarzystwa lubią głośno szczekać, czasem żeby wyrazić czujność albo złość i opuszczenie. Zwykle są bardzo ruchliwe, dlatego chętnie biegają, choć nie dla nich długie dystanse. Zawsze wybierają krótki spacer, po którym można chwilę odpocząć, najchętniej w ramionach opiekuna, żeby znów móc popędzić przed siebie. Uwielbiają być w centrum uwagi, są czujne i bardzo ufne oraz przywiązane do domowników. Potrafią być też bardzo absorbujące i domagać się uwagi, wręcz ją wymuszać. Ale to już nie kwestia charakteru, a wychowania.

Jak karmić szczeniaka multipoo aby dbać o jego zdrowie

Maltipoo to młoda rasa, ale już wiadomo, że długowieczna - może żyć nawet do kilkunastu lat. I, co naturalne, problemy ze zdrowiem psy dziedziczą po przodkach z dwóch ras. Aby utrzymać go w dobrej kondycji ważne jest właściwe odżywianie.

Modeli żywienia psów jest naprawdę dużo. Można przygotowywać psu posiłki samodzielnie po konsultacji z dietetykiem psim i korzystać z diety BARF lub gotowanych posiłków. Jeśli jest to zbyt absorbujący sposób można wybrać wysokiej jakości gotowe karmy. Zdecydowanie lepszym wyborem będą karmy mokre niż suche.