Mój kot pije za mało - przyczyny i porady

 

Czy wiesz, że koty pierwotnie żyły jako zwierzęta pustynne? W ten sposób nauczyły się radzić sobie z niewielką ilością wody. Nic więc dziwnego, że koty niechętnie piją wodę nawet w dzisiejszych czasach. Ale ten brak płynów może mieć długoterminowe konsekwencje zdrowotne, ponieważ około 30% kotów boryka się z problemami z nerkami na starość. Ponadto łatwiej mogą rozwinąć się zagrażające życiu kamienie moczowe. Więc jeśli już wiesz: „Mój kot za mało pije” lub „Mój kot nie pije”, to z tego artykułu dowiesz się co możesz zrobić dla zwiększenia pobierania wody przez kota.

Kot nie pije wystarczającej ilości wody

Kot potrzebuje około 50 mililitrów płynów na kilogram masy ciała. Tak więc kot ważący pięć kilogramów powinien wypijać około 250 mililitrów wody dziennie. Koty pokrywają większość swoich potrzeb jedzeniem. Jeśli jednak Twój kot je głównie suchą karmę, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na nawyki żywieniowe Twojego kota. Ale jak mogę stwierdzić, czy mój kot otrzymuje wystarczającą ilość płynów?

Są na to dwa znaki:

Dziąsła: Możesz stwierdzić, czy twój kot nie pije wystarczająco dużo, po kolorze i wilgotności dziąseł. Dziąsła powinny być zawsze ładne, różowe i wilgotne.

Skóra: Skóra dostarcza również informacji o zapotrzebowaniu kota na płyny. Aby to zrobić, możesz delikatnie pociągnąć fałd skóry kota do góry przez około 10 sekund. Jeśli twój kot jest wystarczająco nawodniony, fałd skóry powinien odskoczyć, gdy tylko go puścisz i nie stać.

Jeśli stwierdzisz, że Twoje podejrzenie „Mój kot za mało pije” się potwierdziło, powinieneś przyjrzeć się możliwym przyczynom.

Dlaczego kot nie chce pić wody - możliwe przyczyny:

Higiena kuwety: Koty są bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o higienę. Brudna kuweta może zatem prowadzić do ogromnego stresu. Kiedy koty są zestresowane, chcą uniknąć chodzenia do kuwety, więc dłużej zatrzymują mocz. W rezultacie piją też mniej płynów. Dlatego upewnij się, że Twoja kuweta jest czysta.

Pozycja w stadzie: jeśli masz więcej kotów pozycja kota w stadzie może również wpływać na zachowanie związane z korzystaniem z kuwety. Jeśli kot ma niższą pozycję, często jest wyrzucany z kuwety. Dlatego wskazane jest, aby zawsze ustawiać o jedną kuwetę więcej niż to konieczne.

Niewłaściwe położenie miski z jedzeniem: Kiedy koty wędrowały po pustyniach, ofiara była zawsze zjadana z dala od oczek wodnych. To zachowanie jest nadal zakorzenione w naszych kotach, dlatego najlepiej nie umieszczać miski z wodą tuż obok miski z karmą.

Niewłaściwy rozmiar miski na wodę: Jeśli wąsy twojego kota dotkną krawędzi miski na wodę, może to wywołać stan alarmowy i spowodować stres u kota. Dlatego miska na wodę powinna być na tyle mała, aby wąsy wystawały poza krawędź miski, lub miska na wodę musi być wystarczająco płytka.

Stojąca woda: zarazki łatwo tworzą się w stojącej wodzie pod wpływem światła słonecznego i resztek jedzenia. Ponieważ nie zachęca to do picia, wodę należy regularnie zmieniać. Kot pije najchętniej świeżą wodę. Dlatego warto używać misek antybakteryjnych. Są koty, które lubią pić bieżącą wodę. Dlatego można również użyć fontanny do picia. Powinien jednak mieć cichą pompę i być łatwy do czyszczenia. Alternatywnie kran z wodą można odkręcać dwa do trzech razy dziennie.

Jeśli problem „Kot za mało pije” nadal nie został rozwiązany po zastosowaniu tych wskazówek wypróbuj napoje mięsne dla kota jak Smoothie Cat. Pokażemy Ci teraz, jak SmoothieCat może wspomagać przyjmowanie płynów.

 

Jak zachęcić kota do picia wody? Wykorzystaj Smoothie dla kota:

Rozcieńcz smoothie dla kota z wodą. Koktajle Smoothie Cat możesz rozcieńczać wodą. Po prostu dodaj łyk smoothie do miski z wodą Twojego kota. W ten sposób woda ma przyjemny smak i jest dużo łatwiejsza do picia. Jeśli nie nakarmisz smoothie w jeden dzień, możesz bez problemu przechowywać je w lodówce przez kilka dni.

SmoothieCat — jako dodatek. Jeśli Twój kot dostaje suchą karmę, możesz po prostu nalać SmoothieCat na suchą karmę przed karmieniem i pozwolić jej nasiąknąć przez około 10 minut. W ten sposób Twój kot otrzyma wystarczającą ilość płynu podczas karmienia. Pamiętaj, aby obserwować czas pęcznienia, ponieważ sucha karma osiągnie swój „ostateczny rozmiar” już podczas jedzenia, a nie tylko zacznie pęcznieć w żołądku. Może to prowadzić do problemów żołądkowych.

SmoothieCat — jako przekąska. Oczywiście możesz też po prostu włożyć nasze koktajle do miski jako przekąskę między posiłkami.

SmoothieCatjako lody. Tak, dobrze słyszeliście, koty też lubią lizać lody. Z naszych smoothie z łatwością przygotujesz pyszne kocie lody. Lizanie zachęca kota do picia.

Najczęstsze pytania

Ile wody podawać kotu?
Kot potrzebuje około 50 mililitrów płynów na kilogram masy ciała.

Jak nauczyć kota pić więcej wody?
Przede wszystkim zapewnij kotu dostęp do czystej, świeżej wody w wielu miejscach domu.

Jak poznać czy kot pije wystarczającą ilość wody?
Sprawdź dziąsła kota, które powinny być zawsze ładne, różowe i wilgotne. Pociągnij fałd skóry kota do góry przez około 10 sekund. Jeśli twój kot jest wystarczająco nawodniony, fałd skóry powinien odskoczyć, gdy tylko go puścisz

Kot karmiony jest suchą karmą czy powinien potrzebuje większej ilości wody?
Tak, zdecydowanie przy suchej diecie koty maja zwiększone zapotrzebowanie na wodę . Możesz spróbować dodawać wodę lub koktajle mięsne do suchej karmy.