Sen odgrywa kluczową rolę w życiu naszych czworonożnych przyjaciół. Niezależnie od tego, czy są to szczeniaki odkrywające świat, czy dorosłe psy cieszące się wypoczynkiem. Zwracając uwagę na dobry sen i zapewniając psu wystarczającą ilość odpoczynku, możemy przyczynić się do jego długotrwałego szczęścia i zdrowia.

 

Zdrowy sen czworonoga - wskazówki dotyczące dobrego snu psa 

Długość snu psa potrzebnego mu różni się w zależności od kilku czynników, w tym wieku, wielkości, stanu zdrowia i poziomu aktywności psa. Ogólnie jednak psy zwykle śpią dużo, mogą naprawdę spędzać sporo czasu na spaniu. Dorosłe psy śpią średnio około 12 do 14 godzin dziennie. Może się to różnić w zależności od rasy i poszczególnych psów. Większe rasy i psy starsze śpią więcej, podczas gdy mniejsze rasy są bardziej aktywne i śpią mniej. Szczenięta natomiast zazwyczaj potrzebują więcej snu, często nawet do 18 do 20 godzin na dobę, ponieważ sen jest niezbędny do ich wzrostu i rozwoju. Sen to też regeneracja organizmu. Należy pamiętać, że liczby te są ogólnymi szacunkami i poszczególne psy mogą różnić się rytmem snu. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby psa i zapewnić mu wystarczającą ilość odpoczynku i odpowiednie warunki, by zachować zdrowie i energię. Ważna jest też jakość snu psa. Odpoczynek dla psa jest niezbędny, aby zapobiec problematycznemu zachowaniu. Jeśli niepokoi Cię sposób spania Twojego psa, zawsze mądrze jest zasięgnąć porady weterynarza.

 

Fazy snu psa 

Podobnie jak ludzie, psy przechodzą różne etapy cyklu snu. Cykl snu psa obejmuje dwie główne fazy: faza REM (szybki ruch gałek ocznych) i sen inny niż REM.
Sen inny niż REM: W tej fazie istnieje kilka podfaz, w tym przejście od snu lekkiego do głębokiego. Podczas snu innego niż REM ciało psa relaksuje się i fizycznie regeneruje.
Faza REM: Jest to etap, w którym występują sny i aktywna aktywność mózgu. Zauważysz, że w tej fazie Twój pies może wykazywać drżenie lub szybkie ruchy gałek ocznych. Faza REM jest niezbędna dla funkcji poznawczych i dobrego samopoczucia emocjonalnego.

 

Zdrowie psa - dlaczego sen jest ważny dla psów? 

Regeneracja fizyczna: Psy są często aktywnymi stworzeniami, szczególnie podczas zabaw i spacerów. Wystarczająca ilość snu jest niezbędna do regeneracji mięśni i odpoczynku organizmu po wysiłku fizycznym.

Bystrość umysłu: Podobnie jak ludzie, psy również potrzebują snu, aby zachować bystrość umysłu. Podczas snu REM psy przetwarzają informacje i doświadczenia z całego dnia, co może przyczynić się do ich uczenia się i dostosowania zachowania.

Dobre samopoczucie emocjonalne: Wartościowy sen wpływa na dobre samopoczucie emocjonalne psów. Psy, które śpią wystarczająco dużo, są często bardziej zrelaksowane i mniej drażliwe.

  

Ile godzin śpi pies?

Każdy opiekun zadaje sobie pytanie jaka ilość snu psa jest właściwa. Potrzeby snu psa są zależne od wieku psa i rasy osa, jego aktywności oraz indywidualnych cech. Ile powinien spać pies?

 

Ile śpią szczeniaki?

Podobnie jak dzieci, szczenięta potrzebują dużo snu, aby rosnąć i rozwijać się. Większość czasu spędzają na spaniu, czasami nawet od 18 do 20 godzin dziennie.

 

Ile śpi dorosły pies?

Ogólnie rzecz biorąc, dorosłe psy śpią około 12 do 14 godzin dziennie. Zależy to jednak od rasy, wielkości i poziomu aktywności.

 

Ile śpi starszy pies?

Starsze psy mogą częściej spać, często dlatego, że są mniej aktywne i potrzebują więcej odpoczynku w celu regeneracji. Nie zdziw się, jeśli Twój senior potrzebuje od 16 do 18 godzin snu.

 

Wskazówki dotyczące dobrego snu:

Rutyna. Spróbuj stworzyć spójny wzorzec snu dla swojego psa, aby wiedział, kiedy nadszedł czas na odpoczynek.

Komfort spania i wygodne miejsce do spania: Zapewnij wygodne i ciche miejsce do spania, w którym Twój pies będzie czuł się bezpiecznie.

Zaspokojenie potrzeb ruchu i wystarczającej aktywności fizycznej: Regularne ćwiczenia i długie spacery mogą przyczynić się do lepszego snu Twojego psa.

Dieta i nawodnienie: Zrównoważona dieta i duża ilość wody mogą przyczynić się do ogólnego dobrego samopoczucia i snu Twojego psa.

Uwaga i czułość: Okazuj swojemu psu dużo uwagi i czułości przez cały dzień, aby czuł się bezpieczny i kochany, gdy nadejdzie czas odpoczynku.

Stymulacja psychiczna: Daj swojemu psu dużo mentalnej stymulacji w ciągu dnia, aby nie był niespokojny w nocy. Wykorzystaj do zabawki, maty węchowe a także gryzaki. Jeśli pies jest niespokojny polecamy szczególnie gryzaki z sera wyciszenie z naturalnymi dodatkami który działają uspokajająco, zmniejszają stres i stany napięcia oraz wspierają dobry sen. Możesz także używać mat do lizania z mokrą karmą, pastą, jogurtem czy innym ulubionym przysmakiem.

Jeśli pies śpi niespokojnie lub ma zaburzenia snu warto wprowadzić preparaty wyciszające jak przykładowo Renske Golddust  Heal 6. Wystarczy dodać do kamy czy podać jako posypkę do lickimaty z ulubionym mokrym przysmakiem.

  

Pytania i odpowiedzi

Czy psa trzeba przykrywać na noc?

Nie jest przesadą przykrycie psa kocykiem na noc. Pamiętaj, by chronić pupila nie tylko przed zimnem, ale także poparzeniem. Często psy, szukając odrobiny ciepła, próbują przytulać się do rozgrzanych grzejników.

 

Jak zachęcić psa do spania?

Tym sposobem jest nagradzanie! Wystarczy w legowisku zostawiać ulubioną zabawkę psa. To powinno go nakłonić do przebywania w nim i sprawić, że legowisko będzie mu się kojarzyło z czymś przyjemnym. Gdy pupil znajdzie się w wyznaczonym miejscu możemy nagrodzić go głaskaniem lub smakołykiem.