Maltańczyk  to niewielki piesek, ale o dużej osobowości. Z opiekunem nawiązuje bardzo silną więź. Uwielbia z nim przebywać, bo z natury jest czuły i towarzyski.Wyróżnia go duża inteligencja. Psy rasy maltańczyk chętnie i szybko się uczą.

Opis rasy

Maltańczyk to pies towarzyszący o jedwabistej jednowarstwowej, białej sierści i niewielkiego wzrostu. Dorosły pies maltańczyk ma 20 cm, a maksymalnie 25 cm w kłębie. Waga psów rasy maltańczyk to 3-4 kg. Suczki rasy maltańczyk są lżejsze. Pies rasy maltańczyk należy do najstarszych ras psów.

Jak wygląda maltańczyk?

Maltańczyk jest niewielkich rozmiarów i ma bardzo harmonijną budowę. Ma niedużą i okrągłą głowę, brązowe oczy o bystrym spojrzeniu, osadzone w ciemniejszej otoczce, dzięki czemu wyróżniają się one na tle białej sierści i nadają uroczy wyraz jego pyszczkowi. Uszy maltańczyka są długie i zwisające, pokryte długą jedwabistą sierścią. Poza urodą i wdziękiem, dużą zaletą maltańczyka jest zaleta jego sierści -  nie linieje, ponieważ nie posiada podszerstka. Maltańczyka mogą więc wybrać alergicy.


Charakter rasy maltańczyk

Maltańczyki lubią towarzystwo. Nawet więcej, psy maltańczyki potrzebują bliskiej relacji. Z opiekunem nawiązuje bardzo silną więź. Uwielbia z nim przebywać, bo z natury jest czuły i towarzyski. Jest świetnym towarzyszem dla dorosłych i dla osób starszych.

Maltańczyk nie przejawia zachowań agresywnych. Lubi dzieci ale … to dzieci muszą wiedzieć, że maltańczyk dorosły także jest delikatnym pieskiem i wymaga szczególnej uważności. Dlatego ani szczeniak maltańczyk ani dorosły maltańczyk nie powinny zostawać same z bardzo małymi dziećmi. Jest to wymarzona rasa tak dla rodziny z dziećmi, która lubi aktywnie spędzać czas. Pies maltańczyk nadaje się idealnie dla aktywnego seniora, któremu maltańczyk będzie towarzyszył przy pracy i przy odpoczynku także doświadczy wiele przyjemności z jego towarzystwa.

Warto wiedzieć, że jeśli dużo pracujemy i przebywamy poza domem powinniśmy wybrać inną rasę. Samotny maltańczyk będzie tęsknił, będzie smutny i może cierpieć na lęki separacyjne. To rasa małych psów, ale wymagająca uwagi. Pies maltańczyk usposobienie ma towarzyskie i tego nic nie zmieni.

Maltańczyk lubi inne zwierzęta , dlatego z innymi psami, wobec których początkowo zachowuje dystans, ułoży sobie dobre relacje ale ponieważ jest ostrożny, będzie potrzebował odpowiedniej socjalizacji. Maltańczykowi towarzystwo kotów także nie przeszkadza, również z kotami ułoży sobie relacje.

Wyróżnia go duża inteligencja. Psy rasy maltańczyk chętnie i szybko się uczą. Poddaje się szkoleniu ze wspaniałymi efektami. W procesie wychowawczym przyda się wykorzystanie jego naturalnej skłonność do nauki poprzez zabawę. Nawet niedoświadczony opiekun ale konsekwentny i jasno wyznaczający granice ułoży maltańczyka. To ze szybko się uczy jest ważne, ponieważ można go oduczyć szczekliwości – to jedna z niewielu słabości rasy naturalnej dla czujnego maltańczyka, który czuje się strażnikiem domu.

Aby poprowadzić skutecznie treningi posłuszeństwa, można wykorzystać rozwijające zabawki dla maltańczyka. Łatwo też maltańczyk nauczy się  – zarówno szczeniak jak i dorosły pies - nowych sztuczek z wykorzystaniem np. maty węchowej.

Maltańczyk mają dość zdecydowany charakter i lubią grać pierwsze skrzypce. Wymagaj a wiele uwagi, a ignorowany potrafi narobić szkód. Trzeba więc zapewnić maltańczykowi, którego aktywność jest niemal niewyczerpana, odpowiednią ilość zabawy i ruchu. Uwielbia spacery, ponieważ jest bardzo energicznym pieskiem.

 

Dla kogo pies rasy maltańczyk?

Maltańczyk szczeniak lub maltańczyk dorosły – ma usposobienie tak pozytywne, że jest doskonałym wyborem dla osób, które cieszy towarzystwo ruchliwego i energicznego pieska. Maltańczyki lubią pieszczoty i częste spacery. Ich mały pęcherz moczowy wymaga częstego opróżniania. Trzeba zwracać uwagę czy piesek - maltańczyki szczeniaki mogą tak robić -  nie załatwia potrzeb fizjologicznych w domu. Brak uważności może utrwalić te złe nawyki. Towarzyski maltańczyk nie powinien zostawać dłużej sam w domu. Jest wymarzonym partnerem do zabaw i treningów prowadzonych systematycznie i bez odstępstw od ustalonych zasad. Ze swoim opiekunem chętnie poleniuchuje po treningu i odda się pieszczotom.  Zachowanie równowagi miedzy aktywnością (nadmiar ruchu i bodźców może przeciążyć delikatny organizm) a relaksem jest konieczne dla stabilności fizycznej i emocjonalnej maltańczyka.

Wzorzec rasy  

Ważne! Maltańczyk biały -  tylko tak umaszczony pies widnieje we wzorcu FCI jako wzorzec rasy. Rasowy maltańczyk ma biały włos. Ogłoszenie – sprzedam maltańczyk czarny lub sprzedam maltańczyk brązowy z założenia należy odrzucić. Wzorzec FCI rasy maltańczyk nie dopuszcza żadnych odstępstw od białego koloru sierści maltańczyka. Akceptuje wyłącznie białą sierść, koniecznie bez łat i znaczeń. Równie ważne dla wzorca jest to aby były to długie włosy - nawet do 20 cm. Włos psa musi być też prosty – koniecznie bez fal i loków.

Gdzie kupić maltańczyka

Wśród psów małych ras psy maltańczyki są w Polsce bardzo popularną rasą. Jeśli więc zastanawiasz się gdzie kupić maltańczyka, poszukaj ogłoszeń sprawdzonych hodowców. Najlepsza hodowla maltańczyków to taka, która ma dużo polecających opiekunów psów, systematycznie uczestnicząca w wystawach. Oferowany przez nich maltańczyk na sprzedaż spełnia wszelkie standardy wzorca. W internecie można znaleźć także takie ogłoszenia: maltańczyk hodowle lub maltańczyk sprzedam albo nawet bardziej szczegółowe np. maltańczyk Warszawa, maltańczyk Wrocław i inne.  

Ile kosztuje maltańczyk?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje maltańczyk nie jest oczywista. Maltańczyk - cena pochodzącego z certyfikowanej hodowli (ZKwP) oscyluje od 1,5 tys. zł do 4 tys. zł. Najdroższe są maltańczyki wystawowe. Maltańczyki bez rodowodu są również oferowane. Naturalnie cena bez rodowodu jest dużo niższa i zwykle indywidualnie negocjowana.

Dla miłośników rasy o różnej zasobności portfela, dobra jest opcja odpowiedzi na ogłoszenie: maltańczyki do oddania z pseudohodowli. Często są to małe maltańczyki już po przejściach i wymagają wiele cierpliwości i czułości. Pamiętajmy też, że w wielu przypadkach pieski kupione poprzez ogłoszenie: maltańczyk sprzedam tanio lub maltańczyk tanio czy oddam maltańczyka do adopcji, oddam maltańczyka za darmo, będą one wymagać kosztownej troski weterynaryjnej. 

Pamiętaj! Maltańczyk miniaturka jako rasa nie istnieje.

Wg wzorca FCI waga maltańczyka powinna mieć nie mniej niż 3 kilogramy. Dlatego ogłoszenie - sprzedam: maltańczyk miniaturka - powinno wzbudzić nieufność. Szczeniak maltańczyk kupiony z takiego ogłoszenia może pochodzić z hodowli, która nie stosuje zaleceń Związku Kynologicznego i zwykle jest to hodowla maltańczyka, która krzyżuje słabsze psy odpowiadając na modę na jak najmniejsze psy. To niebezpieczna i okrutna dla psów moda. Nie wspieraj jej aby nie niszczyć rasy o długiej i pięknej tradycji, nawet jeśli znajdziesz ofertę: maltańczyk miniaturka za darmo.

Historia rasy

Maltańczyk – nazwa rasy pochodzi od oryginalnej nazwy Maltanase mana. W klasyfikacji FCI nalezy do grupy psów 9, Sekcja 1.1 Biszony, numer wzorca 65.

Historia rasy maltańczyk jest długa. Dlatego też trudno o udokumentowane wskazówki dotyczące miejsca pochodzenia rasy. Są różne teorie na temat pochodzenia rasy maltańczyk, ale wbrew skojarzeniu, prawdopodobnie nazwa nie pochodzi od nazwy wyspy (Malta). Skąd wiec pochodzi rasa psów tak uwielbiana od stuleci? Raczej od miejsca gdzie maltańczyki mogły zostać wyhodowane czyli na innej wyspie – na  Sycylii w rejonie miasta Melita. Może dlatego pies rasy maltańczyk pochodzący z Sycylii jest tak towarzyski? Z basenu Morza Śródziemnego wędrowały wraz z kupcami po Europie, do Azji, aż do Chin a nawet na Filipiny. W głąb Europy trafiły ok XII / XIII wieku, a na wyspy brytyjskie ok XV wieku.

Pies maltańczyk od setek lat towarzyszył człowiekowi

Maltańczyk ma długą historię. Pieski maltańczyki towarzyszyły człowiekowi – potwierdzają to zachowane ślady w artefaktach z tego okresu. Psy rasy maltańczyk pojawiły się w starożytnej Grecji i Rzymie oraz Egipcie. Pies maltańczyk został wpisany do jednego z pierwszych spisu ras psów. Arystoteles zapisał jego łacińskie imię jako Cannes Melitanses. Historycznie były to psy pracujące i towarzyszące. Pierwsze wzmianki wskazują, że świetnie rozprawiały się z małymi gryzoniami i to była ich praca.

Maltańczyk wśród ras psów ulubionych przez arystokratów i artystów

Jeśli zapytacie: maltańczyk charakter to jest to niezwykle przyjazny pies. Teraz juz nie dziwi nikogo, czemu pies maltańczyk podbija serca wielu. Pokochały go arystokratki (poczynając od bogatych starożytnych rzymianek i greczynek) i królowe, którym towarzyszył na dworach i tak zdobyły status pieska ozdobnego. W ten sposób zyskały status symbolu pozycji społecznej i bogactwa swoich właścicielek. Były pupilami szkockiej królowej Marii Stuart, francuskiej Marii Antoniny, czy brytyjskiej Elżbiety I i Wiktorii. Mały maltańczyk niczym kocyk lub rękawiczki ogrzewał kolana i dłonie lokatorek lodowatych rezydencji.
Wśród ras psów typu psy ozdobne maltańczyki zdobyły pozycje numer 1.

Urocze maltańczyki inspirowały artystów. Maltańczyk widnieje na obrazach Breugla, Jana van Eyka, Rembrandta, Rubensa, Tycjana. Jak wskazują źródła, w polskiej literaturze maltańczyk doczekał się nawet ody, którą napisał Julian Ursyn Niemcewicz ku czci maltańczyka - „Oda do Kasperka”.

Współcześnie, w prasie nie tylko specjalistycznej, zdjęcia maltańczyka zawsze przyciągają uwagę i cieszą oko ze względu na ich urodę i niezaprzeczalny wdzięk.


Zdrowie maltańczyka

Maltańczyk wymaga regularnej pielęgnacji. Szczególnie sierść maltańczyka wymaga dużo uwagi. I opiekun i pies muszą to lubić. Dlatego warto przyzwyczaić psa już od szczenięcia do częstych kąpieli, koniecznie w preparatach dla psów. Przy białej sierści jest to niezbędne. Włosy maltańczyka wymagają codziennej, systematycznej pielęgnacji, co uchroni je także przed plątaniem. Oczy maltańczyka także wymagają troski. Aby zapobiegać przebarwieniom wokół oczu (zdarzają się zacieki u maltańczyka wynikające ze znacznej skłonności do łzawienia lub ze stosowania niewłaściwej karmy) warto je regularnie przemywać wodą lub po konsultacji z weterynarzem, preparatami specjalistycznymi.  Uszy maltańczyka, wymagają dbałości dla zdrowia i estetyki. Szczególnej troski wymagają zęby maltańczyka. Aby były w dobrym stanie, a maja skłonności do nadmiernego gromadzeni się na nich kamienia nazębnego, można podawać im gryzaki, które naturalnie usuwają kamień. Można też zastosować preparat do usuwania kamienia nazębnego.  

Psy wystawowe w przypadku rasy maltańczyk należące do białych psów wymagają dużego zaangażowania. W pielęgnacji maltańczyków sierść wymaga systematycznej troski.   

Jak długo żyją maltańczyki?  

Maltańczyk ile żyje? Długość życia maltańczyków może zaskoczyć – żyją nawet do 16 lat. Dlatego warto dbać o zbilansowaną dietę i zapewnić mu żywienie bogate w składniki niezbędne dla zachowania dobrej kondycji na każdym etapie życia.

 

Jak karmić maltańczyka

Szczenięta maltańczyka wymagają innej diety niż dorosłe psy tej rasy. Karma dla szczeniaka maltańczyka musi mieć skład wysokiej jakości. Na rynku jest bogata oferta karm dostosowana do potrzeb psów małych ras, zarówno suchych karm jak i mokrych. Z oferty karm gotowych można podawać karmy suche lub karmy mokre. Mix jest również polecany, na przykład rano karma mokra, a wieczorem sucha karma. Ze względu na wielkość pyszczka lepiej wybierać karmę z małymi chrupkami . Jeśli Twój maltańczyk boryka się z nietolerancjami pokarmowymi i alergiami  wybierz dla niego karmę z bialka owadów.   

Najlepsza karma dla maltańczyka

Zdecydowanie polecamy karmy mokre dla psów małych ras. Najlepsza karma dla maltańczyka to mokra karma o wysokiej zawartości mięsa. Karmy mokre są lepiej przyswajalne przez organizm, łatwiejsze do strawienia w małym przewodzie pokarmowym. I najważniejsza zaleta karmy mokrej – duża smakowitość. Z szerokiej oferty karm mokrych  o bardzo zróżnicowanych smakach i aromatach na pewno uda się dopasować ulubiony smak dla każdego psiego niejadka. I bardzo ważne: od najmłodszego wieku psa różnicujmy psu smaki karmy, aby dostarczać mu zróżnicowaną dietę i zapoznać go z różnymi gatunkami mięs i ryb.

Jeśli Twój maltańczyk ma bardzo wrażliwy układ pokarmowy lub jest alergikiem przyjrzyj się karmom mokrym z mięsa ekologicznego.   

Szukając w sklepie jaka karma dla szczeniaka maltańczyka  wybierajmy różne smaki. Przykładowo wszystkie wersje karm Renske można podawać psom od 9 tygodnia życia, a 10 smaków zróżnicuje dietę szczeniaka.Mokra karma dla maltańczyka o dobrym składzie będzie lepsza dla jego zdrowia.     

Maltańczyk bywa czasem nieposłusznym uparciuchem. Można go przekonać do dyscypliny smakołykami. Trzeba tylko pamiętać, że ponieważ szybko przybiera na wadze, należy odpowiednio bilansować porcje karmy i smakołyków.