Miłośników rasy ragdoll przybywa, bo to niezwykła i bardzo urodziwa kocia rasa. Swym charakterem koty te przekonują do siebie nawet tych, którzy do tej pory nie byli szczególnymi miłośnikami kotów. Wśród kotów domowych wyróżnia je łagodny charakter i przepiękne oczy. Oczy kotów ragdoll są wręcz magiczne.

Historia rasy ragdoll

Kot ragdoll zwany szmacianą lalką jest znany w Polsce od 2001 roku i stał się niezwykle popularną rasą. Koty ragdoll szturmem zdobyły wielu fanów. Rasa pochodzi z Kalifornii, a historia kota rasy ragdoll jest stosunkowo krótka. W Europie koty ragdoll pojawiły się najpierw na Wyspach Brytyjskich (1981 roku). Rasa ragdoll została wpisana do europejskiego rejestru FIF ((Fédération Internationale Féline) w 1992 roku. Uznawane są za współczesną rasę kotów.

Rasa Ragdoll ma epicką choć krótką historię. Twórczynią rasy ragdoll jest Ann Baker. To mistrzyni marketingu, a opowieść o powstaniu rasy kota ragdoll przypomina scenariusz filmowy. A wszystko po to aby zainteresować nową rasą. Hodowczyni była przekonana, że powołała do życia nową rasę. I wzbudziła zainteresowanie felinologów i wszystkich miłośników kotów poszukujących nowych długowłosych ras ze znakiem kotów syjamskich, które w końcówce lat 60- tych zyskiwały w Stanach coraz większe zainteresowanie.

W hodowli kotów Ann Baker (hodowli kotów perskich) w 1963 roku skrzyżowany został kocur perski z białą kotką. Kocięta białe po urodzeniu ciemniały od pyszczka przez łapki po ogon, a błękitne jak u persów oczy, zyskały głęboki szafirowy odcień. Bezsprzeczna uroda ragdolla została w opowieści o nowej rasie uzupełniona o opis niezwykłych cech charakteru rasy takich jak odporność na ból, strach i na większość chorób zakaźnych oraz wyższą temperaturę ciała. Hodowczyni powiązała te cechy w swojej opowieści z niezwykłą historią ich przyjścia na świat – podobno urodziły się na miejscu wypadku samochodowego, któremu uległa ich kocia mama. Kocięta po wzięciu na ręce wiotczały jak szmaciana lalka i stąd pochodzi nazwa rasy, bo bezwładne kotki wymagają ochrony niczym małe dziecko lub szmaciana lalka. Nawet ekspertom felinologicznym historia i cechy szczególne wydały się prawdopodobne i uznali je za warte przytaczania. Twórczyni rasy założyła organizację International Ragdoll Cat Association (IRCA) i zastrzegała nazwę rasy (od 2005 roku zastrzeżenie nazwy nie obowiązuje i można już jej używać). Kiedy jednak wyszła na jaw prawda i okazało się, że historia przyjścia na świat kotów rasy ragdoll to marketingowa opowieść, rasa i hodowla kotów ragdoll popadła w niełaskę w środowisku organizacji branżowych i wśród niektórych hodowców.

Co absolutnie nie przeszkodziło jej rozwojowi, ponieważ rasa kota ragdoll doskonale wpasowała się w ówczesną modę na znane już rasy takie jak: persy himalajskie i koty birmańskie, perskie. Ostatecznie miłośnicy rasy w Stanach, w 1975 r. stworzyli wzorzec ragdoll poza nieuznawaną w środowisku organizacją IRCA. I to ten wzorzec rasy został w końcu zaakceptowany przez CFA (w 1993) (The Cat Fanciers’ Association) i FIF . Wg FIFe wszystkie koty ragdoll to kot półdługowłosy II kat.

Kot ragdoll – opis rasy

Jak wygląda kot ragdoll? Idealny kot rasy ragdoll ma elegancką sylwetkę i jest dużym umięśnionym kotem. Ma jedwabistą, półdługą sierść z połyskiem, która nie linieje i nie kołtuni się. Dorosły ragdoll - kotki są lżejsze i mogą ważyć od 4,5 kg do 6 kg,  ragdoll waga kocura może osiągać nawet 10 kg. To po prostu duży kot. Długość życia kota? Ragdoll żyje od 12 do 15 lat, a niektóre dożywają wręcz sędziwego dla kotów wieku 18 lat. Zastanawiając się jaką rasę kota wybrać warto pamiętać, że długość życia ragdolla jest długa.

Ragdoll ma duże oczy, o owalnym kształcie i szafirowym odcieniu. Kolor oczu jest charakterystyczny dla kotów colourpoint. Ma proporcjonalną wobec korpusu średnio dużą głowę, zaokrąglony pyszczek z krótkim nosem i średniej wielkości uszy. Zwraca uwagę jego długi dobrze owłosiony ogon.

Ragdoll umaszczenia kota

Najbardziej znaczącym wyróżnikiem ragdolla jest maść. Ragdoll biały to kocięta ragdoll rodzą się białe. Pełne umaszczenie ragdoll uzyskuje po 2-3 latach od narodzin.

FIFa wyróżnia trzy kolory umaszczenia: klasyczny colorpoint, seal mitted i bicolor. Wszystkie wymienione łączy jasne długowłose futro ragdolla, na którym widoczne są znaczenia w kolorach ciemnobrązowym, czekoladowym lub i lila.

FIF opisuje różnice umaszczenia point następująco:

  • klasyczny colorpoint ma podobnie jak kot syjamski ciemniejsze umaszczenie na pyszczku, łapkach i ogonie
  • o kolorze seal czyli seal mitted ragdoll ma umaszczenie jak colorpoint, wzbogacone o białe elementy na czole, brodzie, szyi, łapkach i brzuchu
  • ragdoll bicolor ma też umaszczenie typu colorpoint z dodatkowymi białymi elementami na klatce piersiowej, brzuchu, łapkach, a także w postaci ciemnych łat - na klatce i na pyszczku (w kształcie litery A). 

 

Ragdoll charakter

To niezwykła rasa kota. Swym charakterem te łagodne koty ujmą niemal każdego. Charakter kota rasy jest zrównoważony. To kot spokojny i przyjazny ludziom, a do tego bardzo inteligentny. Jest też bardzo czułym kotem, który uwielbia głaskanie. Lubi towarzyszyć opiekunowi, ale nie jest w tym natrętny, na kanapie i przy różnych czynnościach dnia. Pewnie dlatego też, że jest ciekawski. I lubi widzieć i wiedzieć. Ponieważ jest kotem ufnym, także wobec osób obcych, dobrze jest pamiętać aby nie wypuszczać ragdolla na samodzielne wyprawy poza mieszkanie. Pozwala się łatwo wziąć na ręce gdzie czuje się znakomicie, całkowicie oddaje się opiekunowi, a odprężony rozluźnia się, jego ciało wiotczeje niczym szmaciana lalka. Cierpliwie znosi branie na ręce i zabawy z dziećmi, ponieważ jest zrównoważony i łagodny. Jest doskonałym towarzyszem dla osób starszych (nie lubi samotności) oraz większych dzieci. Dobrze pamiętać aby przy zabawach z małymi dziećmi były obecne osoby dorosłe. Nawet nieco flegmatyczny ragdoll może zareagować spontanicznie jeśli zostanie niewłaściwie potraktowany.

Ragdoll lubi zabawę, chętnie pobiegnie za piłeczką, myszką i innymi maskotkami i co ważne, ten entuzjazm do figli nie mija mu z wiekiem. Jak wszystkim dzieciom. Nie dla niego jednak wspinaczki po meblach i firankach. A to znaczy też, że raczej nie zniszczy mebli traktując je jako drapak. Jest zbyt statecznym kotem na takie harce. Lubi własny drapak.

Pielęgnacja kota rasy ragdoll

Jak pielęgnować koty rasy ragdoll? Sierść ragdolla nie filcuje się ale ponieważ jest długa, wymaga starannej pielęgnacji, która jest łatwa - wystarczy wyczesać sierść raz w tygodniu. Trzeba uważniej dbać o sierść w okolicach uszy. Tam sierść może się kołtunić bez wyczesywania. W skład rytuału pielęgnacyjnego wchodzi też przycinanie pazurków i mycie zębów – dziąsła i zęby to jego wrażliwe punkty lub wady rasy ragdoll.

Żywienie kotów- jaka karma dla ragdolla?

Dla zdrowia kota ragdoll warto od samego początku postawić na wysokomięsne karmy mokre. Kocięta powinny poznawać od małego różne smaki i konstystencje karm, aby ograniczyć w jego dorosłym życiu problemy z doborem karmy. Producenci oferują karmy w postaci delikatnego musu w naturalnej galaretce, w postaci pasztetu lub kawałków mięsa czy ryb w bulionie czyli tak zwane karmy filetowe. Podawajmy raz karmę bardziej rozdrobnioną, innym razem bardziej płynną z dodatkiem np. letniej wody, a jeszcze innym razem karmę w postaci pasztetu pokrójmy na kawałeczki. Kociętom można także bezpiecznie podawać liofilizowane przysmaki, które także możemy podać raz wprost jako przysmaki na sucho, a innym razem zalejmy na kilka minut letnia wodą aż powstanie wilgotny kawałek mięsa. Proponujmy kociakowi zróżnicowane smaki, od drobiu - kurczaka lub indyka, przez cielęcinę , wołowinę a także delikatną jagnięcinę. Jeśli chcemy spróbowac wielu rodzajow karm warto wybrać zestawy karm lub tak zwane boxy testowe.

Aby ragdoll długo cieszył się dobrą kondycją warto dbać o jego stawy chroniąc kota przed otyłością i cukrzycą – to częste dolegliwości dużych domowych kotów, nie tylko tej rasy. Ich słabym punktem bywają serce (kardiomiopatia przerostowa) i nerki.

Kocięta Ragdoll

Cena kota ragdoll może wydawać się wysoka. Cena kociąt ragdoll z rodowodem wynosi od 3 tys. do 4.5 tys. Koteczki osiągają wyższą cenę. Cena kociaka rasy ragdoll wystawowego jest wyższa. Takie koty osiągają cenę nawet 10 tys. zł. Można również znaleźć ogłoszenia: kot rasy ragdoll bez rodowodu tanio lub ragdoll sprzedam tanio, a cena może być atrakcyjna i wynosić nawet do 1 tys. zł mniej niż z hodowli renomowanych. Nie mamy jednak gwarancji, że ragdoll będzie spełniał standardy rasy nie tylko pod względem cech zewnętrznych ale również cech charakteru. Szukajmy hodowle kotów rasy ragdoll, należących do uznanych organizacji felinologicznych w Polsce tzn.: FIFe, WCF i TICA, co gwarantuje, że zakupiony ragdoll jest w pełni rasowy i zgodny ze standardami rasy. Hodowców kotów ragdoll można poznać osobiście na wystawach kotów organizowanych przez organizacje felinologiczne.