Koty rasowe wzbudzają coraz większe zainteresowanie przyszłych opiekunów. Koty bengalskie inaczej zwane bengalami fascynują swoim wyglądem i charakterem. W Polsce rasa kotów bengalskich nadal uważana jest za egzotyczną. Jeśli chcesz wprowadzić do swojego życia kota bengalskiego zapraszamy do zapoznania się z "dzikim" kotem bengalskim. Rodzinny i jednocześnie niezależny kot bengalski wprowadzi do życia opiekunów dużo radości. Dzięki inteligencji daje się szkolić jak pies, można przyzwyczaić go do spacerowania na smyczy.Taki koto-pies o wyglądzie lamparta i cechach charakteru podobnych do psa. Poznaj bengala - z pewnością nie pomylisz go z żadną inną rasą kota.

Wygląd kota bengalskiego

Wygląd kota bengalskiego jest jedną z najbardziej uderzających cech tej rasy. Czasem są nazywane bengalskim kotem lamparcim. Dzięki smukłemu i muskularnemu ciału, charakterystycznemu umaszczeniu i jasnym, przeszywającym oczom, bengalskie koty są często mylone z małymi lampartami. Nic dziwnego, kot bengalski przypomina małego lamparta.

Jedną z kluczowych cech rasy bengalskiej są ich wspaniałe wzory umaszczenia. Najczęściej spotykanym wzorem umaszczenia jest "marmurkowy", który charakteryzuje się dużymi, wirującymi plamami i pasami na jaśniejszym tle. Inne wzory umaszczenia to "rozeta", która charakteryzuje się mniejszymi, bardziej wyraźnymi plamami, oraz "śniegowy", który jest białą lub kremową odmianą wzoru marmurkowego.

Oprócz wzorów umaszczenia, bengale mają również charakterystyczny kształt pyska. Ich pyszczki są zazwyczaj długie i smukłe, z dużymi, wyrazistymi oczami i małymi, spiczastymi uszami. Mają również mocną, wydatną linię szczęki i krótszy nos niż wiele innych ras kotów.

Sylwetka kota bengalskiego jest atletyczna, co znajduje odzwierciedlenie w ich umięśnionych i zwinnych ciałach. Są silnymi, zwinnymi wspinaczami i są znane ze swojej zdolności do skakania na duże wysokości. Ich łapy są duże, co daje im doskonałą przyczepność i czyni z nich wytrawnych myśliwych.

Kot rasy bengalskiej to siła i gracja. Dzięki uderzającym wzorom umaszczenia i atletycznym ciałom są one naprawdę jedyne w swoim rodzaju. Jeśli rozważasz dodanie kota bengalskiego do swojej rodziny, przygotuj się na pięknego i energicznego towarzysza, który wniesie radość do Twojego życia na długie lata. Kot bengalski prawie zawsze dorówna poziomem energii dzieciom.

Kot bengalski charakter

Charakter kota bengalskiego jest jedną z najbardziej ujmujących cech tej rasy. Ale posiadanie kota bengalskiego to wyzwanie. Znane ze swojej inteligencji, zabawności i czułej natury, bengalskie są doskonałymi towarzyszami i są popularnym wyborem dla miłośników kotów na całym świecie.

Cechy szczególne kota bengalskiego to jego inteligencja. Są one znane ze swojej zdolności do uczenia się sztuczek i rozwiązywania zagadek, a wielu właścicieli twierdzi, że ich bengalskie koty potrafią otwierać drzwi i szafki, bawić się w aportowanie, a nawet korzystać z toalety. Ta inteligencja sprawia, że są one radosne w szkoleniu i interakcji z nimi, i często są opisywane jako bardziej "psie" w ich zachowaniu niż inne rasy kotów. Kot bengalski reaguje na swoje imię niemal tak jak pies. U kota bengalskiego ciekawość świata jest także wyróżniającą przez FIFe cechą kotów bengalskich. Koty bengalskie chętnie spacerują na smyczy. Jeśli opiekun go przyzwyczai kot bengalski będzie chodził na spacery na smyczy jak pies.

Oprócz inteligencji, cechą kota bengalskiego jest żywiołowość i energia. Uwielbiają odkrywać i bawić się zabawkami, a wielu właścicieli donosi, że ich bengale ciągle się wspinają, skaczą i gonią za zabawkami i innymi przedmiotami. Ta figlarność czyni je doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi, ponieważ z pewnością zapewnią wszystkim rozrywkę.

Pomimo ich energicznej i zabawnej natury, bengale są również znane ze swojego czułego i kochającego charakteru. Są znane z tego, że silnie wiążą się emocjonalnie ze swoimi opiekunami i często są opisywane jako "koty na kolanko". Są również znane z tego, że potrafią dobrze dogadać się z innymi zwierzętami domowymi i dziećmi, co czyni je świetnym wyborem dla rodzin.

Ze względu na swoją niezależność i terytorialność koty bengalskie mogą wymagać od opiekunów większej konsekwencji w socjalizacji i szkoleniu.

Podsumowując, charakter kota bengalskiego wyróżnia inteligencja, uczuciowość i chęć do zabawy. Jeśli rozważasz dodanie kota bengalskiego do swojej rodziny, przygotuj się na kochającego i inteligentnego towarzysza, który przyniesie radość i uśmiech do twojego życia przez wiele lat.

Kot bengalski lubi spacerować na smyczy

Standard rasy kotów bengalskich

Koty bengalskie to wyjątkowa i efektowna rasa znana ze swojego dzikiego wyglądu i figlarnej osobowości. Kot bengalski dopiero w 1991 roku został uznany za rasę. Zgodnie ze standardem rasy bengalskiej opracowanym przez The International Cat Association (TICA), koty te powinny mieć silną, atletyczną budowę o średniej do dużej wielkości. Ich ciała powinny być długie i smukłe, z dobrze rozwiniętymi mięśniami i silnymi nogami. Głowa powinna być szeroka i lekko zaokrąglona, z dużymi, wyrazistymi oczami i wydatnymi kośćmi policzkowymi. Uszy powinny być średniej wielkości i osadzone wysoko na głowie, z lekkim nachyleniem do przodu. 

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech kotów bengalskich jest ich sierść, która jest krótka i jedwabista z dużym połyskiem. Standard rasy określa, że sierść powinna być gęsta i ściśle przylegająca, bez podszerstka. Futro kota bengalskiego może występować w różnych kolorach i wzorach, w tym brązowym, srebrnym, czarnym i marmurkowym. Najbardziej poszukiwanymi wzorami są wzory "cętkowane" i "marmurkowe", które charakteryzują się ciemnymi, wyrazistymi plamami lub wirami na jasnym tle. Wzory te powstają w wyniku selektywnej hodowli i powinny być wyraźnie określone i symetryczne. 

Koty bengalskie znane są ze swoich zabawnych, energicznych osobowości i często opisywane są jako bardziej podobne do psów niż kotów. Są inteligentne i ciekawskie, uwielbiają odkrywać i bawić się. Są również bardzo czułe i mogą tworzyć silne więzi ze swoimi ludzkimi towarzyszami. Są one ogólnie dobre z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, tak długo, jak są one prawidłowo socjalizowane od najmłodszych lat. 

Krótko mówiąc, rasa bengalska jest wyjątkowym i pięknym wyborem dla miłośników kotów szukających wyjątkowego towarzysza. Jeśli rozważasz dodanie bengala do swojej rodziny, pamiętaj, aby zrobić swoje badania i wybrać renomowanego hodowcę, który przestrzega standardu rasy i stosuje się do odpowiedzialnych praktyk hodowlanych. To zapewni, że otrzymasz zdrowego i dobrze przystosowanego kociaka bengalskiego.

Klasyfikacja FIFe kotów bengalskich

Według klasyfikacji FIFe kotów bengalskich to kategoria III: koty krótkowłose i somalijskie.

Kolory kotów bengalskich

Umaszczenie kota bengalskiego jest zróżnicowane, występują w szerokiej gamie kolorów, z których każdy ma swoje unikalne piękno i cechy. Podobieństwo do kota dzikiego koty bengalskie zawdzięczają umaszczeniu. Oto niektóre z najczęstszych kolorów kotów bengalskich i czego możesz się spodziewać po każdym z nich.  

●    Kot bengalski biały inaczej kot bengalski srebrny lub silver kot bengalski

Białe koty bengalskie, znane również jako "srebrne" lub "śnieżne" bengale, to oszałamiająca i wyjątkowa rasa o białym lub kremowym umaszczeniu i charakterystycznych ciemnych plamach lub wirach. Wzory ich sierści mogą być różne, od minimalnych plamek do bardziej odważnych, kontrastowych oznaczeń, a ich jasne, przeszywające oczy nadają im uderzający wygląd. Kot bengalski śnieżny znany jest ze swojego spokojnego i dostojnego usposobienia, dzięki czemu jest popularnym wyborem dla osób poszukujących bardziej eleganckiego i wyrafinowanego kociego towarzysza. 

●    Szary kot bengalski

Szare koty bengalskie mają stonowane, srebrno-szare umaszczenie z ciemnymi plamkami lub marmurkami. Wzory ich sierści mogą być od minimalnych do większych, z błyszczącą, jedwabistą teksturą, która jest charakterystyczna dla tej rasy. Szare bengale znane są ze swojego eleganckiego i wyrafinowanego wyglądu, a ich spokojne i dostojne usposobienie sprawia, że są doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają bardziej spokojnego kociego towarzysza. 

●    Brązowy kot bengalski

Koty bengalskie brązowe mają ciepłą, rudobrązową sierść z charakterystycznymi ciemnymi plamkami lub marmurkami. Wzory ich umaszczenia mogą być od minimalnych do większych, z błyszczącą, jedwabistą teksturą, która jest charakterystyczna dla tej rasy. Rude bengale znane są ze swojej zabawnej i energicznej osobowości, co czyni je doskonałym wyborem dla tych, którzy szukają bardziej aktywnego i otwartego kociego towarzysza.

●    Czarny kot bengalski

Czarne koty bengalskie mają głęboką, czarną sierść z charakterystycznymi ciemnymi plamkami lub marmurkami tzw. kot bengalski marmurkowy. Czarne bengale znane są ze swojego tajemniczego i eleganckiego wyglądu, a ich królewska i władcza obecność sprawia, że są popularnym wyborem dla tych, którzy szukają bardziej władczego i dostojnego kociego towarzysza. 

Kot bengalski śnieżny, kot bengalski charcoal czy czarny kot bengalski w każdym przypadku zdjęcia kotów bengalskich wyglądają absolutnie niezwykle i przyciągają wzrok. I bez względu na to, który kolor wybierzesz, kot bengalski z pewnością będzie wyjątkowym towarzyszem, który wniesie do Twojego domu radość i towarzystwo na długie lata. Dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi i figlarnej osobowości, te piękne koty są popularnym wyborem dla miłośników kotów szukających czegoś innego.

Bengalskie koty - wielkość  

Jeśli chodzi o wielkość, kot bengalski należy do ras średnich i dużych, przy czym samce ważą zazwyczaj od 8 do 10 kg, a kotki od 2 do 6 kg. Należy jednak pamiętać, że wielkość może się znacznie różnić w obrębie rasy, a niektóre koty są większe lub mniejsze od średniej. Długość ciała waha się pomiędzy 40 a 50 cm. 

Pomimo swojej wielkości i muskularnej budowy, koty bengalskie są w rzeczywistości dość zwinne i pełne gracji, i są znane ze swojej zdolności do wspinania się, skakania i zabawy z łatwością.

Pielęgnacja kota bengalskiego 

Koty bengalskie są wyjątkową rasą, która wymaga nieco dodatkowej opieki i uwagi, aby utrzymać je w zdrowiu i szczęściu. Oto kilka wskazówek, jak dbać o kota bengalskiego:

 • Podawaj wysokiej jakości karmę: Koty bengalskie są znane ze swoich aktywnych i energicznych osobowości, więc potrzebują diety o wysokiej zawartości białka i innych składników odżywczych, aby odżywić organizm. Szukaj karmy premium, która została opracowana specjalnie dla kocich potrzeb i unikaj tanich, niskiej jakości marek, które są wypełnione wypełniaczami i dodatkami. Powinieneś również rozważyć zaoferowanie kotu różnych rodzajów mokrej i suchej karmy, aby utrzymać jego zainteresowanie i zapewnić mu zrównoważoną dietę. Układ pokarmowy kotów bengalskich raczej nie sprawia problemów o ile zadbasz o właściwą dietę.

 • Pielęgnacja i higiena: bengale są krótkowłosym kotem domowym. Sierść kota bengalskiego jest krótka, jedwabista i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zrzucają jednak sierść sezonowo i korzystne może być cotygodniowe czesanie kota bengalskiego, aby usunąć luźną sierść i utrzymać jej połysk. Włosie kota bengalskiego będzie wówczas pięknie się prezentować. Możesz również użyć gumowej szczotki lub rękawicy do pielęgnacji, aby pomóc usunąć nadmiar sierści i zapobiec tworzeniu się kołtunów. Co ciekawe futro jest na tyle gęste, że kot bengalski znosi zimno o wiele lepiej od wielu innych ras kotów. Ponadto należy regularnie czyścić uszy i oczy, aby zapobiec problemom. Pamiętaj także o czyszczeniu zębów kota bengalskiego.

 • Ćwiczenia i zabawy: Koty bengalskie są figlarne i energiczne, dlatego ważne jest, aby zapewnić im wiele okazji do zabawy i ćwiczeń. Pomoże to zapobiec nudzie i sprawi, że będą szczęśliwe i zdrowe. Kot bengalski uwielbia zabawy. Aby zapewnić im rozrywkę, możesz używać zabawek interaktywnych, drapaków i półeczek do wspinaczki. Kota bengalskiego ciekawość może zaprowadzi na najwyższe meble w Twoim domu. Możesz również zachęcić kota do zabawy, ukrywając smakołyki w całym domu lub używając wskaźnika laserowego, aby zachęcić go do ruchu. Potrzeby kotów bengalskich w zakresie zabawy są zdecydowanie większe od innych ras. Także temperament kotów bengalskich jest znacznie większy niż większości innych ras kotów, w końcu nie bez powodu jest określany dzikim bengalskim kotem.

 • Regularne badania kontrolne: Jak każde inne zwierzę domowe, koty bengalskie powinny chodzić do weterynarza na regularne badania kontrolne i szczepienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku kociąt, ponieważ wymagają one dodatkowej opieki i uwagi, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i rozwój. Należy również zwracać uwagę na wszelkie zmiany w zachowaniu lub wyglądzie kota, które mogą świadczyć o istniejącym problemie zdrowotnym.

 • Szkolenie i tresura kota bengalskiego: Koty bengalskie są inteligentne i mogą być szkolone do wykonywania różnych sztuczek i zachowań. Może to być świetne doświadczenie łączące Ciebie i Twojego kota, a także może pomóc w zapobieganiu problematycznym zachowaniom, takim jak drapanie czy wskakiwanie na meble. Możesz stosować techniki pozytywnego motywowania, takie jak smakołyki i pochwały, aby zachęcić kota do nauki nowych zachowań. Bystrym kotom bengalskim trzeba zapewnić rozrywkę na poziomie. Pamietaj tylko, tempo ćwiczeń i szkolenia narzuca bengalski kot, a nie opiekun.

 

 • Kastracja lub sterylizacja: jeśli nie planujesz hodowli swojego kota bengalskiego, ważne jest, aby go poddać sterylizacji lub kastracji , aby zapobiec niechcianej ciąży i pomóc kontrolować populację zwierząt domowych. Procedura ta może mieć również liczne korzyści zdrowotne dla Twojego kota, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów i problemów behawioralnych.
 

Podsumowując, koty bengalskie są satysfakcjonującą i zachwycającą rasą, która może przynieść radość i towarzystwo do Twojego domu. Stosując się do tych prostych wskazówek dotyczących pielęgnacji, możesz pomóc zapewnić, że Twój kot bengalski pozostanie szczęśliwy i zdrowy przez wiele lat.

Choroby kota bengalskiego

Bengalskie koty rzadko chorują, to na ogół zdrowe i wytrzymałe zwierzęta, ale jak każda rasa są podatne na pewne problemy zdrowotne. Na co chorują bengalskie koty? Oto kilka informacji o chorobach i schorzeniach kotów bengalskich:

 • Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (FIP): FIP to choroba wirusowa, która wpływa na układ odpornościowy i może być śmiertelna dla kotów. Jest ona wywoływana przez zmutowaną formę koronawirusa kotów i może być przenoszona przez kontakt z zakażonymi płynami lub kałem. Objawy obejmują gorączkę, utratę apetytu i obrzęk brzucha. Nie ma lekarstwa na FIP, a leczenie jest zazwyczaj wspomagające, aby pomóc w opanowaniu objawów. Niektóre koty bengalskie mają większą podatność na tą chorobę.
 • Choroby serca: Koty bengalskie są podatne na choroby serca, takie jak kardiomiopatia przerostowa (HCM) i choroba zastawki mitralnej (MVD). HCM jest najczęstszą formą choroby serca u kotów i jest spowodowana nieprawidłowym pogrubieniem mięśnia sercowego. MVD jest postępującą chorobą, która wpływa na zastawkę mitralną, która kontroluje przepływ krwi pomiędzy lewym przedsionkiem i lewą komorą serca. Objawy choroby serca mogą obejmować kaszel, trudności w oddychaniu oraz szybkie lub nieregularne bicie serca. Leczenie może obejmować leki, suplementy i zmiany w diecie.
 • Problemy z oddychaniem: Koty bengalskie mogą być podatne na problemy z układem oddechowym, takie jak astma i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Choroby te mogą powodować kaszel, świszczący oddech i trudności w oddychaniu. Leczenie może obejmować leki w celu opanowania objawów i zmniejszenia stanu zapalnego.
 • Choroby nerek: Choroba nerek jest częstym problemem u starszych kotów, a koty bengalskie mogą być bardziej podatne na ten stan ze względu na ich genetyczne obciążenie. Objawy mogą obejmować zwiększone pragnienie, utratę wagi i wymioty. Leczenie może obejmować leki, suplementy i zmiany w diecie, aby opanować objawy i spowolnić postęp choroby.
 • Choroba dolnych dróg moczowych kotów (FLUTD): FLUTD jest powszechnym stanem, który wpływa na drogi moczowe i może powodować dyskomfort i trudności w oddawaniu moczu. Objawy mogą obejmować parcie na mocz, krew w moczu i częste oddawanie moczu. Leczenie może obejmować leki i zmiany w diecie, które pomogą opanować objawy i zapobiec nawrotom choroby.

Ważne jest, aby być świadomym tych potencjalnych problemów zdrowotnych, mieć podstawową wiedzę o schorzeniach kotów bengalskich i zwracać uwagę na wszelkie oznaki choroby u kota bengalskiego. Regularne wizyty u lekarza weterynarii mogą pomóc we wczesnej identyfikacji i leczeniu wszelkich problemów zdrowotnych, co pomoże zapewnić długie i szczęśliwe życie Twojemu futrzanemu towarzyszowi.

Gdzie kupić kocięta bengalskie? I ile kosztuje kot bengalski?

Koty bengalskie to wyjątkowa rasa i zakup kota tej rasy to spory wydatek. Cena kota bengalskiego zaczyna się od 8000 zł. Koty bengalskie bywają także w dużo wyższych cenach, nawet 11 000 zł , jeśli to kot po czempionach lub przeznaczony do hodowli. Jeśli rozważasz dodanie kota bengalskiego do swojej rodziny weź pod uwagę kilka czynników, które mają wpływ na koszt:

Hodowla kotów bengalskich i jej reputacja
Koty bengalskie są rzadką i wyspecjalizowaną rasą, a znalezienie renomowanego hodowcy jest ważne. Renomowani hodowcy z większym prawdopodobieństwem będą hodować zdrowe, dobrze przystosowane kocięta, a także mogą oferować stałe wsparcie i porady w miarę rozwoju kota. Może się to wiązać z wyższymi kosztami, ale warto je ponieść, aby mieć pewność, że otrzymasz zdrowego i dobrze przystosowanego kociaka. Warto wybrać domową hodowlę koty po nagrodzonych rodzicach. Sprawdzaj uważnie ogłoszenia w rodzaju kot bengalski hodowla. Każda hodowla powinna być zarejestrowana w związkach felinologicznych jak PZF czy TICA.

Wiek kota
Jak każde inne zwierzę domowe, wiek kota będzie miał wpływ na jego cenę. Kocięta są zazwyczaj droższe niż dorosłe koty, ponieważ wymagają więcej opieki i uwagi. Jeśli szukasz opcji bardziej przyjaznej dla budżetu, możesz rozważyć adopcję dorosłego kota bengalskiego do adopcji lub schroniska.
 

Kot bengalski bez rodowodu czy z rodowodem?
Koty bengalskie z rodowodem lub linią krwi o jakości wystawowej mogą być droższe niż te bez rodowodu. Chociaż rodowód nie jest koniecznie wskaźnikiem zdrowia lub jakości, może być czynnikiem wpływającym na cenę kota.
 

Koszt kota bengalskiego może się różnić w zależności od miejsca zamieszkania. W niektórych obszarach popyt na koty bengalskie może być wyższy, co może powodować wzrost cen. Uwzględnij dodatkowe koszty. Oprócz kosztu samego kota, będziesz musiał również uwzględnić w budżecie bieżące wydatki, takie jak jedzenie, żwirek, zabawki i opieka weterynaryjna. Koszty te mogą się różnić, ale ważne jest, aby wziąć pod uwagę

Żywienie kota bengalskiego - kota domowego wymagającego wysoko mięsnej diety

Właściwe odżywianie jest niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia domowego, a kot bengalski nie jest wyjątkiem. Te koty mają wysoki poziom energii i silną chęć do zabawy, więc ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze, aby wspierać ich aktywny styl życia. Pamiętaj, że przyzwyczajenia żywieniowe kota bengalskiego należy zacząć od kociaka. W wyprawce kota bengalskiego powinna znaleźć się wysokiej jakości karma.

Jeśli chodzi o żywienie kota bengalskiego, ważne jest, aby wybrać wysokiej jakości, zbilansowaną dietę, która została opracowana specjalnie dla kotów. Pomoże to zapewnić, że Twój kot otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym.  

Jednym z najważniejszych składników odżywczych dla kotów bengalskich jest białko. Koty są obligatoryjnymi mięsożercami, co oznacza, że wymagają diety o wysokiej zawartości białka pochodzenia zwierzęcego, aby dobrze się rozwijać. Szukaj karmy, która jest wyprodukowana z wysokiej jakości źródeł białka zwierzęcego, takich jak kurczak, indyk, wołowina, królik, cielęcina, ryby.  

Oprócz białka, koty bengalskie potrzebują w swojej diecie również źródła tłuszczu. Tłuszcz jest ważnym źródłem energii dla kotów i pomaga utrzymać zdrową i lśniącą sierść. Ważne jest jednak, aby wybierać dietę o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i wysokiej zawartości zdrowych, nienasyconych tłuszczów, takich jak te znajdujące się w olejach rybnych.  

Inne ważne składniki odżywcze dla kotów bengalskich obejmują witaminy i minerały, takie jak tauryna, która jest niezbędna dla prawidłowego zdrowia oczu i serca. Ważne jest również, aby wybrać dietę, która jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą pomóc wspierać zdrowy układ odpornościowy i chronić przed chorobami takimi jak nowotwory.  

Wybierając karmę dla kota bengalskiego, należy również wziąć pod uwagę wiek, wagę i poziom aktywności zwierzęcia. Na przykład kocięta bengalskie mają inne potrzeby żywieniowe niż dorosłe koty, a koty z nadwagą mogą wymagać innej diety niż te, które mają zdrową wagę. Pamiętaj o dostosowaniu właściwej ilości karmy. Wskazówki podane przez producenta są uśrednionymi dawkami, a pełen energii kot bengalski będzie miał większe potrzeby niż mruczek kanapowiec. Kot bengalski prawie zawsze będzie wymagał większych ilości niż te sugerowane na opakowaniu.  

Zdrowa dieta kota bengalskiego i właściwe odżywianie są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojego kota bengalskiego. Wybierając wysokiej jakości, zbilansowaną dietę opracowaną specjalnie dla kotów, możesz pomóc zapewnić swojemu zwierzęciu zdrowie i szczęście na długie lata.  

Historia rasy kotów bengalskich

Warto poznać historię kota bengalskiego. Kot bengalski pochodzi z Ameryki, a jego historia rozpoczyna się w latach 60-tych XX wieku. Można powiedzieć, że narodziny kota bengalskiego miały swoje źródło w fascynacji wyglądem dzikiego kota. Naukowcy odkryli także, że niektóre rasy dzikich kotów wykazują większą odporność na niektóre kocie choroby. Pierwsze koty bengalskie urodziły się u amerykańskiej hodowczyni Jean Mill, która postanowiła stworzyć nową rasę kota domowego przypominającą egzotycznego azjatyckiego dzikiego kota bengalskiego nazywanego "lamparcim". Celem Mill było stworzenie kota domowego, który miałby te same uderzające wzory umaszczenia i atletyczną budowę co kot "lamparci", ale z przyjazną i czułą osobowością.  

Aby osiągnąć ten cel, Mill zaczęła krzyżować dzikie koty bengalskie, koty azjatyckie, koty abisyńskie, koty burmskie i koty egipskie z kotami domowymi i z czasem stworzyła rasę, która była w stanie rozwijać się w środowisku domowym, zachowując jednocześnie wiele cech fizycznych kota "lamparciego". Dzisiejszy kot bengalski jest więc krzyżówką kota domowego z kilkoma innymi rasami i dzikim kotem bengalskim. Uzyskano kota o charakterze kota domowego, ale egzotycznym wyglądzie. Początkowo obowiązywało rejestrowanie kotów bengalskich jako kotów domowych. Rasa została oficjalnie uznana przez The International Cat Association (TICA) w 1991 roku, w tym roku koty bengalskie zadebiutowały na wystawie. Uznanie kotów bengalskich za rasę rozpoczęło ich karierę. Od tego czasu stały się popularną i ukochaną rasą wśród miłośników kotów na całym świecie. W Europie koty bengalskie zadebiutowały kilka lat później. Pierwszy raz kotom bengalskim status czempiona przyznano dopiero w 2006 roku. Popularność kotów bengalskich rośnie z roku do roku. Szczególnie przez ostatnie lata bengalskie koty zyskały wielu wielbicieli.

Z kolei koty bengalskie dały początek kolejnej rasie - kotom Ashera, ale to już zupełnie inna historia.

Ciekawostki o kotach bengalskich 

Koty bengalskie to wyjątkowa i efektowna rasa o bogatej historii i wielu ciekawostkach i faktach. Oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o kotach bengalskich: 


Jak poznać kota bengalskiego?
Są one znane ze swojego dzikiego wyglądu: Koty bengalskie znane są z charakterystycznych wzorów umaszczenia, które mogą wahać się od minimalnych plamek do odważnych, wyrazistych oznaczeń. Cętkowanym kotom bengalskim przypisuje się cechy dzikiego kota, ale natura kotów bengalskich jest przyjazna. Mają również duże, wyraziste oczy i silną, atletyczną budowę, co nadaje im dziki i egzotyczny wygląd.


Bengalski kot ma wysoką inteligencję.
Są też bardzo ciekawskie, dlatego inteligentny kot bengalski uwielbia odkrywać i bawić się. Kot bengalski musi mieć zabawki. Często opisuje się je jako bardziej podobne do psów niż kotów i można je wyszkolić do wykonywania różnych sztuczek i zachowań. Koty bengalskie chętnie uczą się. W wyprawce kota bengalskiego od dobrego hodowcy na pewno będzie znajdowała się zabawka dla kociąt.


Bengal jest towarzyski i czuły
Pomimo swojego dzikiego wyglądu, koty bengalskie zwykle są towarzyskie i czułe w stosunku do swoich ludzkich towarzyszy. Znane są z tworzenia silnych więzi ze swoimi właścicielami i mogą być bardzo czułe i zabawne.


Są przyjazne w stosunku do dzieci i innych zwierząt domowych.
Chęcią do zabawy kot bengalski prawie dorównuje dzieciom. Kot bengalski charakter ma otwarty także do innych zwierząt domowych, o ile jest odpowiednio socjalizowany od młodego wieku. Dobrze porozumiewają się z kotami swojej rasy. Są znane ze swoich zabawnych i przyjaznych zachowań i mogą dobrze dogadać się z innymi zwierzętami, jeśli są odpowiednio wprowadzone. 


Kot bengalski w mieszkaniu? 
Przygotuj się na to, że będzie zwiedzał wysokie partie Twojego mieszaknia. Koty bengalskie mają silne, zwinne ciała, co czyni je doskonałymi wspinaczami. Pełen energii kot bengalski uwielbia odkrywać i bawić się, może wspinać się na drzewa, półki i inne przedmioty w Twoim domu. Kot bengalski kocha aktywność.

Miauczenie kota bengalskiego
Koty bengalskie posiadają duże zdolności wokalne i mogą wydawać różne dźwięki, w tym ćwierkanie, gaworzenie, i oczywiście miauczenie. Mogą komunikować się ze swoimi właścicielami na różne sposoby, w tym wokalizacje, język ciała i ruchy ogona.Bądź przygotowany na gadatliwość kota bengalskiego.


Uznawane są za koty hipoalergiczne
Koty bengalskie są uważane za hipoalergiczne, co oznacza, że produkują mniej białek, które mogą powodować alergie u niektórych osób. To czyni je dobrym wyborem dla osób z alergią, ale nadal ważne jest, aby spędzić czas z kotem przed zakupem czy zobowiązaniem się do adopcji, aby upewnić się, że nie jesteś uczulony.

Kariera kotów bengalskich 
Koty bengalskie pojawiły się w różnych dziełach popkultury, w tym filmach, programach telewizyjnych i książkach. Występowały w filmach takich jak "The Cat From Outer Space / Kot z kosmosu" (1987) i "Nine Lives / Jak zostać kotem" (2016), a także w programach telewizyjnych takich jak "The West Wing / Prezydencki poker" (1999+) i "The Big Bang Theory / Teoria wielkiego podrywu" (2007+). Zostały również przedstawione w książkach takich jak "The Cat Who Could Read Backwards / Kot, który czytał wspak" i "The Cat Who Talked to Ghosts / Kot, który rozmawiał z duchami".

Najczęstsze pytania

Kot bengalski kotka czy kocur?

Dla opiekunów kota bengalskiego, którzy nie chcą prowadzić hodowli nie będzie to miało różnicy czy wybierzesz samicę kota bengalskiego czy kocura.

Czy kot bengalski gubi sierść?

Wśród kotów krótkowłosych koty bengalskie gubią stosunkowo najmniej sierści.

Ile śpią koty bengalskie?

W ilości snu koty bengalskie nie różnią się od innych ras kotów.

Ile żyją koty bengalskie?

Koty bengalskie żyją średnio do 10 do 16 lat.